Data modyfikacji:

Zdrowy dom, czyli żyj w zdrowym otoczeniu

W zdrowym ciele zdrowy duch, a w zdrowym domu? No właśnie – najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a przecież w domu spędzasz znaczną część swojego czasu. Zadbaj więc o to, aby twoje mieszkanie było sprzyjającym dla ciebie miejscem. Oto kilka sposobów, aby twój dom był zdrowszy.

Dbasz o zbilansowana dietę, uprawiasz sport, a do tego jeszcze regularnie kontrolujesz stan swojego zdrowia? Pamiętaj też o swoim najbliższym otoczeniu, czyli o własnym domu. Przekonaj się zatem, jak pozbyć się z mieszkania szkodliwych czynników i cieszyć się nie tylko pięknym wnętrzem, ale też przyjaznym dla zdrowia otoczeniem.

Zadbaj o jakość powietrza

Problem zanieczyszczonego powietrza dotyczy nas nie tylko wtedy, gdy nad polskimi miastami unosi się smog. Niestety, zamykając się we własnych czterech ścianach, nie zostawiasz problemu za plecami. Zanieczyszczenia dostają się wnętrz naszych domów i mieszkań. Sytuację dodatkowo pogarszają odkręcone grzejniki w sezonie grzewczym oraz unoszące się w powietrzu drobinki kurzu. To wszystko razem sprawia, że we własnych domach oddychamy powietrzem kiepskiej jakości.

Dlatego jeśli chcesz, aby twój dom był zdrowy, zacznij od poprawy jakości powietrza. Sprawdź poziom wilgotności (powinien on plasować się w przedziale 40%-60%), a następnie zamów nawilżacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci. Dodatkowo, jeśli mieszkasz w centrum miasta, które boryka się z dużym problemem smogu, nie wietrz domu, gdy wskaźniki pokazują duże stężenie zanieczyszczeń lub postaw na domowy filtr powietrza.

Przeczytaj też: Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Wypowiedz walkę kurzowi

Jeśli nie lubisz sprzątać, mam dla ciebie przykrą wiadomość. Aby twój dom był zdrowy, musisz pogodzić się z odkurzaczem, a nawet więcej, urządzenie powinno stać się najlepszym przyjacielem domowników. To wszystko po to, abyś mógł stanąć do równej walki z kurzem. Jak zapewne wiesz, jest on siedliskiem roztoczy kurzu domowego, czyli mikroskopijnych pasożytów, których odchody mogą silnie uczulać.

Co więcej, kurz jest też idealnym siedliskiem dla rozwoju pleśni, a ta z kolei podrażnia nie tylko skórę, ale też górne drogi oddechowe. Jak widzisz, gruntowne sprzątanie cię nie ominie. W tym celu postaraj się, aby twój oręż był dobrej jakości, czyli najlepiej wyposażony w filtry typu HEPA. Odkurzacze tego typu najlepiej oczyszczą twój dom, a dzięki filtrowi zassane powietrze zostanie oczyszczone z maksymalnej ilości zanieczyszczeń. Pamiętaj też, że odkurzać należy przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Używaj ekologicznych środków czystości

Chemiczne środki czyszczące są nie tylko szkodliwe dla środowiska naturalnego, ale również dla nas samych. Substancje w nich zwarte mogą prowadzić do podrażnień skóry czy dróg oddechowych, ale też powodować bardziej uciążliwe schorzenia. Dlatego kolejnym krokiem, który pozwoli ci sprawić, że twój dom będzie zdrowszy, jest zamiana chemicznych detergentów na ekologiczne środki czystości.

Uniwersalnym preparatem tego typu, który wykorzystasz do czyszczenia kuchni, łazienki, a nawet tapicerowanych mebli, jest woda z sodą oczyszczoną. Z kolei roztwór wody z octem świetnie sprawdzi się jako środek czyszczący do szyb, piekarników czy kabin prysznicowych. Takie uniwersalne płyny, które wykonasz samodzielnie będą też świetnym sposobem na oszczędność – zamiast kupować kilka środków, z czego każdy będzie przeznaczony do czyszczenia innej powierzchni, ty sięgniesz po uniwersalne i ekologiczne rozwiązanie.

Przeczytaj też: Jak skutecznie i ekologicznie sprzątać w domu?

Zdejmuj buty

To co prawda kontrowersyjny temat, jednak jeśli chcesz, aby twój dom był zdrowy, zdejmuj buty. Niezależnie od tego, co na to specjaliści od savoir vivre, buty może i dobrze się prezentują w zestawieniu z elegancką kreacją, jednak są one siedliskiem niebezpiecznych zanieczyszczeń. Nie chodzi tu jedynie o drobny żwir czy piasek, jaki nanosisz na butach, ale o to, co jest niewidoczne dla oczu. Jedną z bakterii, która najczęściej pojawia się na naszych butach jest e.coli, czyli bakteria kałowa.

Ponadto na butach możesz nanieść do swojego domu najróżniejsze toksyny, np. smołę węglową, która, używana jest przy wykonywaniu asfaltowych dróg i chodników. Ponadto na obuwiu znajdują się też toksyny, jakie używane są np. do nawożenia trawników. Jeśli zatem chcesz, twoje mieszkanie było przyjaznym dla ciebie środowiskiem, buty zostawiaj przy drzwiach.

Przeczytaj też: O co chodzi z tymi butami, czyli czy zdejmować obuwie w domu?

Pozbądź się pleśni

Może pojawiać się na ścianach, meblach, ramach okiennych czy w doniczkach z kwiatami. Rozwojowi pleśni sprzyja wysoka wilgotność powietrza oraz temperatura, dlatego problem ten najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zauważysz w swoim domu plamy pleśni, pozbądź się ich jak najszybciej. Uporczywy kaszel i katar mogą być wywołane właśnie przez strzępki pleśni unoszące się w powietrzu.

Zadbaj zatem o oczyszczanie powietrza, poprzez regularne wietrzenie. Ponadto kontroluj poziom wilgotności w mieszkaniu, pamiętając jednak, aby nie było ono zbyt suche, ani zbyt wilgotne. Receptą na oba te problemy będą nawilżacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci.

Co jeszcze możesz zrobić, aby twoje najbliższe otoczenie sprzyjało twojemu zdrowiu? Zdecydowanie należy zrezygnować z palenia papierosów w domu. Ponadto sprawdzonym sposobem na oczyszczanie powietrza będą rośliny. Zielistka, aloes, paprotka czy dracena to najlepsze oczyszczacze powietrza. Do tego pamiętaj o każdorazowym myciu rąk po powrocie do domu.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny