Data publikacji:

Afelandra – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Afelandra to zjawiskowa roślina doniczkowa o niezwykle urzekających, ozdobnych liściach i oryginalnych kwiatach. Należy do gatunków trudnych w uprawie, jednak mając odpowiednią wiedzę i chęci, a także zapewniając jej odpowiednie warunki, można wyhodować w swoim domu naprawdę imponujący okaz. Z poniższego tekstu dowiesz się najważniejszych informacji o afelandrze, jej pielęgnacji i uprawie.
Afelandra

Afelandra – niecodzienna roślina doniczkowa

Dzięki swojemu oryginalnemu ubarwieniu i kolorowym kwiatom, afelandra należy do roślin, które potrafią ożywić każde wnętrze. Najczęściej spotykaną odmianą jest afelandra czworokątna (nazywana też szczytową lub sterczącą). Naturalnie występuje w Brazylii, gdzie przybiera postać potężnych rozmiarów krzewów, osiągających nawet 2 m wysokości. W warunkach domowych i uprawie doniczkowej nie dorównuje rozmiarem swojej bardziej dzikiej i tropikalnej wersji, ale wciąż ma wiele interesujących walorów. W doniczce wyrasta zazwyczaj do około 25–50 cm, dobrze prezentuje się więc na kwietnikach lub jako ozdoba półek czy szafek.
Afelandrę można rozpoznać po dosyć dużych, błyszczących, ciemnozielonych liściach z wyraźnym białym lub kremowym unerwieniem (czyli jasnymi paskami, widocznymi na liściach) o podłużnym, „jajowatym” kształcie. Afelandra podczas kwitnienia wypuszcza bardzo oryginalne i charakterystyczne kwiatostany o ciemnożółtym zabarwieniu i kłosowatym kształcie. Wyrastają one na szczytach pędów, a wokół nich pojawiają się kolorowe listki. Płatki kwiatów mogą przybierać kolor czerwieni, pomarańczy lub być żółte z lekko „przypalonymi” w ciemniejszym odcieniu końcami. Niestety zjawiskowe kwiatostany są zjawiskiem krótkotrwałym, trzeba więc szybko cieszyć nimi oczy.

Afelandra – uprawa w domu

W przypadku afelandry uprawa nie jest łatwa, a roślina nie wybacza błędów. Przez swoją tropikalną naturę ma bardzo konkretne wymagania, które nie jest łatwo zapewnić w domowych warunkach, konieczne jest więc spore zaangażowanie i przede wszystkim wiedza o wymaganiach, potrzebach i cechach afelandry. Uprawa powinna uwzględniać przede wszystkim ciepłolubną naturę tego gatunku – latem temperatura powinna wynosić około
19–25 stopni Celsjusza, a zimą być jedynie o kilka stopni niższa (nie mniej niż 13 stopni Celsjusza). Istotną rolę odgrywa też wilgotność powietrza, dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacz lub stosować regularne i obfite zraszanie.
Wiosną i latem roślina lubi częste podlewanie, zimą można to robić nieco rzadziej, jednak pilnując, by ziemia nie przeschła – wówczas wyschną też korzenie, a afelandra zgubi liście. Z nawadnianiem nie można też przesadzić, ponieważ zalanie może spowodować gnicie korzeni – ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pomocnym narzędziem może być automatyczny system nawadniania lub hydrożele. Warto też pamiętać, że woda powinna odstać kilka godzin przed podlaniem, ponieważ roślina może źle reagować na taką, która chwilę wcześniej została nalana z kranu.
Jaka ziemia dla afelandry będzie najlepsza? Dobrze sprawdzi się żyzne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie i dobrej przepuszczalności. Może to być ziemia uniwersalna lub kwiatowa.

Afelandra – pielęgnacja

Duże znaczenie w uprawie afelandry i pielęgnacji tej rośliny ma stanowisko, jakie jej zapewnimy. Powinno ono mieć duży dostęp naturalnego światła, być jasne, jednak nie może mieć bezpośredniego kontaktu z silnymi promieniami słonecznymi. Afelandra jest wrażliwa na zmianę temperatur, przeciągi, suszę czy nieregularność, dlatego nie warto przy niej eksperymentować.
Roślinę powinno się nawozić w okresie wegetacyjnym – odpowiednie będą nawozy do kwiatów doniczkowych. Raz na dwa lata dobrze jest ją przesadzić.
Afelandra, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju oraz zimą, jest podatna na szkodniki takie jak przędziorki, które powodują opadanie liści; wełnowce kłębiące się na ich dolnych częściach, tworząc coś w rodzaju pajęczyny lub wełny; mszyce, które można rozpoznać po lepkich liściach; tarczniki, atakujące nerwy rośliny. Zalęganiu się szkodników może zapobiec zraszanie oraz regularne mycie rośliny. Natomiast jeśli nieproszeni goście już się pojawią na afelandrze, najlepiej jest sięgnąć po specjalnie środki i preparaty przeznaczone do ochrony roślin.

Afelandra – kwitnienie

Afelandra kwitnie od wiosny do lata, wypuszczając efektowne kwiaty przypominające kształtem szyszki o żółtym ubarwieniu z płatkami, na których pojawiają się też odcienie czerwieni. Podczas kwitnienia należy korzystać z nawozów. Jesienią, gdy afelandra zrzuci już ozdobnie kwiaty, wyschnięty kwiatostan należy uciąć oraz zakończyć nawożenie, wprowadzając roślinę w stan spoczynku.

Afelandra – rodzaje

Afelandra to rodzaj roślin z rodziny akantowatych (Acanthaceae). W naturalnych warunkach, w rejonach Ameryki Południowej i Ameryki Łacińskiej, występuje kilkadziesiąt jej odmian. W warunkach domowych najczęściej można spotkać dwie poniższe:
  • aphelandra squarrosa (afelandra czworokątna lub stercząca);
  • aphelandra aurantiaca (afelandra złocista lub pomarańczowa).
Wszystkie rodzaje afelandry zachwycają nie tylko kolorowymi kwiatami, ale też wyjątkowo ozdobnymi liśćmi.
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!