Data modyfikacji:

Aspidistra, czyli łatwa uprawa bardzo dekoracyjnej rośliny 

Doskonała roślina dla zapominalskich. Będzie rosła nawet w ciemnym pokoju czy łazience. Poznajcie uroczą aspidistrę, znaną też jako żelazne liście. Nie jest wymagająca, choć warto wiedzieć, co lubi. Zobaczcie, jak pielęgnować i uprawiać tę piękną roślinę. Poznajcie też, jakie rodzaje aspidistry można spotkać. Za staranną pielęgnację aspidistra odwdzięczy się wspaniałymi, ciemnozielonymi liśćmi, które będą zdobić każde pomieszczenie. 
 Aspidistra

Aspidistra, czyli żelazne liście 

Jeśli szukacie rośliny, która może rosnąć nawet w ciemnym pokoju, to właśnie ją znaleźliście. To także najlepszy wybór dla osób, które mają przysłowiowe lewe ręce do uprawy roślin. Aspidistra, znana też jako żelazne liście, oprócz powyższych zalet, jest wyjątkowo dekoracyjna. 
Aspidistra należy do rodziny szparagowatych. Pochodzi z lasów Dalekiego Wschodu. Można ją spotkać od wschodnich Indii do Japonii. Tworzy prawdziwe kobierce w ciemnych i suchych lasach. Obecnie znanych jest około 200 gatunków tej rośliny.  
Najbardziej znana jest aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior). To gatunek, który najczęściej jest hodowany w domach jako roślina ozdobna. Jej kariera jako rośliny doniczkowej rozpoczęła się w epoce wiktoriańskiej. Później została nieco zapomniana. Odkrycia nowych gatunków aspidistry sprawiły, że od kilku lat ponownie ten efektowny kwiat zaczyna być modny. W cieplejszych od Polski krajach aspidistra jest też uprawiana w ogrodach. 
Aspidistra wyniosła ma ciemnozielone, błyszczące liście, wyrastające z kłącza. Osadzone na długich ogonkach mają kształt ostro zakończonej elipsy. Dorastają do około 60 cm. Te wyprostowane liście, o wyraźnie zaznaczonym żyłkowaniu są niezwykle dekoracyjne, tworząc ciemnozielony pióropusz.  
Aspidistra kwitnienie ma niezbyt efektowne, a na dodatek rzadko się to zdarza. Niewielkie, fioletowe lub czerwono-brązowe kwiaty wyglądają, jakby wyrastały prosto z ziemi.  

Aspidistra - rodzaje rzadziej spotykane 

Wprawdzie znanych jest około 200 gatunków aspidistry, ale w domach i w sprzedaży spotyka się prawie wyłącznie aspidistrę wyniosłą. Być może jest to związane z tym, że większość nowych roślin odkryto stosunkowo niedawno.  
Aspidistra wyniosła nie doczekała się wielu odmian. Oprócz tej o ciemnozielonych liściach, można jeszcze spotkać odmianę Variegata. Jej liście mają podłużne, żółte lub kremowe paski.  
Być może już niedługo będzie można uprawiać w domu jeszcze inne rodzaje aspidistry. Niektóre z nowo odkrytych mają ciekawie ubarwione liście, np. z drobnymi, jasnymi plamkami. Takie ma aspidistra wielkokwiatowa, której kwiaty są całkiem spore i atrakcyjne, oraz aspidistra Sichuanensis.  

