Data publikacji:

Aranżacje przedpokoju wąskiego, czyli jak urządzić wąski przedpokój

Przedpokój jest pomieszczeniem traktowanym po macoszemu przez wielu właścicieli domów, a ich rola jest często sprowadzana do przechowalni ubrań i butów, a także magazynu niepotrzebnych drobiazgów. Nie jest to najroztropniejsze podejście, bowiem pomieszczenia te są wizytówką domu i odpowiadają za pierwsze wrażenia na naszych gościach. Dobrze urządzony przedpokój powinien być zarazem estetyczny, jak i funkcjonalny. Jego przygotowanie nie jest jednak proste, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wnętrzem o mało praktycznych wymiarach. Przedstawiamy więc kilka pomysłów na aranżację wąskiego przedpokoju.
Aranżacje przedpokoju wąskiego, czyli jak urządzić wąski przedpokój

Aranżacje wąskiego przedpokoju – co należy wiedzieć?

Niestety wąskie i niewielkie przedpokoje lub korytarze są normą w większości polskich mieszkań w blokach. Bardzo często spotkamy się z nimi także w domach jednorodzinnych, w których kosztem tych pomieszczeń powiększane są pozostałe pokoje. Rozsądne urządzenie tak niewielkiej przestrzeni jest sporym wyzwaniem nawet dla doświadczonych dekoratorów, nie mówiąc już o przeciętnym Kowalskim.
Nie dziwne więc, że często podnosimy ręce do góry w niemocy i do naszych wąskich przedpokojów wstawiamy przypadkowe meble lub ozdoby, albo co gorsza kompletnie je zagracamy. Podchodząc do wyzwania na poważnie, w bardzo szybkim tempie, a także względnie niewielkim kosztem, możemy jednak odmienić całkowicie pomieszczenie, równocześnie poprawiając jego funkcjonalność.
Kluczowe przy urządzaniu wąskiego i małego przedpokoju jest sporządzenie dobrego planu. Po pierwsze, powinniśmy określić dokładnie nasze potrzeby. Pomoże w tym inwentaryzacja zawartości pomieszczenia, dzięki której świadomie zdecydujemy o tym, jakiej pojemności szafę wybrać, ile miejsca potrzebujemy na buty, z jak dużego lustra będziemy korzystać itd.
Oczywiście obowiązkowo pobieramy też pełne wymiary przedpokoju, jego szerokość, wysokość, powierzchnię podłogi itd. Jest to istotne zwłaszcza w starym budownictwie, w którym odstępstwa od kątów prostych to norma. Tak przygotowani możemy zająć się szczegółami aranżacji. Dodajmy, że do wąski przedpokojów zaleca się popularny styl skandynawski oraz nowoczesne i minimalistyczne rozwiązania.

Kolory w wąskim przedpokoju

Wąskie przedpokoje są pozbawione najczęściej naturalnego światła i oferują niewielką przestrzeń, dlatego też do ich optycznego powiększenia używamy przede wszystkim bardzo jasnych kolorów. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj biel, lekkie szarości, beże i popiele, do których możemy dopasować barwne i pastelowe akcenty, np. pod postacią błękitów, turkusów, żółci i zieleni. Ciekawy kontrast wprowadzą też niewielkie ilości czerni lub mocnych czerwieni lub pomarańczy.

Podłogi i ściany w wąskim przedpokoju

W zależności od wybranego stylu, ściany w wąskim przedpokoju może pokrywać farba, boazeria albo płytki. W przypadku tych dwóch ostatnich zazwyczaj pełnią one rolę dekoracyjną i kładzione są na jednej ścianie, np. w miejscu zamontowanego wieszaka na ubrania. Wyłożenie boazerią lub płytkami całego wąskiego przedpokoju kompletnie przytłoczy całe wnętrze, nawet jeżeli użyjemy jasnych barw. W przedpokojach w stylu loftowym lub industrialnym bardzo często zdziera się tynk, by dla ciekawego efektu odsłonić nagą betonową lub ceglaną ścianę.
W przypadku podłogi stosuje się zazwyczaj dwa podstawowe rozwiązania – panele podłogowe lub glazurę. Gdy mowa o panelach, najlepiej kupić wysokiej jakości modele winylowe, które są odporne na ścieranie oraz wilgoć. W przypadku wzorów i kolorów, poleca się jasne lub szare panele, naśladujące zwykłe drewno, ewentualnie posadzki z kamienia/betonu.
Gdy mowa o płytkach, wybieramy gres lub terakotę w podobnych co panele wzorach. Ciekawy efekt uzyskamy z egzemplarzami o połyskliwym wykończeniu, które skutecznie dodatkowo rozjaśniają wnętrze odbitym światłem. Zwróćmy uwagę na wymiary kafli – na małych przestrzeniach nie możemy korzystać z dużych płytek, bowiem optycznie zmniejszają one przedpokój.

Meble w wąskim przedpokoju

W wąskim przedpokoju nie ma specjalnie miejsca na meble. Naszym priorytetem powinna być szafa, najlepiej wnękowa, z przesuwanymi drzwiami, które po otwarciu nie będą blokować przestrzeni. Meble te wykonuje się na zamówienie, zgodnie z podanymi wymiarami. Producenci akcesoriów oferują w tej chwili wiele interesujących systemów regałów, pojemników oraz wieszaków do płytkich szaf, dzięki czemu maksymalnie zagospodarujemy pojemność mebla.
Kolejnym elementem obowiązkowym będzie wieszak na kurtki oraz szafka lub półka na buty. W sklepach znajdziemy szeroki wybór modeli pasujących do dowolnie wybranego stylu. Jeżeli miejsce na to pozwala, możemy też wstawić komodę na drobiazgi oraz siedzisko, na którym wygodnie założymy obuwie.

Oświetlenie w wąskim przedpokoju

W wąskich przedpokojach nie powinniśmy obawiać się wielopunktowego oświetlenia. Główne światło zapewnić może nam tradycyjna wisząca lampa albo plafon. Bardzo popularne są jednak podwieszane sufity z listwami LED, a także szyny z reflektorami. Wspomagać będą je najczęściej nowoczesne i niewielkie kinkiety, zamontowane tuż nad lustrem. Dodatkowo na komodzie można ustawić też niewielką lampkę.

Dodatki w wąskim przedpokoju

Ze względu na ograniczoną ilość miejsca nie możemy przesadzać z liczbą dodatków w wąskim przedpokoju. Obowiązkowy elementem wyposażenia jest jednak bez wątpienia lustro. Duży model jest w stanie drastycznie zmienić charakter pomieszczenia, sprawia bowiem, że wydaje się ono znacznie szersze i obszerniejsze. Poza chodnikami lub dywanami najczęściej spotykaną dekoracją są też ramki z obrazkami, zdjęciami lub plakatami, dobierane według gustu właścicieli mieszkania/domu.
Zdjęcie: Envato Elements