Data modyfikacji:

Alluaudia procera - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Wiele osób, które zajmują się uprawa roślin poszukuje gatunków, które wyróżniają się na tle innych swoim nietuzinkowym wyglądem. Co ciekawe, rośliny takie wcale nie muszą wymagać bardzo nietypowych warunków czy pracochłonnej pielęgnacji. Jedną z tych, z których uprawą poradzi sobie nawet początkująca osoba jest alluaudia procera. Ten wyjątkowy sukulent jest naprawdę imponujący a przy tym nie ma szczególnych wymagań dotyczących uprawy. Poznajmy więc lepiej tę nietuzinkową roślinę i sprawdźmy jakich warunków potrzebuje. 
Alluaudia procera
Zacznijmy od najważniejszego, a więc przybliżenia tej niezwykłej rośliny, która w Polsce wciąż jest jeszcze stosunkowo rzadka i zaliczana do roślin kolekcjonerskich. Alluaudia procera sukulent pochodzący z południowego Madagaskaru. Naturalnie występuje jako krzew lub drzewo, którego wysokość osiąga nawet 15 metrów. Ale również w warunkach uprawy w ogrodzie zimowym lub w mieszkaniu potrafi być bardzo imponującą.  

Charakteryzuje się charakterystycznym ułożeniem liści wzdłuż pędów. Listki są niewielkie i mięsiste, zaś łodyga rośliny świetnie radzi sobie z magazynowaniem wody. Jest więc wyjątkowo odporna na suszę. Mimo to, w okresie zimowym może stracić wszystkie liście, co często niepokoi niedoświadczonych hodowców. Zupełnie niepotrzebnie. To normalne zjawisko, które pozwala roślinie odpocząć przed kolejnym okresem wegetacji.  

Jeśli zaś chodzi o kwitnienie alluaudia procera wytwarza żółto-białe kwiaty, zebrane w subtelne, nieco ażurowe baldachimy.

Stanowisko alluaudia procera - o czym warto pamiętać? 

Jeśli zależy nam na tym, by alluaudia procera dobrze się rozwijała powinniśmy zadbać o to, by zagwarantować jej możliwość wzrostu w odpowiednim stanowisku. Czego potrzebuje roślina? Przede wszystkim, dużej ilości słońca. Dlatego też miejsce, w którym będzie się rozwijała powinno być dobrze nasłonecznione. Uważajmy jednak na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi, które mogłyby być skupiane np. przez szybę - mogą bowiem doprowadzić do poparzenia rośliny.  

Jaka ziemia dla alluaudia procera? 

Alluaudia procera jak każda inna roślina potrzebuje odpowiedniego podłoża, które zapewni jej odpowiednie warunki wzrostu. Ponieważ mamy do czynienia z sukulentem a więc rośliną, która magazynuje wodę, jej korzenie powinny być podlewane dość oszczędnie i nie powinny mieć kontaktu z wodą przez cały czas. Dlatego też podłoże, które zastosujemy powinno być przepuszczalne. Dodatkowo, jeśli zależy nam na tym, żeby uprawiać roślinę w doniczce zatroszczmy się także o odpowiedni drenaż, czyli umieśćmy na jej dnie np. kamienie lub pokruszoną ceramikę. Jako podłoże doskonale sprawdzi się np. ziemia do kaktusów. Z powodzeniem możemy również zastosować mieszankę ziemi ogrodowej ze żwirem, piaskiem lub keramzytem.
Co ważne, alluaudia procera jest roślina, której sadzonki często sprzedawane są doniczkach wypełnionych podłożem torfowym, które na dłuższą metę nie będzie dla niej odpowiednie. Dlatego też konieczne jest jej przesadzenie. Powinno mieć ono jednak miejsce na wiosnę. Jeśli roślinę zakupimy zimą, poczekajmy dbając o unikanie zbyt intensywnego podlewania o czym za chwilę. 

Alluaudia procera - podlewanie i nawożenie 

Podlewanie sukulentów jest czymś, na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jeśli będziemy podlewać roślinę zbyt często jej korzenie mogą zgnić a roślina całkowicie zmarnieć. Dlatego też wiosną, latem oraz w początkowym okresie jesiennym podlewajmy roślinę oszczędnie. Nie ma jednej dobrej częstotliwości. Każda osoba, która chce by w jej domu rozwijała się alluaudia procera powinna sama określić jak często podlewać swoją roślinę. W jaki sposób poznać, że czas podlać sukulent? Przede wszystkim zewnętrzna warstwa podłoża powinna być przesuszona. Możemy zauważyć również, że listki rośliny stają się cieńsze, co oznacza, że nie magazynuje ona już odpowiedniej ilości wody. W jaki sposób podlewać alluaudia procera? Najlepiej nie robić tego dużym strumieniem wody.
Jeśli zaś chodzi o nawożenie rośliny powinno odbywać się ono w okresie wegetacji, w okresie co 3-4 tygodnie. Do nawożenia stosujemy produktów przeznaczonych dla kaktusów. Co ważne, powinniśmy stosować zaledwie ¼ dawki wskazanej przez producenta na opakowaniu. 

Jak dbać o roślinę w okresie zimowym? 

Zimą, po zakończonym okresie wegetacyjnym roślina często traci wszystkie swoje listki, które stanowią jej główną ozdobę - nie powinno nas to jednak martwić, to całkowicie normalne zjawisko. Zimą roślina pozostaje w “uśpieniu” dlatego też powinniśmy traktować ją zupełnie inaczej. Przede wszystkim powinniśmy podlewać ją jeszcze oszczędniej. Specjaliści zajmujący się tym gatunkiem mówią nawet o podlewaniu raz na osiem tygodni. Warto tego przestrzegać. W czasie zimowych miesięcy rośliny nie powinniśmy także przesadzać ani nawozić.  

Co ważne, alluaudia procera jest rośliną, na której kształt i wielkość możemy wpływać poprzez podcinanie jej pędów. Koniec okresu zimowego, gdy roślina nie rozpoczęła jeszcze procesu wegetacji to najlepszy do tego czas. Dzięki temu będzie miała szansę się zregenerować. Obcięte pędy możemy zaś włożyć do wody lub ukorzeniacza by wyhodować nowe sadzonki tego pięknego sukulenta. 
Podsumowując, alluaudia procera to bardzo ciekawy sukulent, który nie wymaga bardzo trudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli więc poszukujesz niezwykłej rośliny, która nie zajmie ci dużo czasu - jest to propozycja, którą warto rozważyć.  
Autor: Kamila Łońska-Kępa