Data modyfikacji:

Zlewozmywaki: ceramiczne, kamienne, stalowe

Urządzasz kuchnię, a może wymieniasz wyposażenie? Nie zapomnij o zlewozmywaku. Przedstawiamy wady i zalety różnych materiałów. Ceramiczne, kamienne, stalowe, a może te z tworzyw sztucznych? Które wybrać?

Wyposażenie kuchni służy nie tylko funkcjonalności pomieszczenia, ale także jej wartości dla jakości wystroju mieszkania. Pozorny drobiazg, jakim jest zlewozmywak, może zmienić bardzo dużo. Nie ignoruj go w swoich remontowych planach. Przedstawiamy różnice między zlewozmywakami ceramicznymi, kamiennymi, stalowymi i tymi z tworzyw sztucznych.

Zlewozmywaki z tworzyw sztucznych

Zlewozmywaki z tworzywa sztucznego bywają najtańszą opcją. Trudno jednoznacznie je scharakteryzować - wszystko zależy od gatunku i klasy materiału. Najtańsze są raczej nietrwałe i nieodporne na wysokie temperatury i powstające przebarwienia. Nowoczesne technologie podnoszą standard.

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej

Największą popularnością cieszą się zlewozmywaki ze stali nierdzewnej. Są dość lekkie, uniwersalne i stosunkowo tanie. Charakteryzują się odpornością na korozję. Ich wadą jest szybkie rysowanie się powierzchni i trudność czyszczenia (bardzo szybko pojawiają się na nim osady z kamienia, mydła itp.). Niepolerowane szybko tracą swój połysk.

Zlewozmywaki kamienne

Drugim wariantem jest kamień (najczęściej granit). To jeden z najtrwalszych obecnie materiałów. Jest wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Nie musisz obawiać się odkształceń ani zadrapań. Kamienne zlewozmywaki są dużo cięższe niż modele stalowe, przez co wymagają specjalnego mocowania (nie można montować ich w niedostosowanych do tego blatach i szafkach). Są też droższe.

Zlewozmywaki ceramiczne

Zlewozmywaki ceramiczne to bardzo elegancka i szlachetna opcja. Są trwałe, odporne na zdrapania i temperaturę. Istnieje jednak ryzyko uszkodzenia: upadek ciężkiego przedmiotu z dużej wysokości lub użycie większej siły mogą spowodować pęknięcie zlewu. Chcąc kupić ceramiczny zlewozmywak, musisz liczyć się z bardzo wysoką ceną, która może sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

Autor: Cieplik