Data modyfikacji:

Agawa - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Agawa należy do rodziny roślin Agavacae, a tereny naturalnego występowania tej rośliny rozciągają się od Meksyku po krańce pustynnych terenów Ameryki Północnej, Agawa nazywana jest bardzo odpornym, na warunki atmosferyczne kaktusem, który zniesie niską temperaturę -5 st C. Jeśli chcesz zająć się uprawą tej rośliny, musisz wiedzieć, jak ja pielęgnować, aby efekty hodowli były satysfakcjonujące. 
agawa

Agawa - co to za roślina? 

Po odkryciu Ameryki rośliny te znalazły się w Europie i zaczęto początkowo obsadzać nimi parki i ogrody w regionie śródziemnomorskim. Agawa jest piękną rośliną, która uczy cierpliwości, ponieważ zakwita po bardzo długim czasie. Na okres suszy gromadzi w liściach (a dokładniej w tkance miąższowej) wodę, dlatego nazywana jest sukulentem. Wzrasta dosyć wolno, ale za to osiąga często duże rozmiary. Dopiero po ok. 10 latach pojawia się bujny żółty kwiatostan, rzadziej zielony lub biały, Jej twarde liście pokryte są woskiem i cieniutkimi włosami, które chronią przed wiatrem. Liście zakończone są małymi kolcami. Roślina rozrasta się w rozłożystą mięsistą rozetę. Agawa zakwita tylko raz, ale pojawiają się u niej odrosty, które dalej rosną, mimo obumarcia macierzy rośliny.  
Wygląd rośliny jest atrakcyjny, dlatego tak chętnie kupowana jest jako ozdoba na tarasy i do ogrodu. Występuje ok. 100 gatunków agawy, z których większość osiąga duże rozmiary, ale są też odmiany nadające się do uprawy doniczkowej. Oprócz walorów wizualnych warto zwrócić uwagę na właściwości rośliny. Po 10 latach wyjmuje się z niej tzw. serce, z którego pozyskuje się słodki syrop. Jest to naturalny łodzik, niskokaloryczny, pełny cennych dla zdrowia witamin (A, B, C, E i K) i minerałów (żelazo, wapno, cynk, fosfor, magnes, potas i sód). agawa ceniona jest za dużą ilość saponin, związków chemicznych pochodzenia roślinnego wykazujące działanie przeciwzapalne  i moczopędnie. Saponiny stosuje się do walki z cukrzycą oraz obniżają cholesterolu. W roślinie znajduje się też inulina, naturalny prebiotyk wspierający odporność organizmu. Z Agawy produkuje się nie tylko leki, ale też alkohol (tequilę) w Meksyku. 

Jak uprawiać agawę? O tym musisz wiedzieć! 

Agawa nie przysparza większych problemów w uprawie. Musisz jednak pamiętać, że to roślina słońca, dlatego lubi przebywać na świeżym powietrzu, a po lecie musi być wstawiona w cieplejsze miejsce. Dlatego też, aby jej transport do innego pomieszczenia był jak najmniej kłopotliwy, roślina powinna być posadzona w donicy lub skrzynce.
Pamiętaj też o tym, że im więcej lat ma agawa, tym więcej potrzebuje przestrzeni do wzrostu. Jeśli zabraknie luźnego substratu, wtedy w agawie mogą zachodzić procesy gnilne w wyniku zastoju wody. Bardzo ważne są też pierwsze tygodnie kwitnienia. Wtedy roślina powinna stać w półcieniu, aby mogła się zaaklimatyzować. Po tym czasie konieczne jest przeniesienie donicy w miejsce mocniej nasłonecznione.
Im więcej słońca będzie miała roślina, tym lepiej będzie wzrastała. Ważna jest także ziemia, do której posadzisz agawę. Nie może to być sama ziemia kwiatowa, ale pomieszana z 1/3 piasku lub perlitu. Koniczny jest również drenaż na dnie doniczki, w celu zwiększenia przepuszczalności podłoża. 

Przeprowadzka agawy - czyli jak to zrobić dobrze? 

Agawa powinna być przesadzana co roku, kiedy jest młoda, natomiast później co 3-5 lat. Roślina szybko rośnie, dlatego czynność ta jest niezbędna. Po przesadzeniu obserwuj liście agawy - jeśli zżółkną lub pomarszczą się, to znaczy, że się nie ukorzeniła. W takiej sytuacji konieczna jest  ponowna "przeprowadzka" do nowej donicy. Uważaj również podczas przenoszenia agawy na wiosnę do ogrodu lub na taras. Pozwól jej zaaklimatyzować się, aby nie poparzyła liści na mocnym słońcu. Przesadzanie rośliny wykonuje się najczęściej wtedy, gdy podłoże jest względnie suche, czyli jesienią lub zimą. Po wyjęciu korzenia dokładnie osusz go przez kilka dni, aby uchronić roślinę przed rozwojem grzybów. 
Jeśli będziesz hodować roślinę w domu, pamiętaj, aby zapewnić jej południową lub południowo-zachodnią ekspozycję. To gatunek półpustynny, dlatego promienie słoneczne są niezbędne do jej wzrostu. 

