Data publikacji:

Jaka powinna być wysokość balustrady?

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się barierka na balkonie lub tarasie, a na jakiej na schodach wewnętrznych? Jeśli właśnie szukasz barierki na balkon czy schody, zapoznaj się z przepisami. W ten sposób nie tylko dobrze wykończysz balkon lub klatkę schodową, ale też zapewnisz sobie poczucie bezpieczeństwa. Oto kilka najważniejszych informacji na temat wysokości balustrad.

wysokość balustrady

Balustrada to szalenie ważny element wykończenia balkonu, tarasu czy klatki schodowej. Osłona zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, a w przypadku balkonów i tarasów może dodatkowo zwiększać poczucie komfortu, ponieważ częściowo osłania zewnętrzny salon przed spojrzeniami sąsiadów.

Zanim zaczniesz wybierać wzornictwo czy materiał, z jakiego balustrada zostanie wykonana, musisz wiedzieć, że przepisy ściśle regulują wysokość, na jakiej powinna znaleźć się barierka. Dotyczy to zarówno tarasów i balkonów, jak i klatek schodowych.

Sprawdź również, jak zaaranżować balkon w bloku.

Wysokość balustrady balkonowej

Jeśli szukasz balustrady, która zostanie zamontowana w budynku jednorodzinnym, trzeba zadbać, aby poręcz znalazła się co najmniej na wysokości 90 cm. Wartość liczy się od poziomu posadzki, a nie od punktu montażu. 

Co ważne, jeśli zastanawiasz się, na jakiej wysokości powinna znaleźć się barierka w budynku wielorodzinnym, wspomniane wyżej przepisy nie mają zastosowania. W budynkach przeznaczonych na lokum dla większej liczby mieszkańców, minimalna wysokość balustrady balkonowej to 110 cm.

Wysokość balustrady na schodach

Prawo budowlane reguluje również wysokość, na jakiej powinna znaleźć się barierka na schodach. To szczególnie ważny ciąg komunikacyjny w budynkach, dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo użytkowania.

W tym przypadku przepisy również rozróżniają wysokość barierki dla budownictwa jedno- i wielorodzinnego. W pierwszym przypadku poręcz powinna być osadzona co najmniej na wysokości 90 cm.  Z kolei w przypadku budownictwa wielorodzinnego, minimalna wysokość to 110 cm.

Jaka barierka na balkon?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że balustrada pełni też funkcję dekoracyjną. Jeśli szukasz osłony balkonu lub tarasu, trzeba ją dopasować do charakteru bryły budynku oraz wykończenia elewacji. Balustrady stalowe lub szklane to warianty o nowoczesnej i minimalistycznej estetyce, które świetnie komponują się z budynkami i fasadami o nieskomplikowanym wzornictwie. 

Natomiast jeśli wykańczasz budynek o tradycyjnej architekturze, dobrym rozwiązaniem może być balustrada drewniana czy model kuty formowany w dekoracyjny sposób. W pierwszym przypadku trzeba jednak mieć na uwadze, że drewno na balkonie wymagać będzie regularnej konserwacji, aby materiał utrzymał swoją odporność na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych i wilgoci. Z kolei w przypadku elementów kutych trzeba zwracać uwagę na ewentualne pojawianie się korozji.

Jaka balustrada na schody wewnętrzne?

We wnętrzach z kolei królują balustrady schodowe drewniane. Mogą mieć zarówno tradycyjne wzornictwo, jak i nowoczesne, np. dzięki dodaniu metalowych poprzeczek. Wybierając rodzaj balustrady na schody wewnętrzne, zwróć uwagę na materiał, który wykorzystano do wykończenia posadzek lub stopni schodowych. Balustrada pasująca do kafli, desek czy paneli pozwoli uzyskać spójną i harmonijną kompozycję.

Jeśli jednak stawiasz na minimalistyczne rozwiązania, ciekawym wyborem może być szklana balustrada na schodach. W takim przypadku klatka schodowa będzie prezentować się przestronnie i elegancko. Równie popularnym rozwiązaniem są warianty metalowe o nowoczesnym wzornictwie.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny