Data modyfikacji:

5 gadżetów do łazienki, które pomagają zachować porządek

Utrzymanie porządku w łazience nie jest trudne, jednak trzeba wiedzieć, jakich akcesoriów użyć, aby pomieścić niezbędne rzeczy. Nasz artykuł dostarczy ci pomysłów na przechowywanie w łazience przedmiotów potrzebnych do codziennej toalety.
półka łazienkowa

1. Półka łazienkowa

W zasadzie w każdej łazience niezbędna jest co najmniej jedna półka łazienkowa. Wprawdzie nie można jej uznać za gadżet, ale to właśnie ona najbardziej ułatwia utrzymanie porządku. Jest bardzo przydatna dlatego, że:

  • pozwala przechować wszystko to, co jest potrzebne do pielęgnacji ciała, a więc: kosmetyki, artykuły higieniczne czy ręczniki kąpielowe;

  • zapewnia wygodny dostęp do przedmiotów codziennego użytku – półkę możesz umieścić obok umywalki, a nawet pod prysznicem, a wtedy wystarczy sięgnąć po niezbędne rzeczy;

  • jest estetyczna, umożliwia schowanie wszystkich łazienkowych niezbędników – można na niej położyć przybory do makijażu, a nawet książkę, którą lubisz czytać podczas kąpieli.

Półeczki łazienkowe to elementy wyposażenia łazienki, jest wiele typów na rynku. Są zróżnicowane na przykład kolorystyką i kształtem, dlatego dopasujesz je do każdej łazienki, bez względu na metraż. Szczególnie popularne są półki:

  • montowane pod lustrem, na których możesz umieścić perfumy i dezodoranty czy kremy;

  • pod prysznic, na przykład narożne – montuje się je na ścianie albo na drążku prysznica (mogą mieć kilka poziomów) i służą do przechowywania szamponów, żeli pod prysznic czy gąbek; do wyboru jest również półka łazienkowa mocowana do drzwi kabiny;

  • w formie wielopoziomowych regałów – jeśli są wyposażone w kółka, można je łatwo przesunąć i ułatwić sobie sprzątanie, a nawet zmianę aranżacji.

W każdej łazience przydadzą się półki z pojedynczym lub podwójnym rantem. Bezpiecznie na nich przechowasz na przykład szklane butelki z perfumami, nie obawiając się, że spadną po przypadkowym potrąceniu i się potłuką.

Jeśli interesuje cię półka łazienkowa, to przed zakupem zwróć uwagę na:

  • sposób mocowania – gdy nie chcesz robić dziur w ścianie, bo na przykład wynajmujesz mieszkanie, to możesz wybrać półeczki na przyssawki, których montaż nie wymaga wiercenia;

  • udźwig półki – zależnie od modelu może wynosić od kilku do kilkudziesięciu kilogramów;

  • styl łazienki – w nowoczesnym wnętrzu idealnie sprawdzą się szklane albo plastikowe białe półki, natomiast do łazienki w stylu rustykalnym warto wybrać półki drewniane.

Półka łazienkowa powinna być odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości. Sprawdź, czy można na niej zamontować haczyki łazienkowe, na których powiesisz gąbki i myjki.

półka łazienkowa

2. Wieszaki i uchwyty na ręczniki

Wieszaki łazienkowe są potrzebne do zapewnienia wizualnego ładu w pomieszczeniu. Trzymanie ręczników kąpielowych na widoku, położonych na szafkach czy na pralce może być nieestetyczne, szczególnie po kąpieli, gdy są mokre. Zaproponowane przez nas rozwiązania ułatwią zachowanie schludnego i eleganckiego wyglądu łazienki w każdej sytuacji.

Wieszaki przydają się, aby:

  • ułatwić suszenie ręczników – nie będą pleśnieć, co wpłynie na wydłużenie ich żywotności;

  • zagospodarować wolną przestrzeń na ścianie – maksymalnie wykorzystasz dostępne miejsce;

  • mieć szybki i łatwy dostęp do ręczników – po kąpieli nie zmarzniesz ani nie zachlapiesz podłogi w poszukiwaniu ręcznika.

