Data publikacji:

Pomysły na aranżacje łazienki z wanną i prysznicem  

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że niemal każdy dom składa się z wielu pomieszczeń. Część z nich pełni funkcję dodatkową – tak jak spiżarnia, garderoba, pokój zabaw dla dzieci lub gabinet, ale są także takie pomieszczenia, które są niezbędne dla normalnego funkcjonowania. Mowa tu oczywiście o pomieszczeniach takich jak na przykład łazienka.
aranżacje łazienki z wanną i prysznicem
Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez chociaż jednej łazienki. To pomieszczenie odgrywa w życiu codziennym niezwykle ważną rolę, ponieważ bez wątpienia każdy z domowników kilka razy przekracza jego próg w ciągu dnia.   
Współczesne budownictwo często proponuje posiadanie dwóch łazienek, z czego jedna miałaby być z wanną, a druga z prysznicem. To rozwiązanie ma swoje zalety, jednak posiada także jedną kluczową wadę – zajmuje więcej przestrzeni, która podczas planowania domu jest na wagę złota.              
Dobrym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób, jest stworzenie jednej łazienki, w której zostanie umieszczona zarówno wanna, jak i prysznic. Osoby, które zdecydowały się na takie posunięcie, często miewają wątpliwości, czy zastosowane przez nich rozwiązanie jest w obecnej sytuacji najlepsze z możliwych.
Odpowiedź na te wątpliwości jest prosta: w wielu przypadkach takie rozwiązanie, czyli stworzenie jednej łazienki z prysznicem i wanną, to najlepsza opcja ze wszystkich dostępnych.

Łazienki z wanną i prysznicem – czy to dobry pomysł?

Bez wątpienia takie rozwiązanie ma wiele zalet. Połączenie w jednej łazience wanny z prysznicem to duża oszczędność miejsca dla osób, które chciały mieć w swoim domu obie wersje. Aranżacja łazienki z wanną i prysznicem w jednym pomieszczeniu to bez wątpienia znaczna oszczędność przestrzeni mieszkaniowej.
Wanna w łazience to konieczne wyposażenie dla tych osób, które lubią planować sobie długie, relaksujące kąpiele. Kąpiel w wannie to dla wielu osób niezbędny element każdego wieczoru, który pozwala im odetchnąć oraz odciąć się od natłoku spraw życia codziennego. Często kąpiel w wannie nie jest tylko jednym ze sposobów na odświeżenie się, ale dla wielu to chwila relaksu oraz ukojenia nerwów.         
Prysznic to z kolei niezbędne wyposażenie łazienki dla osób, które nie chcą spędzać na kąpieli zbyt dużo czasu. Prysznic swoją konstrukcją nie zachęca do spędzania w tym miejscu czasu ponad ten, który jest niezbędny do odświeżenia się. Z prysznica chętnie korzystają także osoby zapracowane, które nie chcą poświęcać swojego czasu na długie przesiadywanie w wannie.     
Chociaż te dwie opcje skrajnie się do siebie różnią, należy wziąć pod uwagę, że na świecie istnieją osoby, które chętnie korzystają z wanny, jak i z prysznica. Wanna i prysznic w jednej łazience to świetny sposób na oszczędność, która często przyświeca właścicielom domu.   
Decydując się na łazienkę z wanną i prysznicem, należy wyjątkowo skupić się na zaplanowaniu takiej przestrzeni. Zarówno wanna, jak i prysznic to sprzęty, które zajmują w łazience sporo miejsca. W małych i średnich łazienkach wolna przestrzeń jest na wagę złota, dlatego niezbędne jest jej maksymalne wykorzystanie.
Podstawową cechą, jaką powinna spełniać każda domowa łazienka, jest funkcjonalność. Dobrze zaplanowany podział łazienki oraz wykorzystanie każdej przestrzeni może zagwarantować w pełni funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni.

Aranżacja małej łazienki z wanną i prysznicem

Osoby, które zdecydowały się umieścić wannę i prysznic w jednej łazience, często zadają pytanie, jak właściwie taką łazienkę zaaranżować. Odpowiedź na to pytanie nigdy nie jest jednoznaczna, ponieważ ostateczny wygląd i rozkład łazienki jest kwestią indywidualną i wybiera ją każdy właściciel domu.
Łazienka, aby była komfortowa i cieszyła oko właścicieli, musi być przemyślana, a jej rozkład powinien ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Mała łazienka wbrew pozorom nie jest aż tak trudną przestrzenią do aranżacji, jednak prawdą jest, że wymaga nieco więcej przemyślenia i kilku kompromisów.
W przypadku aranżowania małej łazienki, w której ma się znaleźć zarówno wanna, jak i prysznic, pierwszym krokiem powinno być przemyślenie innych elementów, które mają im w takiej łazience towarzyszyć. W małej łazience każdy centymetr kwadratowy powierzchni jest na wagę złota, dlatego wiele osób, które są właścicielami takich właśnie łazienek, decyduje się na rozwiązania, które znacznie ułatwiają życie. W przypadku gdy w łazience miała stanąć także pralka, pralkosuszarka lub dwa całkowicie osobne urządzenia, warto zastanowić się nad ich przeniesieniem w inne miejsce. Częstym wyborem w takiej sytuacji jest garaż, spiżarnia lub garderoba. Tym sposobem można uzyskać sporo miejsca, które z pewnością zostanie wykorzystane.
Drugim krokiem, który wydaje się być najważniejszym, jest przemyślenie rozmiarów prysznica oraz wanny. Wanny dostępne na rynku są w wielu kształtach i rozmiarach, dlatego znalezienie takiej w odpowiednim rozmiarze nie powinno stanowić problemu. Duża wanna z pewnością zajmie sporo miejsca w łazience, dlatego w przypadku małych pomieszczeń warto zdecydować się na model odrobinę mniejszy. Dobrym pomysłem jest zakupienie wanny wolnostojącej, która nie tylko jest mniejsza, poprzez brak dodatkowych osłon, ale także wizualnie wygląda na mniejszą, co z pewnością przysłuży się małej łazience.
Rozmiar prysznica jest równie ważny, ponieważ wiele obecnie dostępnych modeli to prysznice duże, z ogromnym brodzikiem. Jednak znalezienie prysznica nieco mniejszego, który sprawdzi się w małej łazience, nie powinno stanowić większego problemu.
Zdjęcie: Picsuite/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo