Data publikacji:

Alokazja - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

alokazja
Bardzo lubimy upiększać swoje domy kwiatami, które swój rodowód mają w tropikalnych dżunglach. Jednym z takich kwiatów jest Alokazja. Roślina ta nie tylko nadaje urody naszemu mieszkaniu, ale również podbija swoim wyglądem nasze serca. Niestety kwiat ten ma również swoje wady. Nie jest on bowiem najłatwiejszy w uprawie i musimy mu stworzyć odpowiednie warunki, by mógł on cieszyć nasze oko. 

Rodowód Alokazji 

Alokazję w swoim naturalnym środowisku możemy spotkać w różnych częściach świata. Panuje tam bowiem tropikalny klimat. Stąd wśród fachowców trwa dziś spór. Czy pochodzi ona archipelagu Malajski, lasów Amazonii, a może Afryki? Najwięcej zwolenników mają te dwie pierwsze teorie, choć najbardziej prawdopodobny wydaje się tutaj Archipelag Malajski. Dlaczego? Rośliny te bowiem mają niemal idealne warunki do wegetacji na Filipinach oraz Borneo. 

Alokazja – rodzaje tej rośliny 

Alokazja należy do grupy roślin obrazkowatych. W zależności od odmiany nazywana np. “uchem słonia” czy księżniczką wśród roślin doniczkowych. Na świecie mamy niespełna 80 gatunków Alokazji. Najbardziej popularne odmiany rośliny w naszych domach, to Alokazja Amazońska, choć nie ustępują jej w tym dużo miejsca takie gatunki m.in. jak. Alokazja “Pink Dragon”, Alokazja Lauterbachiana, Alokazja Wentii, Alokazja “Stingray” czy Alokazja Zebrina. 
Rozpoczynając przygodę z Alokazją, warto zaznajomić się z warunkami, jakie jej powinniśmy stworzyć, zanim ją posadzimy. Chodzi tu przede wszystkim o kwestie związane z wyborem rośliny, jej zabezpieczeniem podczas transportu czy przygotowania podłoża, w którym zamierzamy ją posadzić. 

Kiedy najlepiej posadzić naszą nową alokazję? 

Zatem kiedy sadzić tę roślinę o nietuzinkowej urodzie? Alokazja w naszym klimacie to zdecydowanie roślina doniczkowa, którą powinniśmy uprawiać w mieszkaniu. Choć w okresie letnim gdy mamy ciepłe wilgotne powietrze, spokojnie możemy ją postawić w ogrodzie czy na tarasie. Nie ma większego znaczenia, o jakiej porze roku posadzimy ten piękny kwiat. Warto jednak pamiętać, że nie znosi ona nagłych zmian temperatury. Zakupując go w chłodnych porach roku, powinniśmy go odpowiednio zabezpieczyć podczas transportu. 

W jakiej ziemi posadzić alokazję? 

Nie bez znaczenia jest również ziemia, w jakiej zamierzamy posadzić naszą wymagającą księżniczkę. Dlaczego? Pochodzi ona bowiem z terenów tropikalnych, stąd najlepiej będzie ona się czuła w ziemi, która w tym klimacie występuje. Jaka zatem to ziemia? Jest to żyzna i próchnicza gleba o lekko kwaśnym pH. Warto jednak pamiętać by była ona bogata w materię organiczną. Jak zatem stworzyć takie podłoże? Najlepsza tutaj będzie przede wszystkim mieszanka ziemi ogrodowej, torfu, piasku, perlit oraz ziemi keto. Gleba ta powinna być również wilgotna zaś doniczka wyposażona w odpowiedni drenaż, by woda z podłoża sprawnie była odprowadzana. 

Alokazja w naszym domu 

Gdy już posadzimy w mieszkaniu nasz nowy kwiat, trzeba odpowiednio się nim zaopiekować. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie bezpowodu nazywana ona jest wymagającą księżniczką lub królową. Na wymagania te składają się m.in. niełatwy klimat dla tej rośliny, w którym musi ona rosnąć oraz codzienna jego pielęgnacja by każdego dnia mógł  zdobić pomieszczenie, w którym się znajduje. 

Alokazja — uprawa oraz warunki, w jakich powinna przebywać

O ile przygotowanie gruntu dla naszej rośliny nie stanowi większego problemu, o tyle warunki klimatyczne panujące w naszym kraju dla jej wegetacji są o wiele trudniejsze. Dlaczego? Optymalna temperatura, w której powinna przebywać nasza roślina to od 23 do 28 stopni Celsjusza. Nie trudno sobie zatem wyobrazić jak trudno nam samym byłoby przebywać w takim pomieszczeniu. Jeżeli jeszcze do tego dodamy dużą wilgotność powietrza, to warunki byłyby bardzo nieznośne.
Zapewne idealnym miejscem dla Alokazji byłby np. namiot lub oranżeria. Niestety przy tym pierwszym rozwiązaniu nie moglibyśmy cieszyć się obecnością tej pięknej rośliny w naszym pokoju, zaś na oranżerię nie każdy może sobie pozwolić. Jak zatem sobie poradzić z tym problemem?
Warto tu skorzystać z kilku sprawdzonych sposobów, które zastąpią nam te uciążliwe warunki. Przede wszystkim powinniśmy optymalnie ogrzewać nasze mieszkanie, zaś roślinę ustawiać w dobrze nasłonecznionych miejscach. Suche powietrze powinniśmy jej rekompensować częstym zraszaniem liści. Dobrym pomysłem byłoby także postawienie nawilżacza powietrza przy naszej roślinie. 

Alokazja – pielęgnacja wymagającej księżniczki 

Alokazja prócz ciepłego i wilgotnego powietrza, potrzebuje również wilgotnej gleby. Musimy jednak pamiętać, że nie może tam stać woda. Stąd warto by doniczka miała odpowiedni drenaż. Wynika to z tego, że nadmiar wody regularnie przez nas dostarczanej może nie mieć odpływu. Nie należy także zapominać o codziennym zraszaniu, co zapobiegnie usychaniu liści.
Warto także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który należałoby ustawić w pobliżu rośliny. Kwiat ten nie wymaga zbyt częstego nawożenia stąd wystarczy gdy podamy go tylko raz na dwa tygodnie. Alokazja to roślina niestroniąca od światła dlatego ustawienie jej w miejscach, gdzie mamy spore nasłonecznienie będzie idealnym rozwiązaniem dla tej rośliny. Raz w roku warto ją także przesadzić do tej samej doniczki w celu wymiany podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że zabieg ten należy wykonać wiosną. 

Kiedy kwitnie alokazja?

Alokazja tak jak wiele innych roślin ma okres, w którym kwitnie. Nie zwracamy jednak na to zbyt dużej uwagi, gdyż jej głównym elementem dekoracyjnym są liście. Zatem jak wyglądają kwiaty Alokazji? To niepozorne kolby, które wydają czerwone lub zielone owoce. Ich dojrzewanie bardzo przypomina czarne jagody. 
Autor: Beniamin Feliksiak