Uchwyty na ręczniki możesz ponadto wykorzystać jako zawieszki na gumki do włosów czy płatki kosmetyczne. Możesz na nich również powiesić ubrania, kiedy jesteś w kąpieli.

Na rynku zobaczysz różne wieszaki łazienkowe na ręczniki. Dużą popularnością cieszą się uchwyty:

  • ścienne, na przykład w formie haczyków czy walców z rowkami, mocowane na wkręty, są także montowane bez wiercenia; polecamy te z przyssawkami, gdyż samoprzylepne mogą odpadać od ściany, są mniej trwałe;

  • w formie relingów, na których wygodnie powiesisz kilka ręczników;

  • stojące – nie trzeba ich przytwierdzać do ściany, dlatego łatwo je przenieść w inne miejsce i wykorzystać jako wieszak na garderobę.

Bez względu na to, jakie uchwyty na ręczniki znajdą się w twojej łazience, pamiętaj, aby wybrać akcesoria ze stali nierdzewnej, ponieważ są wytrzymałe. A poza tym prezentują się elegancko. Zachowanie estetyki w łazience wymaga nie tylko umieszczenia ładnych wieszaków, ale również zakupu ręczników o odcieniu pasującym do wystroju.

wieszak na ręcznik

3. Organizery łazienkowe

Organizery to pojemniki umożliwiające przechowywanie w łazience drobnych przedmiotów. Umieścisz w nich: szczotkę do włosów, płatki kosmetyczne czy nożyczki do obcinania paznokci, a nawet biżuterię.

Takie akcesoria do łazienki powinny znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu, dlatego że są niezwykle:

  • praktyczne, bo ułatwiają zachowanie porządku w pomieszczeniu – są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach, dlatego z łatwością dopasujesz je do aranżacji; utrzymaniu ładu sprzyjają pojemniki z przegródkami;

  • poręczne – możesz je umieścić tam, gdzie będzie najlepszy dostęp do łazienkowych niezbędników, na przykład na blacie, pod umywalką czy na pralce.

Organizer łazienkowy to wygoda i oszczędność czasu, gdyż szybko znajdziesz w nim to, czego właśnie potrzebujesz. To także większa świadomość przedmiotów znajdujących się w łazience – znika problem wiecznego szukania drobiazgów.

Organizery do łazienki to gadżety najróżniejszych rodzajów. Możesz kupić plastikowe lub materiałowe koszyki, wiszące albo stojące (również wielopoziomowe), tace z rantami czy zamykane organizery. Niektóre mają fantazyjne kształty, między innymi serca, dlatego mogą stać się świetną ozdobą łazienki. Możesz zdecydować się na stojaki, na przykład na biżuterię.

przechowywanie w małej łazience

4. Pojemniki do łazienki

Przechowywanie w małej łazience czy dużym pomieszczeniu umożliwiają różnego rodzaju pojemniki, które:

  • ułatwiają zachowanie porządku i organizację przestrzeni;

  • mogą być prawdziwą ozdobą i gustownym bibelotem pasującym do mebli czy armatury.

Takie gadżety ułatwiają przechowywanie wielu przedmiotów, na przykład: artykułów higienicznych (zapasów mydła, papieru toaletowego czy środków higienicznych do dezynfekcji), kosmetyków oraz urządzeń elektrycznych: golarki albo suszarki do włosów. Pojemniki możesz trzymać w różnych miejscach ze względu na to, że w sprzedaży jest wiele typów, mają zróżnicowane wymiary, możesz zdecydować się na kilkupoziomowe. Bez problemu ustawisz je:

  • na otwartej półce, także tej znajdującej się nad zabudowanym WC;

  • w zamkniętej szafce;

  • w szufladzie pod umywalką;

  • na pralce.

