Data publikacji:

Wzmacniacz sygnału wi-fi. Jaki "przedłużacz" lub repetytor na polepszenie bezprzewodowego internetu?

Dziś trudno już wyobrazić sobie życie bez sieci wi-fi. Obecnie pokrywają one swoim zasięgiem prawie każdy budynek i ulicę, zarówno w dużych metropoliach, jak i niewielkich wsiach oraz miasteczkach. Pozwalają one na szybki dostęp do internetu z poziomu wielu różnych urządzeń elektronicznych w domu lub firmie. Co jednak zrobić, gdy z różnych przyczyn ich sygnał podlega ciągłym zakłóceniom lub jest niespodziewanie zbyt słaby. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup tzw. wzmacniacza wi-fi.

wzmacniacz wifi
Sieci wi-fi są obecnie naszym nieodłącznym towarzyszem. Korzystamy z nich w pracy, podczas spotkań ze znajomymi w restauracji i wyjazdów zagranicznych, a także we własnym domu. W większości wypadków korzystanie z wi-fi przebiega kompletnie bezproblemowo, tak jak wyobrażali to sobie twórcy tej technologii. O istnieniu routera przypominamy sobie wówczas tylko podczas sprzątania lub wtedy, gdy zdarzy się nam zapomnieć hasło dostępu. Dla niektórych osób używanie bezprzewodowego internetu usłane jest jednak niekończącymi się problemami, czy to ze słabym lub rwącym się sygnałem, czy też niespodziewanymi zakłóceniami. Rozwiązaniem tych bolączek jest zakup wzmacniacza wi-fi.

Czym jest i jak działa wzmacniacz wi-fi

Wzmacniacze wi-fi, które określane są również jako repetytory lub przedłużacze wi-fi, to zazwyczaj niewielkie urządzenia elektroniczne wyposażone w jedną lub kilka anten transmitujących sygnał naszej głównej sieci bezprzewodowej. Rozszerzenie sieci o dodatkowe i silne źródła sygnału zazwyczaj rozwiązuje większość problemów, które możemy mieć ze stabilnością połączenia lub niespodziewanymi zakłóceniami. Zaznaczmy, że wiele przedłużaczy przystosowanych jest do instalacji na stałe w jednym konkretnym miejscu. Posiadają one więc uchwyty na śruby, pozwalające np. przykręcić je do ściany. Niektóre repetytory przystosowane są również do pracy na zewnątrz budynków i odznaczają się odpornością na niesprzyjające warunki pogodowe.

Aby wzmacniacz mógł spełniać swoje zadanie, musi być oczywiście w stałym kontakcie z routerem i modemem. Dokonuje on tego przy pomocy anten odbierających, a następnie wzmacniających otrzymany sygnał bezprzewodowy. Za sprawą tego rozwiązania nie jesteśmy zmuszeni do przeciągania często wielu metrów kabli LAN, które przy uszkodzeniu dodatkowo narażają sieć na zakłócenia. W zależności od wybranego modelu, jego wielkości oraz miejsca instalacji, wzmacniacze wi-fi zasilane mogą być bezpośrednio z gniazdka elektrycznego, za pomocą złącza USB lub baterii i akumulatorów.

Zaletą wzmacniaczy jest ich niezwykle prosta konfiguracja, która w większości przypadków przebiega kompletnie automatycznie, po wciśnięciu pojedynczego przycisku. Z ich instalacją poradzą sobie więc nawet kompletni laicy. Warto pamiętać, że w niektórych rzadkich przypadkach przedłużacze mogą sprawiać dodatkowe kłopoty. Chodzi tu o sytuację, w której ich domyślnie ustawiony sygnał zakłóci router, a także inne urządzenia sieciowe. W najgorszym wariancie takiej sytuacja cała nasza sieć przestanie poprawnie działać. W takim wypadku powinniśmy skonsultować się ze specjalistą.

Kiedy powinniśmy kupić wzmacniacz wi-fi?

Na kupno wzmacniacza wi-fi decydujemy się w kilku specyficznych sytuacjach:
  • konstrukcja budynku – sygnał sieciowy często tłumiony jest przez grube ściany. Najczęstszym izolatorem sprawiającym problemy routerom jest beton używany np. w blokach z wielkiej płyty. W podobnym stopniu na siłę sieci wpłynie również cegła lub drewno. Potrzeba dokupienia wzmacniacza może zajść również w przypadku posiadaczy większych nieruchomości, często wyposażonych w jedno lub więcej pięter. W takim wypadku zalecane jest dokupienia nie jednego, ale nawet kilku przedłużaczy;
  • internet na zewnątrz budynku – bez względu na to, czy chcemy oglądać filmy na leżaku w ogrodzie, czy dostarczyć sygnał na biurowe patio lub taras, instalacja wzmacniacza jest zazwyczaj jedynym wyjściem, gdy chcemy korzystać z domowej lub firmowej sieci na zewnątrz budynku;
  • zakłócenia zewnętrzne – przyczyną poważnych problemów z wi-fi może być też duże zagęszczenie innych sieci bezprzewodowych w naszym pobliżu. Mowa tu zarówno np. o sąsiadach zza ściany, jak innych firmach w biurowcu. Wzmocnienie sygnału powinno polepszyć jakość połączeń i komfort pracy.

Drugi router – alternatywa dla wzmacniacza

Alternatywą dla wzmacniacza może być zakup drugiego lub nawet kilku kolejnych routerów. Rozwiązanie to jest jednak optymalne tylko dla doświadczonych użytkowników, bowiem wymaga indywidualnej konfiguracji każdego urządzenia oraz użycia bardziej zaawansowanych ustawień sieciowych.
Autor: Michał Kułakowski