Data publikacji:

Anacampseros rufescens sunrise - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Pośród coraz chętniej wybieranych przez Polaków sukulentów można znaleźć wyjątkową roślinę - Anacampseros rufescens sunrise. Pochodząca z południowej Afryki odmiana jest dużą rzadkością na polskim rynku. Ma niezwykle ciekawy wygląd, który będzie zdobić każde mieszkanie. Wszystko za sprawą wielobarwnych liści, które zmieniają swój odcień i stanowią prawdziwą ozdobę. Dekoracyjna roślina skradnie każde serce. Warto wiedzieć, jak poprawnie o nią dbać, by przez długi czas stanowiła niepowtarzalną dekorację. 

sukulenty

Anacampseros rufescens sunrise - co to za roślina? 

Polacy coraz częściej szukają oryginalnych roślin, które wyróżniają się z uwagi na swoją unikalność. Nie ma w tym nic dziwnego - nietuzinkowe odmiany robią spektakularne wrażenie, stanowią doskonałą ozdobę każdego wnętrza i jednocześnie dają możliwość rozwinięcia swoich umiejętności w zakresie ogrodnictwa.
Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się sukulenty. Pośród nic można znaleźć prawdziwą perłę i hit jednocześnie - Anacampseros rufescens sunrise. Roślina ta jest nowinką, dlatego wyzwaniem jest możliwość jej zakupu. Jednak jeśli już na nią wpadniemy, nie warto się długo zastanawiać i wahać. 
Ten ciekawy sukulent pochodzi z Afryki, a dokładnie z jej południowych obszarów. To gatunek o bardzo grubych i zarazem twardych liściach. Są one rozmieszczone na wolno rosnących pędach, jakie cechują się krótką długością. Anacampseros ma wiele różnych odmian, które robią spektakularne wrażenie. Jedną z tych najpiękniejszych jest właśnie gatunek "Sunrise". Co go wyróżnia?
Wyraziste wybarwienie o dekoracyjnym charakterze. Nie da się przejść obok niego obojętnie. To prawdziwy fenomen! Piękne kolory, których nie znajdzie się u innych roślin domowych. Roślina zmienia swój kolor wielokrotnie, przechodząc pomiędzy takimi barwami jak róż, fuksja, fiolet i nawet jasna zieleń. Same liście Anacampseros rufescens sunrise są grube, pełne połysku i tępo zakończone. Co ciekawe, gatunek ten letnią porą wytwarza zachwycające kwiaty w odcieniu bardzo intensywnego różu. Sięgają one średnicy do nawet 5 cm. Choć sukulent ten rośnie powoli, warto cierpliwie go pielęgnować. 

Anacampseros rufescens sunrise - pielęgnacja 

Trzeba przyznać, że ta rodzina sukulentów nie należy do zbyt trudnych w uprawie. Dzięki temu może sobie na nią pozwolić nawet osoba stawiająca pierwsze kroki w ogrodnictwie i amatorsko poszukująca nowego hobby. Wystarczy wiedzieć, w jaki sposób zadbać o odpowiednie warunki do wzrostu. Szczególnie, że jeśli są one zapewnione, a Anacampseros jest zdrowy, szkodniki czy choroby nie powinny go atakować. Warto przy tym pamiętać o podstawowej zasadzie - roślina ta nie lubi chłodów. 

Podlewanie 

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby Anacampseros był podlewany regularnie w okresie wiosennym i letnim. Zadbaj, aby czynność tę wykonywać raz w tygodniu, jednocześnie unikając nadmiaru wody, która mogłaby zaszkodzić. Z kolei jesienią i zimą sukulent ten wchodzi w fazę uśpienia, dlatego warto zredukować częstotliwość podlewania. Wtedy lepiej robić to rzadziej i oszczędniej. Szczególnie że podmokłe warunki doprowadzają do jego gnicia. Jeśli Twój Anacampseros rufescens sunrise rośnie w doniczne, nigdy nie może stać w wodzie. Roślinę należy podlewać u podstawy, a liście nie powinny być zwilżane. 

Odpowiednio dobrana ziemia 

Bardzo dużą rolę we wzroście sukulentów odgrywa dopasowana gleba. W tym przypadku można skorzystać z gotowych mieszanek (dedykowanych właśnie sukulentom bądź kaktusom) bądź przygotować ją samodzielnie. Przede wszystkim ziemia musi być sucha i ziarnista z dodatkiem dużej ilości żwiru albo piasku.  

Nawożenie  

Sukulent ten nie wymaga przesadnego nawożenia w ciągu roku. Wystarczy, że w ciągu wiosny i lata będzie on nawożony co trzy tygodnie. Wtedy trzeba użyć specjalnego roztworu bądź preparatu dostosowanego do sukulentów i kaktusów. 

Nasłonecznienie 

Anacampseros nie powinien być wyeksponowany na oknie od strony południowej. W takiej lokalizacji mocne światło może doprowadzić do przypalenia rośliny. Dlatego warto zadbać o to, aby miała ona częściowy cień. Sukulent będzie cechować się żywymi kolorami liści, jeśli jego usytuowanie będzie odpowiednie. Dlatego warto, aby rozsądnie dobrać miejsce, mając pewność dostępu do słońca, ale i cienia. 

Anacampseros rufescens sunrise - rodzaje rośliny 

Wspomniana odmiana "Sunrise" jest jedną z najpiękniejszych w rodzinie Anacampseros. Istnieje jeszcze kilka innych gatunków, które robią równie spektakularne wrażenie z racji na kolorystykę kwiatów i liści. 

Anacampseros crinita 

Jest to roślina o stłoczonych liściach, które są bardzo mięsiste. Wyrastają one spiralnie. Latem pojawiają się kwiaty bladozielone, czerwonawozielone lub różowe. 

Anacampseros telephiastrum „Variegata” 

Kolejna odmiana, której zielone liście w kształcie lancy wyróżniają się żółtym bądź różowym wybarwieniem. Latem zaś pojawiają się kwiaty w różowym odcieniu. 

Anacampseros retusa 

W przypadku tej odmiany sukulenta do czynienia mamy z kwiatami różowymi albo jasnofioletowymi. Przy tym liście są albo zaokrąglone, albo lancetowate. 

Anacampseros filamentosa  

Subtelna odmiana sukulenta, której liście są drobnej wielkości. Ich kształt jest zaokrąglony bądź owalny. Są one pokryte białymi włoskami. W sezonie letnim kwitnie na różowo. 

Anacampseros rufescens sunrise - o czym pamiętać? 

Odmiana sukulenta Anacampseros rufescens sunrise jest bardzo wdzięczna wizualnie i z pewnością warta uwagi. Dlatego jeśli chcesz ciekawej rośliny w swoim domu, zainteresuj się tą odmianą. Jej walory są bardzo doceniane przez wszystkich. To zmieniające wybarwienie liście o pięknym wyglądzie oraz zwarty pokrój. Co najważniejsze, roślina nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy zadbać o najważniejsze rzeczy, czyli jasne stanowisko z dostępem do cienia, regularne podlewanie w sezonie wiosenno-letnim bez przelewania i doprowadzania do gnicia, podłoże z zapewnionym dobrym drenażem. Wtedy sukulent odwdzięczy się zjawiskowymi kwiatami i liśćmi, jakie będą zdobić każde wnętrze. 
Autor: Kamila Łońska-Kępa