Data modyfikacji:

Aranżacja okna w kuchni – przepis na kompozycję idealną

Zastanawiasz się, jak zaaranżować okno w kuchni? Nic dziwnego – to nie taka prosta sprawa, jakby mogło się wydawać. Kuchnia jest bowiem specyficznym pomieszczeniem i rozwiązania, jakie sprawdzają się w innych wnętrzach, w kuchni mogą się okazać aranżacyjnym fiaskiem. Zatem jeśli chcesz uniknąć wnętrzarskiej wpadki lub przynajmniej niefunkcjonalnego rozwiązania, sprawdź jak stworzyć kompozycję idealną.

Aranżacja kuchni jest zazwyczaj świetnie przemyślana – na długo przed przystąpieniem do prac wykończeniowych mamy w głowie już ułożony plan działania – wymarzone meble, płytki, efektowne uchwyty i dodatki. Kuchnia jest przecież sercem domu i to w tym pomieszczeniu zawsze odbywają się najlepsze imprezy. A co z oknem w kuchni? Jego aranżacji nie należy bagatelizować i warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: czy wybrać rolety do kuchni, czy może efektowne zazdrostki i lambrekiny? Jak zaaranżować parapet lub co zrobić ze zlewem umieszczonym pod oknem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Aranżacja okna w kuchni – rolety

Jeśli szukasz eleganckiego i praktycznego sposobu na wykończenie aranżacji okna w kuchni postaw na rolety do kuchni. Za ich pomocą skutecznie przesłonisz okno i uchronisz się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów, a także w razie potrzeby ograniczysz dopływ zbyt intensywnych promieni słonecznych do wnętrza. Rolety do kuchni dają duże możliwości aranżacyjne. Jakie jednak najlepiej sprawdzą się w kuchni? Oto krótki przegląd rolet do kuchni, na które możesz śmiało się zdecydować:

Rolety rzymskie – to coś pomiędzy zasłonami i roletami. Uszyte są z tkaniny, która po zwinięciu za pomocą dołączonych sznurków, układa się w fałdy. To idealne rolety do kuchni, ponieważ łączą w sobie funkcjonalność rolet (można nimi wygodnie sterować) oraz elegancję zasłon (dostępne są w wielu wzorach, kolorach oraz wariantach tkanin).

Rolety austriackie – to bardziej dekoracyjna wersja rolet rzymskich. Po zwinięciu materiał marszczy się i zawija, tworząc efektowne falbany. Będzie to idealne dopełnienie aranżacji okna w kuchni utrzymanej w stylu klasycznym.

Rolety dzień-noc – są wykonane z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniającego i transparentnego materiału. To trochę jakby połączenie żaluzji i rolet w jednym. Możesz je całkowicie odsłonić lub zmieniać ułożenie pasów materiału względem siebie i tak sterować zaciemnieniem pomieszczenia. Rolety dzień-noc idealnie będą się komponować z wystrojem kuchni utrzymanym w nowoczesnym stylu.

Klasyczne rolety wewnętrzne - nazywane są też roletkami mini. To najprostsze spośród rolet do kuchni, które świetnie sprawdzą się w aranżacji pomieszczenia. Tkanina jest zwijana za pomocą sznurka lub łańcuszka i przylega bezpośrednio do szyby, dając dobre zaciemnienie wnętrza. Klasyczne rolety mają zazwyczaj jednolitą barwę, jednak dostępne są także w bardziej dekoracyjnej wersji.

Aranżacja okna w kuchni – postaw na zazdrostki i lambrekiny

To duet idealny, a raczej idealna aranżacja okna w kuchni. Zazdrostki i lambrekiny mogą mieć formę firanek lub zasłon. Zazdrostki umieszcza się w połowie wysokości okna na specjalnych drążkach. Z kolei lambrekiny montuje się na karniszu i zasłaniają one mniej więcej 1/3 wysokości okna. To klasyczne połączenie, które świetnie komponuje się z tradycyjnym wystrojem kuchni. Ten duet daje też duże pole do popisu – możesz łączyć ze sobą różne tkaniny np. zwiewne zazdrostki wykonane z organzy z wraz z kraciastymi, bawełnianymi lambrekinami. W ten sposób wprawdzie tylko częściowo przesłonisz okno, ale wystrój kuchni zyska w ten sposób przytulny charakter.

Jeśli zdecydujesz się na zazdrostki i lambrekiny, musisz pamiętać, że kuchnia to specyficzne pomieszczenie. Podczas gotowania w pomieszczeniu unoszą się drobinki tłuszczu, które osiadając na meblach i elementach wystroju łączą się z kurzem, tworząc trudną do usunięcia warstwę brudu. Dlatego jeśli twoja aranżacja okna w kuchni będzie uwzględniać zasłony bądź firany, wybierz materiał odporny na osiadanie kurzu lub taki, który nie gniecie się podczas prania w pralce automatycznej.

Zlew umieszczony pod oknem

Wystrój kuchni, w którym strefę zmywania naczyń zaplanowano pod oknem to efektowne i praktyczne rozwiązanie. Zlew nie tylko dobrze się tam prezentuje, ale też jest oświetlony naturalnym światłem, dlatego nie ma potrzeby dodatkowo go doświetlać w ciągu dnia. Ponadto w trakcie zmywania naczyń możesz wyglądać przez okno, dzięki czemu ten nieprzyjemny domowy obowiązek jest chociaż odrobinę mniej uciążliwy. Pomimo wielu plusów zlew pod oknem kuchennym może przysporzyć także kilku aranżacyjnych zagwozdek.

Bliskość zlewu w pewnym sensie determinuje aranżację okna w kuchni. W trakcie zmywania, zwłaszcza dużych naczyń i garnków, trudno uniknąć chlapania wody we wszystkie strony. W rezultacie, jeśli zdecydujesz się na zasłony lub firanki, materiał wciąż będzie wilgotny lub poplamiony. Ponadto uważaj również na drewniany parapet – jeśli nie zostanie zabezpieczony wodoodpornym lakierem lub olejem, powierzchnia drewna może ucierpieć.

Kolejnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę aranżując strefę zmywania pod oknem, jest bateria. Jeśli podobają ci się niezwykle modne baterie sztorcowe, sprawdź czy jej wylewka nie będzie kolidować z ze skrzydłem okiennym podczas otwierania. W takim wypadku uniemożliwisz sobie pełne otwarcie okna. Aby uniknąć takiej sytuacji musisz zatem postawić na przesuwne okno (które jest dość drogie) lub na baterię ze składaną lub wyciąganą wylewką.

Parapet, czyli pole do popisu

Aby wystrój kuchni był naprawdę efektowny, nie zapominaj również o aranżacji parapetu. To miejsce wprost stworzone do wykonania ciekawej aranżacji. Jeśli twoje okno kuchenne jest zorientowane na stronę południową lub zachodnią możesz z powodzeniem założyć na parapecie zielnik. Sadzonki ziół sprawią, że wystrój kuchni nabierze świeżości. Ponadto dobierz też dekoracje, których styl będzie korespondował z roletami do kuchni lub zasłonami.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny

Autor: Patrycja Kielin