Data publikacji:

Aranżacje małych okien. Pomysły na małe okna

Jak stylowo udekorować małe okno? Inaczej ozdobisz okno wysokie, a inaczej szerokie. W jednym zawiesisz lekką firanę, w innym ciężką zasłonę, a w kolejnym – i to, i to. To, co wielu paniom domów przysparza problemów, to aranżacje małych okien. Pomysły na małe okna przedstawiamy.
Aranżacje małych okien. Pomysły na małe okna

Co powiesić w małych oknach?

Do małych okien wykorzystaj lekkie woale. Świetnie sprawdzą się też koronki i satyny. Dołącz do tego krótkie zasłony, dlatego że długie materiały (oraz te, które aż tarzają się po podłodze) będą nadawały pomieszczeniu zbyt oficjalny charakter.
Lekkie woale powiększą optycznie okno. Wybierz delikatnie zwisające firany, które odciążą aranżację i dodadzą oknom lekkości oraz… dodatkowych centymetrów (optycznie). Postaw na jasne barwy – one zawsze optycznie powiększają przestrzeń. Przez takie tkaniny dobrze przenikają promienie słoneczne, więc wnętrze twojego mieszkania będzie idealnie doświetlone, mimo że pomieszczenie ma niewielkie okno.
Na aranżację małego okna (oraz okna o każdym rozmiarze) składa się wiele elementów. Sam wybór szyb okiennych dostarcza wielu wrażeń estetycznych. Szyby mogą być zielonkawe, malowane i z zatopionymi pęcherzykami powietrza. Okno upiększysz także przez ciekawe egzemplarze mosiężnych klamek i żelaznych zasuw z dekoracyjnymi zakrętasami.

Które wzory zasłon optycznie powiększą niewielkie okno?

Nawet niewielkie okno to źródło światła. Jeśli lubisz spać w ciemności, to na małe okno wybierz rolety albo plisy. Na rynku znajdziesz wiele kolorów i wzorów, a także różnorodne materiały, z jakich są one wykonane. Jeśli pracujesz przy komputerze w pokoju, które ma okno od południa, to zapewne w sierpniowy upał docenisz solidne zacienienie. Wybierz więc rolety z materiałów, które odbijają promienie słoneczne, bo one – nie wpuszczając ciepła do środka – sprawiają, że pomieszczenie w domu lub mieszkaniu nie nagrzewa się tak szybko.
Jeśli jednak zdecydujesz się na zasłony w małym oknie, wybierz odpowiedni wzór i stonowane kolory i pastele – zwłaszcza jeśli śpisz i/lub pracujesz w tym pomieszczeniu. Takie tkaniny optycznie poszerzą wąskie okno. Zwłaszcza jeśli wybierzesz materiał w poziome pasy. One powiększą okno oraz całe pomieszczenie. Pasy sprawdzą się zarówno w aranżacjach nowoczesnych jak i tych bardziej klasycznych. Ciemne oraz intensywne kolory zasłon mogą wizualnie pomniejszyć pokój.
Postaw na gotowy model zasłon do aranżacji małego okna lub dopasuj go idealnie do twojego okna.

Czy szyny przysufitowe powiększają małe okno?

Jeśli robisz aranżacje małych okien w salonie, polecamy, byś rozważyła zamontowanie szyn przysufitowych. Montuje się je po to, aby uzyskać efekt optycznego powiększenia okna. Cel, by zasłony czy firany zawiesić jak najwyżej (czyli po prostu na suficie), daje spektakularne efekty. Okno wyda się większe niż jest w rzeczywistości. Ilość wpuszczanego do środka światła wyregulujesz odpowiednio dobraną zasłoną oraz firaną.

Wertykale zamiast zasłon i firan w małych oknach

Tkaniny firanowe i zasłonowe możesz zastąpić roletami lub wertykalami. W mieszkaniach i domach jednorodzinnych znakomicie sprawdzą się wertykale wykonane z różnorodnych tkanin. Żaluzje pionowe są nie tylko wyjątkowo praktyczne, ale i mogą stać się piękną ozdobą wnętrza, nawet tego o niewielkich oknach. To rozwiązanie nadaje wnętrzu nowoczesny charakter. Jeśli chcesz, aby wnętrze twojego pokoju miało charakter rustykalny, wybierz wertykale z pasków drewnianych. Te będą dobrze prezentować się także na tarasach i werandach.
A słyszałaś o wertykalach sznurkowych? To pionowe żaluzje wykonane z bardzo cieniutkich, kolorowych pasków, które podbijają serca miłośników awangardowych rozwiązań.
Pamiętaj, że pionowymi żaluzjami możesz osłonić okna o nietypowych kształtach: owalne, trapezowe, półkoliste. Wertykale zawsze optycznie wydłużą i powiększą okno, nawet to malutkie.

Aranżacje małych okien w salonie - czego unikać, a co wybierać?

Zrezygnuj z ciężkich zasłon w ciemnych kolorach, które leją się po podłodze. One całkowicie przytłoczą małe wnętrze. Pozbawią je lekkości. Postaw na lekkie, zwiewne firanki z materiałów takich jak organza, woal lub tiul – koniecznie w jasnych kolorach.

Wewnętrzne okiennice – shuttersy – do małych okien

Tak! Jeśli marzysz o nadaniu swojemu pomieszczeniu śródziemnomorskiego nastroju.

Firanki – zazdrostki – świetne aranżacje małych okien

Firanka to najlepsze rozwiązanie dla okna w przypadku, gdy masz przynajmniej 20 centymetrów miejsca z każdej strony wąskiego okna (tak dobierz karnisz). Co zrobić, jeśli masz tam tylko 10 centymetrów, a nawet mniej? Zawiesić zazdrostki. Jest to niesamowicie praktyczne rozwiązanie, gdy nie posiadasz wystarczającej ilości miejsca, by zamontować karnisz. Na patyczku zawiesisz zazdrostki, panele i firanki marszczone.

Firanka na taśmie z rzepek – hit czy kit?

Jeśli zauważasz, że przylepce z patyczków do zazdrostek odpadają częściej niż się tego spodziewałaś, przyklej firankę do ramy okiennej na taśmę-rzep z klejem. Zmywaczem do paznokci zmyjesz resztki kleju z taśmy-rzepu, jeśli znudzi ci się ta aranżacja małego okna.

Aranżacje małych okien łazienkowych

W łazience postaw na zachowanie intymności. Idealnie sprawdzi się tu roleta rzymska z możliwością regulacji wysokości. Sama decydujesz, ile światła ma wpadać do łazienki lub WC w danej chwili. Roletę łazienkową na małe okno możesz zamontować bezpośrednio do ramy okiennej lub na ścianie.
W łazience świetnie sprawdzą się rolety okienne, bo zajmują one mało miejsca, praktycznie tylko tyle, co samo okno, a jednocześnie kontrolują ilość światła w pomieszczeniu.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.