Data publikacji:

Aranżacje salonu w bloku, czyli jak urządzić salon w bloku?

Bloki to zabudowa szczególnie popularna w wielkich miastach. Występują również w małych miejscowościach. Swego czasu pod względem ideologicznym miały to być tanie bloki dla wszystkich. Ludność napływająca ze wsi do miast musiała gdzieś mieszkać. Bloki z wielkiej płyty wyrastały w epoce PRL jak grzyby po deszczu – do dziś ludzie kochają mieszkania w blokach. Sprawdź, jakie aranżacje salonu w bloku sprawdzą się najlepiej!
aranżacje salonu w bloku

Wystrój salonu w bloku kiedyś a dziś

W czasach PRL ludzie nie mieli zbyt dużego wyboru, jeśli chodzi o meble i dekoracje. Zdobycie mebli najczęściej graniczyło z cudem. Ludzie musieli ustawiać się w gigantycznych kolejkach, a meblościanki były na zapisy. Umeblowanie mieszkania było bardzo trudne. Meble musiały wystarczyć na wiele lat. Dzisiaj takie sytuacje to historia. Moda na meble w stylu PRL przeżywa prawdziwe odrodzenie.
Nie każdy jednak lubi wspominać PRL – ktoś, kto doświadczył trudów tamtych czasów, nie zachwyci się szałem na punkcie trendów meblarskich dominujących za PRL. Można powiedzieć, że współczesny świat mebli świętuje wieloepokowy sukces meblościanek. Do tej pory nikt nic praktyczniejszego nie wymyślił do mieszkań w blokach. Design meblościanek potrafi zauroczyć właścicieli małych i dużych mieszkań.

Aranżacje salonu w bloku – co wybrać?

Aranżacja małego salonu w bloku wymaga jednak wyboru meblościanki, która nie zabiera zbyt dużo przestrzeni (czyli nie zagraca mieszkania). Jeśli mieszkanie jest kilkupokojowe, to salon jak najbardziej może być reprezentacyjną częścią mieszkania. Na głównej ścianie może być dekoracyjna tapeta, która optycznie zwiększy metraż salonu, oraz meblościanka zaprojektowana pod sprzęt RTV. Pod względem kolorystycznym jest spory wybór (fronty białe, czarne, szare, imitujące drewno, a także zyskujące na popularności lamele).
Jeśli chodzi o typowy salon w bloku, aranżacje bez foteli są trudne do zaakceptowania. Fotel kojarzy się z wypoczynkiem po trudnym dniu w pracy czy w szkole. Niektóre fotele mają w zestawie podnóżki. Jeśli potrzebna jest większa ilość siedzisk, można zdecydować się na pasujące stylistycznie i kolorystycznie pufy.
Jeśli w salonie jest więcej miejsca, można wstawić komplet wypoczynkowy. Sofa może mieć funkcję spania (nie jest to konieczne, jeśli jest osobny pokój dla gości). W większości przypadków funkcja spania jest bardzo pożądana, gdyż nie każdy ma aż tak duże mieszkanie w blokach, by jeden pokój przeznaczyć dla gości. Zestaw wypoczynkowy może mieć obicie ze skóry naturalnej, ze skóry ekologicznej, a także z różnych rodzajów tkanin (droższe opcje są mocno plamoodporne i zdecydowanie łatwiej można je czyścić). Do kompletu potrzebny będzie stolik kawowy lub ława (ewentualnie ławostół).

Aranżacja pokoju dziennego w bloku – co uwzględnić?

Jeśli chodzi o pokój dzienny w bloku, inspiracje można czerpać z wielu źródeł. Mogą to być pisma wnętrzarskie, targi meblarskie, media społecznościowe, sposób zaprezentowania mebli przez producentów w internecie, ekspozycje mebli, reklama, filmy i seriale. Najwięcej przyjemności sprawia samodzielna aranżacja małego pokoju dziennego w bloku. Nie da się ukryć, że poszukiwanie odpowiednich mebli i dekoracji jest czasochłonne, ale satysfakcja z efektu może wynagrodzić wszystkie starania.
Urządzając salon, nie powinno zapominać się o podłodze. Dywany są nadal w modzie. Ich wybór jest bardzo duży – są to przykładowo dywany wełniane, ze sztucznych tworzyw i z juty. Warto zaznaczyć, że posiadacze odkurzaczy samojezdnych powinni zrezygnować z dywanów z długim włosiem, gdyż tego typu urządzenia niezbyt dobrze sobie z nimi radzą.
Bardzo fajnym pomysłem są rozmaite dekoracje, przy czym nie należy przesadzać z ich ilością. Osoby, które nie mają za dużo czasu na sprzątanie, powinny je chronić przed kurzem (czyli wstawić je do witryny ze szklanymi drzwiczkami). Niektóre osoby uwielbiają przywozić pamiątki z zagranicznych podróży, które również mogą stanowić dekorację salonu. Ozdobą dla ścian mogą być obrazy lub grafiki, które pasują do stylu panującego w salonie.

Kuchnia z salonem w bloku – aranżacje. Jakie meble kuchenne?

Nie da się ukryć, że od jakiegoś czasu salon z aneksem kuchennym jest bardzo modną propozycją. Niektórzy podejmują decyzję o wyburzaniu ścian (w blokach trzeba konsultować to z zarządcą nieruchomości, by przez przypadek nie wyburzyć ściany nośnej – czyli dla własnego bezpieczeństwa lepiej jest posiadać odpowiednią zgodę). Kuchnia z salonem w bloku to znakomity sposób na wizualne powiększenie lokalu mieszkalnego.
Nowoczesne bloki bardzo często oferują mieszkania z takim rozwiązaniem w standardzie. Meble w kuchni i w salonie powinny być stylistycznie spójne, co nie oznacza, że nudne. Można zaszaleć z kolorami zestawów wypoczynkowych, tapet, zasłon lub dywanów. Pięknym akcentem będą rośliny doniczkowe. Natomiast minimalistów zadowoli niczym niezmącona przestrzeń. Najlepszy styl dla ludzi kochającym minimalizm to styl skandynawski. Tu nie ma miejsca na zbędne przedmioty. Za drzwiami minimalistów czai się perfekcyjny porządek.
Zdjęcie: bialasiewicz/Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.