Data modyfikacji:

Hokery – przegląd najciekawszych modeli stołków barowych

Hokery to świetna alternatywa dla klasycznych krzeseł i efektowny sposób na dodanie odrobiny luzu do stylizacji kuchni. Hokery barowe mogą sprawić, że urządzane pomieszczenie będzie prezentować się znacznie ciekawiej. A jakby tego było mało, są jeszcze wygodne i praktyczne. Jeśli szukasz hokerów barowych do swojej kuchni, poznaj przegląd najciekawszych modeli stołków tego typu.

Wyspa kuchenna z barem lub nieco wyżej osadzonym blatem może rozwiązać wiele aranżacyjnych problemów w twoim mieszkaniu. Jeśli brakuje ci miejsca na stół i krzesła, wystarczy, że przystawisz do wysypy właśnie hokery i w ten sposób zaaranżujesz strefę barowo-jadalnianą. To modne i praktyczne rozwiązanie. Jakie hokery wybrać? Sprawdźmy!

Rodzaje hokerów barowych:

  • Patyczaki
  • Jak krzesła Eamsów
  • Z giętego drewna
  • Z regulacją wysokości
  • Hokery tapicerowane
  • Hokery - patyczaki

    Krzesła, których konstrukcja składa się z cienkich, toczonych szczebelków, przypominających nieco patyki, to jedne z najmodniejszych elementów wystroju wnętrz tego typu. Nie powinno zatem dziwić, że projektanci poszli o krok dalej i dodali tradycyjnym patyczakom kilkanaście centymetrów wysokości, zamieniając je w efektowne hokery barowe. Stołki w tym wydaniu znajdziesz w kilku różnych wariantach, nawiązujących do kultowych modeli krzeseł. Wystarczy wymienić chociażby kilka szalenie popularnych modeli z serii „A” opracowanych przez zespół projektowy polskiej marki Fameg.

    Do jakich wnętrz pasować będą szczebelkowe hokery barowe? Ich stylistyka jest dość uniwersalna, dlatego masz tu duże pole do manewru. Na pewno strzałem w dziesiątkę będzie zestawienie krzeseł tego typu ze stylem skandynawskim lub retro. Hokery te mogą też świetnie wyglądać w minimalistycznych wnętrzach.

    Hokery barowe jak krzesła Eamsów

    To kolejna klasyka gatunku. Stołki barowe opracowane na podstawie projektu krzesła małżeństwa Eamsów wyróżniają się profilowanym siedziskiem z tworzywa sztucznego oraz metalową konstrukcją wsporników pomiędzy nóżkami. Hokery barowe tego typu świetnie wpisują się we współczesne trendy, chociaż pierwotny projekt siedziska powstał wiele lat temu. Połączenie drewna, tworzywa i metalu zastosowane do wykonania krzesła sprawia, że możesz łatwo znaleźć wspólny mianownik dla siedziska oraz innych elementów wystroju.

    Hokery barowe tego typu będą się dobrze komponować z nowoczesnymi wnętrzami, gdzie nie brakuje elementów wystroju zgodnych z aktualnymi trendami. Równie dobrze hoker będzie pasować do stylu skandynawskiego.

    Stołek barowy z giętego drewna

    Wnętrzarska moda bywa przewrotna – niektóre trendy zupełnie się nie przyjmują, inne z kolei zyskują miano ponadczasowych. Tak też było w przypadku projektu tzw. krzesła nr 14 opracowanego przez wybitnego austriackiego stolarza Michaela Thoneta. Siedzisko nazywane też krzesłem bistro, zostało zaprojektowane przeszło 160 lat temu, ale ta efektowna konstrukcja opracowana na bazie giętego drewna, wciąż jest perełką designu. Nic zatem dziwnego, że hokery barowe nawiązujące właśnie do projektu tego kultowego krzesła są jednymi z najmodniejszych.

    Z czym łączyć stołki barowe tego typu? Dobrze będą prezentować się na tle wnętrz, w których nie brakuje mebli i dodatków w stylu retro – klasyczna forma krzesła efektownie komponuje się z innymi elementami wyposażenia wnętrz nawiązującymi do dawnych trendów. Ponadto możesz postawić też na skandynawską estetykę – jest ona na tyle uniwersalna, że dobrze łączy się z najróżniejszymi trendami. Co więcej, hokery barowe tego typu utrzymane w czarnej kolorystyce mogłyby być też świetnym dodatkiem do mieszkania urządzonego w stylu loftu.

    Stołki z regulacją wysokości

    To zdecydowanie najbardziej praktyczne rozwiązanie w zestawieniu. Hoker z regulowaną wysokością siedziska pozwoli idealnie dopasować mebel do zabudowy wyspy lub domowego barku, więc nawet jeśli zapomnisz o zachowaniu właściwej różnicy wysokości podczas zakupu, samodzielnie zmienisz ustawienie siedziska. Stołki tego typu maja najczęściej dość prostą formę i okrągłe siedzisko. Dobrze pasują do stylu industrialnego i nowoczesnego.

    Hokery tapicerowane

    A jeśli chcesz naprawdę wygodnie rozsiąść się przy kuchennym barze, dobrym pomysłem będzie hoker tapicerowany. W sprzedaży znajdziesz najróżniejsze warianty foteli tego typu, począwszy od tych zupełnie minimalistycznych do złudzenia przypominających zwykłe stołki, aż po okazałe hokery z oparciami. Są one nie tylko wygodne, ale również prezentują się atrakcyjnie – tekstylna tapicerka dodatkowo doda stylizacji wnętrza nieco przytulności.

    Musisz jednak wiedzieć, że tapicerowany hoker w kuchni może być problematyczny w utrzymaniu w czystości. Po pierwsze łatwo tu o zabrudzenia podczas gotowania, więc najlepiej jest zlokalizować stołki tak, aby znajdowały się w pewnej odległości od miejsca, gdzie przygotowujesz posiłki. Po drugie w kuchennym powietrzu w wyniku gotowania unosi się para wodna wraz z drobinkami tłuszczu. W połączeniu z kurzem tworzy to trudną do usunięcia mieszaninę zabrudzeń. Dlatego poszukując idealnego hokera dla siebie, wybierz materiał, który jest łatwo zmywalny.

    Jak dobrać wysokość hokera?

    Szacuje się, że aby wygodnie usiąść przy wyspie lub barze na hokerze, różnica wysokości między poziomem blatu a siedziskiem powinna wynosić około 30 cm. Jeśli w twojej kuchni znajduje się standardowa wyspa, to zapewne blat jest osadzony na wysokości 90 cm. W przypadku barków najczęściej blat jest zlokalizowany nieco wyżej, na wysokości około 120 cm. Dobierając hoker, staraj się zachować wspomnianą wcześniej różnicę wysokości, bo w sprzedaży znajdziesz stołki barowe o różnej wysokości.

    Autor: Kamila Zalińska-Woźny

    Przeczytaj również:

  • Kuchnia otwarta na salon
  • Jak urządzić nowoczesną kuchnię?
  • Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem?
  • Aranżacja czarnej kuchni
  • Autor: Kamila Zalińska-Woźny