Data modyfikacji:

Żyrandole, które odmienią każdą jadalnię!

Żyrandol nie należy do elementów wystroju, na które zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. A szkoda! Dobrze dobrany klosz odpowiednio modeluje światło i przez to korzystnie wpływa na klimat panujący w pomieszczeniu. Jego kształt i wielkość mogą optycznie zwiększać lub pomniejszać pokój, a styl - podkreślać charakter wystroju. Jak wybrać żyrandol do jadalni? Oto kilka inspiracji.

Żyrandol w jadalni pełni specyficzną rolę: zazwyczaj wisi nad stołem, dając ciepłe, punktowe światło. Taka lokalizacja pozwala na niskie zawieszenie klosza, a dzięki temu miejsce wspólnego spożywania posiłków ma miły, przytulny charakter. Aby jednak żyrandol i światło, które roztacza, dawały naprawdę przyjemny i stylowy efekt, klosz musi być dobrany do wysokości i rozmiaru pomieszczenia, kształtu i wielkości stołu, a także wystroju, w jakim utrzymana jest jadalnia.

Nowoczesne wnętrze

Stylowy żyrandol jest koniecznym dopełnieniem nowocześnie wyposażonej jadalni - w takim pomieszczeniu zazwyczaj możemy sobie pozwolić na wybór dużej lampy, która z pewnością przykuje uwagę wszystkich gości. Jeśli wieszamy ją nad okrągłym lub kwadratowym stołem, należy pamiętać o prostej zasadzie - maksymalna średnica klosza powinna wynosić o 30 cm mniej niż szerokość stołu. Jeśli jadalnia jest spora i nie wymaga optycznego powiększenia, można zdecydować się na “ciężki” żyrandol, który - nisko zawieszony - koncentruje uwagę na centralnym punkcie pomieszczenia - stole. Jeżeli jednak zależy nam na optycznym powiększeniu pokoju, lepiej będzie wybrać żyrandol z lekkich, przezroczystych materiałów (szkło białe lub kolorowe, plastik) i zawiesić go nieco wyżej.

Przykładowe żyrandole, które będą pasować do nowoczesnej jadalni:

Klasycznie urządzona jadalnia


W jadalni urządzonej w klasycznym stylu nie może zabraknąć eleganckiego, misternego żyrandola. Przy wyborze lampy do jadalni trzeba jednak uważać - aby uniknąć kiczowatego efektu, w razie wątpliwości zawsze lepiej zdecydować się na prostszy model. Jeśli zaś podoba nam się bardzo wytworny żyrandol, na przykład udekorowany kryształkami, zawsze można zrezygnować z dodatkowych ozdób w wystroju reszty pomieszczenia. Podstawową zasadą zawsze powinien być umiar.

Niezależnie od wysokości pokoju, kryształowe albo żeliwne żyrandole powinno się wieszać wyżej niż bezpośrednio nad stołem. Minimalna odległość od powierzchni stołu do spodniej części żyrandola to 75 centymetrów.

Żyrandole w klasycznym stylu:

Długi stół

Jeśli jadalnia jest wyposażona w długi stół, na przykład dziesięcioosobowy, jeden duży żyrandol będzie wyglądał niesymetrycznie i pokracznie. Dużo lepszym pomysłem będzie znalezienie lampy o podłużnym kształcie - czy to w formie panelu, czy zestawu kilku niewielkich lampek o lekkim wyglądzie. Alternatywą, która sprawdzi się najlepiej we wnętrzach w klasycznym stylu, jest zamontowanie dwóch lub trzech lamp z identycznymi żyrandolami. Ich rozmiar powinien być adekwatny do wielkości stołu i pomieszczenia.

Lampy do powieszenia nad długim stołem:

Szeroki wybór lamp sufitowych znajdziesz TUTAJ. Jeśli spodobał Ci się żyrandol ze zdjęcia kliknij w nie. 

Autor: Karolina