Wyjątkowo odporna roślina – aspidistra pielęgnacja 

Wiele osób zna aspidistrę pod nazwą "żelazne liście". Tę nazwę nadano nie bez powodu. Jest wyjątkowo wytrzymała na niekorzystne warunki. Pochodzi przecież z suchych i chłodnych lasów. Bez problemu wytrzymuje nawet długie przesuszenie, przeciągi czy dym papierosowy. Rzadko choruje, a za dobrą pielęgnację odwdzięcza się pięknym wyglądem. Dlatego jest idealna dla osób, które zaczynają przygodę z uprawą roślin.  
Pielęgnacja aspidistry jest prosta. Wystarczy ją regularnie podlewać. Latem zwykle raz w tygodniu, zimą raz na dwa tygodnie. Między podlewaniami ziemia powinna przesychać. Co drugie, trzecie podlewanie należy ją zasilić nawozem do roślin o zielonych liściach lub uniwersalnym, dając połowę zalecanej dawki. W zimie przestajecie nawozić.  
Aby liście wyglądały pięknie, wystarczy co jakiś czas przetrzeć je miękką wilgotną ściereczką. Od czasu do czasu możecie jej sprawić kąpiel pod łagodnym prysznicem lub, jeśli macie możliwość, wystawić na wiosenny lub letni deszcz. Tylko trzeba pamiętać, aby nie została na słońcu. 

Aspidistra – uprawa jest prosta 

Nie tylko pielęgnacja, ale i uprawa aspidistry jest prosta. Ponieważ w naturze aspidistra rośnie na dole lasu, więc nie potrzebuje bezpośredniego światła. Doskonale będzie rosła nawet w dość ciemnym pomieszczeniu, np. w łazience czy w pokoju z północną wystawą. Nieco więcej światła wymagają odmiany o pstrokatych liściach, ale także musi być światło rozproszone.  
Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Aspidistra lubi raczej wilgotne powietrze, dlatego tak dobrze rośnie w łazience. Ale nie najgorzej znosi także suche powietrze w pomieszczeniach ogrzewanych centralnym ogrzewaniem. 
Rozmnażanie aspidistry nie stanowi żadnego problemu. Wystarczy podczas przesadzania podzielić kępę tak, aby powstały sadzonki z trzema lub czterema liśćmi i wsadzić je do doniczek. Po posadzeniu musicie uzbroić się w cierpliwość, bo aspidistra rośnie bardzo wolno. 

Jaka ziemia – aspidistra lubi umiar 

Aspidistra nie ma specjalnych wymagań glebowych. Będzie dobrze rosła w uniwersalnej ziemi, która jest przeznaczona do roślin pokojowych. Jeśli chcecie jej zapewnić naprawdę komfortowe warunki, to warto do ziemi dodać nieco gliny i piasku. Wtedy aspidistra będzie rosła jak szalona. Nie można zapomnieć też o solidnej warstwie drenażu na dnie doniczki, bo akurat aspidistra nie lub mieć zbyt mokro. 
Doniczka musi być dobrze dopasowana. Nie powinna być zbyt duża, bo aspidistra woli raczej ciasne doniczki. Nie musicie też jej przesadzać co roku. Wystarczy raz na trzy, cztery lata. Najlepszy czas na przesadzanie i rozsadzanie aspidistry to wiosna.  

Choroby aspidistry 

Roślina raczej rzadko choruje, jednak jeśli na liściach pojawiły się brązowe plamy, to z reguły znak, że aspidistra została poparzona przez promienie słoneczne. Wtedy musicie ją przestawić w inne miejsce, w którym słońce nie będzie na nią padać bezpośrednio. Jeśli natomiast zasychają końcówki liści, to znak, że powietrze jest zdecydowanie za suche.  
Przy przedawkowaniu nawozu końce liści mogą się rozdwajać. Wtedy zdecydowanie ograniczcie zasilanie na jakiś czas, a później stosujcie mniej nawozu. 
Pewnym problemem są też szkodniki. Zwykle pojawiają się, gdy powietrze jest zbyt suche. Najczęściej są to tarczniki i wełnowce, które są dość trudne do zwalczania. Można je usuwać mechanicznie przy pomocy wacików nasączonych denaturatem lub rozcieńczonym spirytusem. Są też specjalne środki chemiczne do zwalczania tych szkodników. Dobrym, a jednocześnie prostym do zastosowania, są specjalne pałeczki ze środkami owadobójczymi. Pamiętajcie, aby wybierać środki, które są przeznaczone do roślin pokojowych. 
Autor: Hanna Kamińska