W każdym miejscu będą prezentowały się estetycznie i zapewnią łatwy dostęp do zawartości, czyli tego, czego używasz podczas codziennej toalety. Możesz kupić pojemniki, które idealnie dopasujesz do aranżacji łazienki. Decydują o tym:

  • bogata kolorystyka – białe są idealnym wyborem do łazienki w stylu skandynawskim, natomiast szare czy miedziane świetnie pasują do loftowego wnętrza;

  • różnorodność materiałów – najczęściej to szkło i plastik, ale są i bardziej wyszukane: trawa cytrynowa czy bambus, które nadadzą łazience lekkości.

Jeśli szukasz inspiracji do przechowywania kosmetyków w małej łazience, to pomyśl nie tylko o pojemnikach stojących, ale również wiszących, na przyssawki. Efektywnie zagospodarujesz nimi przestrzeń, bo możesz je przytwierdzić do ściany tuż obok umywalki czy wanny. Są idealnym miejscem do odkładania niewielkich kosmetyków czy szczoteczek do zębów.

5. Zabudowany kosz na pranie

Pranie zalegające w koszu widocznym dla domowników i gości może skutecznie zaburzyć wrażenie porządku. Aby tego uniknąć, warto zdecydować się na zabudowany kosz, czyli montowany w meblach łazienkowych. Taki schowek sprawi, że:

  • zachowasz porządek w łazience – rzeczy przeznaczone do prania już nigdy nie będą się poniewierały w przypadkowych miejscach;

  • ukryjesz brudną odzież, co zwiększy estetykę wnętrza;

  • oszczędzisz przestrzeń dostępną w pomieszczeniu – nie musisz w kącie łazienki ustawiać oddzielnego pojemnika.

Zabudowane kosze na pranie można zamontować do frontu szafki od wewnątrz, trzeba więc ją uchylić, aby włożyć bądź wyciągnąć rzeczy. Inne rozwiązanie to kosze wysuwane działające jak szuflady. Jeśli masz dużą łazienkę, możesz pomyśleć o zakupie kilku brudowników. Przydadzą się one do sortowania ubrań – oddzielenie ciemnych i jasnych oraz kolorowych. To zmniejszy ryzyko włożenia do pralki rzeczy, które mogą zafarbować.

Jak przechowywać w małej łazience brudne pranie? Zwykle jest tam za mało miejsca na montowanie zabudowanego kosza na pranie. Wyjściem jest pojemnik, który można ustawić pod ścianą. Warto zdecydować się na kosz, bo jest funkcjonalny i prezentuje się elegancko. Są i inne propozycje, na przykład pojemnik:

  • z korka lub bambusa prostokątny bądź owalny;

  • składany, z drewnianym lub metalowym stelażem, nieużywany można złożyć; świetnym pomysłem jest zakup kosza z 3 komorami do prania ciemnego, jasnego i kolorowego;

  • bardzo wąski, mieszczący się nawet w ciasnym zakątku, na przykład między pralką a szafką lub ścianą.

Świetnym pomysłem jest umieszczenie kosza na ubranie pod umywalką. Można tam wygospodarować przestrzeń na schowanie odzieży.

Źródła:

  1. https://www.lazienkowy.pl/4086-36-1868-schowki-w-lazience--sprytne-sposoby-na-przechowywanie-.html

  2. https://emako.pl/blogs/news/polki-lazienkowe-czym-kierowac-sie-przy-ich-wyborze

  3. https://kuchinox.pl/blog/polki-lazienkowe-rodzaje-wybor-i-montaz/

  4. https://czterykaty.pl/inspiracje/7,153170,27102678,wieszaki-na-reczniki-must-have-w-kazdej-lazience.html

  5. https://emako.pl/blogs/news/do-czego-sluzy-organizer-lazienkowy

  6. https://e-rejs.eu/wyposazenie-lazienki/kosze-na-bielizne

  7. https://costway.pl/_blog/1-Jaki_kosz_na_pranie_wybrac.html

Autor: artykuł sponsorowany