Jak pielęgnować agawę? Na co zwracać uwagę? 

Zapewnienie roślinie nasłonecznionego stanowiska jest bardzo ważne, tak samo jak dobrze przegotowany substrat. Jednak to nie wszystko, bo roślina musi być odpowiednio pielęgnowana. Przede wszystkim pamiętaj o nawożeniu agawy 3-4 razy wiosną i latem preparatem do kaktusów. Natomiast podlewanie jest uzależnione od pory roku. W ciepłe miesiące wiosny i lata podlewaj obficie, natomiast jesienią i  zimą ogranicz podaż wody do minimum. Na tyle, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni. Jeśli liście zżółkną lub będą się marszczyć, ale zrób to bardzo delikatnie. Nie można naruszyć głównej łodygi, ponieważ roślina może być wtedy znacznie osłabione i przedwcześnie obumrzeć. 
Natomiast rozmnażanie rośliny należy przeprowadzić bardzo ostrożnie. Najlepszy sposób to oderwanie odrostów tworzących się przy rozecie głównej. Najczęściej mają one już młode korzonki, które trzeb osuszyć przed ponownym umieszczeniem w doniczce. Na świeże powietrze możesz wystawiać agawę już w marcu i kwietniu, jeśli nie ma dużych przymrozków. To roślina zahartowana, dlatego na pewno wytrzyma w temperaturze do -2 st. C. Pamiętaj jednak, aby na noc, kiedy temperatura znacznie spada, wnosić donicę do cieplejszego miejsca. Dopiero po połowie maja można wynieść agawę na powietrze bez obaw o przemarznięcie. Jeśli chodzi o zimę, to konieczne jest zabezpieczanie korzenia rośliny sosnowymi igiełkami, a górę agrowłókniną. Aby jednak należycie zadbać o roślinę, już na jesień musisz zabezpieczyć ją, budując np. budkę z desek i pokrywając je folią. Nie można dopuścić do procesów gnilnych w korzeniu, ponieważ roślina jest wtedy znacznie osłabiana.

Niektóre odmiany agawy doniczkowej 

Agawa filifera -  rozeta rozrasta się od 30 do 50-60 cm szerokości, a brzegi liści pokryte są pomarańczowymi igiełkami. Idealnie nadaje się na mniejsze balkony i tarasy ze względu na niewielkie gabaryty. Łatwo się rozmnaża. ale bardzo wolno wzrasta. Musi mieć jasne pomieszczenie i przepuszczalne, kamieniste  podłoże, aby dobrze wzrastała. Ma bardzo ciekawy wygląd - skórzaste, ciemno-zielone liście i białe zdobienia na bokach, które rozchodzą się wzdłuż liści w srebrne nitki.  
Agawa stricta - to druga odmiana agawy nadająca się do uprawy w pomieszczeniu. Osiąga nieduże rozmiary - wysokość do 25 cm i średnica do 80 cm. Charakteryzuje się licznymi, jasno-zielonymi listkami, które tworzą symetryczną kolistą rozetę, która przypomina jeża. Preferuje miejsca słoneczne, ale będzie wzrastać także w półcieniu. Jest wyjątkowo odporna na suszę. Powinna mieć ziemię mocno próchniczną, gliniastą ze sporą domieszką gruboziarnistego piasku lub żwirku. 

Agawa na balkon i duży taras lub do ogrodu 

Bardzo często na przestronne tarasy i tereny zielone przydomowe kupowana jest rozłożysta agawa amerykańska. Ma krótką łodygę i dużo odrośli. Roślina osiąga imponującą wysokość nawet do 3 metrów wysokości i prawie 4 metra średnicy. Bardzo ciekawie wyglądają liście tej odmiany agawy - są pofalowane, płaskie, czasami paskowane i rynienkowate. Przybierają odcień od szarozielonego do jasnozielonego. Mają różnej wielkości ząbki, a na ich końcu znajduje się połyskujący, brązowy kolec. Kwiaty agawy amerykańskiej są stożkowate, rurkowate i sześciokrotne. Roślina lubi słoneczne stanowiska, a zimą najlepiej czuje się w temperaturze 5-10 st. C. 
Jest ponad 300 gatunków agawy i do tego dochodzą różne odmiany. Dzięki tak bogatej ofercie każdy dopasuje rośliny do swojego ogrodu, tarasu czy na domowy parapet. Agawa ładnie pachnie, ma piękny kwiatostan, dlatego jest zawsze dodatkowym dekorem do każdego miejsca czy wnętrza. 
Autor: Anna Nowakowska