Data publikacji:

Pomysły na aranżacje małych mieszkań

Małe mieszkania są bardzo popularne w Polsce. Wynika to z tego, że w zakupie wychodzą najmniej kosztownie. Można powiedzieć, że przy wyborze niewielkiego mieszkania cena jest decydująca. Rynek nieruchomości praktycznie nie widzi problemów ze sprzedażą tego typu mieszkań. Aranżacje małych mieszkań to również mniejszy koszt. Sprawdź pomysły na aranżacje małych mieszkań!
aranżacje małych mieszkań

Aranżacje małych mieszkań w bloku: na co się zdecydować?

Ludzie zdążyli się przyzwyczaić do wygodnego życia w blokach. Najwięcej bloków mieszkalnych z wielkiej płyty powstało w latach 70.–80. XX wieku. Tworzyły się wówczas ogromne osiedla mieszkaniowe, do których przeprowadzały się osoby mieszkające wcześniej w starym budownictwie. Gigantyczne blokowiska miały wiele zalet: ich mieszkańcy nie mieli problemów z ogrzewaniem, dostępem do podstawowych mediów, odśnieżaniem. Co więcej – w wielkiej płycie można było zapomnieć o uciążliwej wilgoci.
Na osiedlu nie było problemów ze sklepami, żłobkami, przedszkolami, szkołami i ośrodkami zdrowia. W tamtych latach osiedla były ubogie w zieleń, gdyż zieleń traktowano po macoszemu. Obecnie osiedla są zdecydowanie bardziej zielone. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty nie straciły na wartości. Nadal są bardzo popularne, chociaż można im wytknąć kilka wad: suche powietrze, jednolitą architekturę, a także nieustawne małe mieszkania – aranżacje mogą być przez to utrudnione.
Jeśli chodzi o małe mieszkanie w bloku, aranżacja może opierać się na nieśmiertelnych meblościankach. Ich wybór jest przeogromny, przez co każde małe mieszkanie aranżację może mieć prawie że niespotykaną. Zaletą meblościanki jest to, że ustawiona na wybranej ścianie może pomieścić dosłownie wszystko. Zazwyczaj w zestawie jest szafa, regały lub półki, przeszklona gablota, miejsce na telewizor i sprzęt grający oraz kilka szuflad.
Do meblościanki można dopasować inne meble typu komody, gdzie można schować dużo rzeczy osobistych. Alternatywą dla meblościanek są oczywiście meble na wymiar, ale koszt ich wykonania jest dużo większy. Natomiast takie meble wykorzystują każdy centymetr w pokoju i nie pozostawiają zbędnych przerw. Ich zasadniczą wadą jest wysoka cena, a nie zawsze są wykonywane z materiałów innych niż meblościanki.

Polacy kochają meble Ikea

Jeśli chodzi o Ikea – aranżacje małych mieszkań z powodzeniem można wykonać dzięki meblom tej firmy. Można powiedzieć, że niektóre kolekcje mebli są ponadczasowe. Zaletą mebli Ikea jest wysoka jakość, łatwy montaż, ładny design, niezniszczalność (oczywiście przy prawidłowym użytkowaniu), a także duża pojemność. Wada jest jedna: te meble są tak popularne, że są praktycznie wszędzie. Jednak nie ma co się temu dziwić. Przykładem są zestawy mebli, które wyglądają jak meble pod wymiar, a kosztują o wiele mniej.

Małe mieszkania – aranżacje wnętrz. Jakie meble do spania kupić?

W małym mieszkaniu trzeba zastanowić się nad rozmiarem mebli przeznaczonych do spania. Raczej odpadają tutaj wielkie łóżka, gdyż pochłoną zbyt dużo przestrzeni. Rozsądnym wyborem jest wybór zestawu wypoczynkowego, który można rozkładać do spania, a w ciągu dnia składać. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo miejsca i nie zagracić pokoju lub niewielkiej sypialni. Meble do spania powinny zawierać pojemnik na pościel, gdyż takowej nie da się raczej schować do zwykłej szafy, a zostawianie jej na wierzchu, jeśli nie ma osobnej sypialni, nie jest dobrym pomysłem.
Jeśli potrzebne są tanie meble, na których można spać, to warto zastanowić się nad kupnem wersalki. Pod względem designerskim można zauważyć w wersalkach niewielką ewolucję. Wersalkę zawsze można udekorować poduszkami. Zaletą wersalek jest możliwość rozkładania i składania, a także duży pojemnik na pościel. Pod względem cenowym taki zakup jest korzystny. Jeśli wersalka będzie niezbyt wygoda, można na nią położyć materac nawierzchniowy.

Aranżacje małych mieszkań z aneksem kuchennym

Niektóre małe mieszkania są z aneksem kuchennym, co jest coraz bardziej poszukiwanym rozwiązaniem. Moda na aneksy kuchenne wiąże się z tym, że kuchnia połączona z salonem optycznie powiększa mieszkanie. Ma się wrażenie, że metraż jest dużo większy, a poza tym takie mieszkanie po prostu ładnie się prezentuje. W ostatnim czasie dużo osób decyduje się na wyburzanie ścian, które ograniczają przestrzeń w małych mieszkaniach (oczywiście nie może to dotyczyć ścian nośnych).
W przypadku mieszkań z aneksem kuchennym warto zdecydować się na efektowne meble do kuchni i do części salonowej. Całe mieszkanie jest w takiej sytuacji na widoku, więc zakup mebli musi uwzględniać ilość rzeczy, które muszą być umieszczone w szafkach. Można też zrobić inwentaryzację wszystkich rzeczy w domu i pozbyć się niepotrzebnych elementów. Małe mieszkanie bardzo łatwo jest zarzucić zbędnymi przedmiotami.
Jeśli chodzi o miejsce do spożywania posiłków, to gdy nie ma miejsca na stół z krzesłami, można zdecydować się na ławę (ewentualnie stolik kawowy) z niewielkimi fotelami lub pufami. Masywne meble nie pasują do tak małych przestrzeni, więc stare meble z odzysku nie powinny w ogóle być brane pod uwagę do niewielkich mieszkań (chyba że są to wysokie kamienice).
Zdjęcie: Johnstocker/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.