Data modyfikacji:

Azalia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Azalia jest uznawana za jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, które można hodować w ogrodach oraz w doniczkach – w zaciszu kuchennym i w salonie. Jest to roślina, która za stosunkowo niewielki wysiłek włożony w jej pielęgnację, odpłaca się zapierającym dech w piersiach pięknem i różnobarwnością. Oraz zapachem. Azalia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia. Poradnik o azalii dla początkującego ogrodnika.
Azalia – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Najbardziej popularne odmiany azalii

Azalia – odmiany mnożą się. Rośliny te, ze względu na bogate ukwiecenie, są uwielbiane przez ogrodników. Jeśli i ty rozkochałeś się w ich barwach i kształtach, poznaj popularne odmiany azalii. Dla ułatwienia rośliny podzielono na kilka grup, z których najbardziej popularne są azalie wielkokwiatowe oraz azalie japońskie.

Jakie są ciekawe azalie wielokwiatowe?

Osiągają rozmiary od 1,5 do 2 metrów wysokości, rozwijają okazałe kwiaty w wielu ciekawych kolorach. Zrzucają liście na zimę – dzięki temu są mrozoodporne. Ciekawe odmiany azalii wielokwiatowych to:
  • Feuerwerk – bardzo duże, czerwone kwiaty;
  • Persil – kwiaty duże, śnieżnobiałe, z żółtą plamą na górnym płatku;
  • Irene Koster – kwiaty różowe, z żółtym rysunkiem na górnym płatku;
  • Cannon’s Double – kwiaty duże, pełne, zmieniające barwy w miarę rozwoju;
  • Klondyke – duże, żółto-pomarańczowe kwiaty.

Azalie japońskie – w czym tkwi ich czar?

Zwarte krzewy do wysokości 1 metra, o małych, częściowo zimozielonych liściach (nie są w pełni mrozoodporne). Kwiaty pokrywają krzew już w maju, są bardzo liczne i niewielkie. To właśnie azalie japońskie:
  • Kermesina Rose – kwiaty nieduże, liczne, różowe, z jasnym obrzeżem;
  • Silver Queen – kwiaty różowe, liście zielone z białą obwódką;
  • Geisha Orange – kwiaty duże, pomarańczowo-czerwone;
  • Schneeperle – kwiaty białe, pełne;
  • Hachmann's Rokoko – kwiaty podwójne, różowe.

Jaka ziemia pod azalię?

Szczególne podłoże to to, czego potrzebuje azalia. Jaka ziemia sprosta oczekiwaniom tej kwitnącej barwie roślinie? Podłoże pod azalie powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne (ale nie mokre) oraz kwaśne (pH około 4,5–5,5) i – co ważne – pozbawione związków wapnia.

Azalia – uprawa udana to odpowiednie stanowisko

Uwzględnij wskazówki podane wyżej, które opisują rodzaj gleby dla azalii. Wtedy roślina odpłaci ci się bujnym kwitnieniem. Ale to nie wszystko.
Czy wiesz, jak przygotować odpowiednie stanowisko dla azalii?
Wykop w podłożu duży otwór (około 1–1,5 m szerokości i około 1 m głębokości). Wypełnij jego dno mieszanką kwaśnego torfu, ziemi liściowej i przekompostowanej kory sosnowej (w proporcji 2:1:0,5) lub kup gotową mieszankę dla roślin wrzosowatych. Co dalej? Umieść na nim korzenie roślin, obficie podlej je wodą, a następnie obsyp resztą przygotowanego podłoża.
Gotowe! Prawie, bo… co roku musisz pamiętać o zasilaniu rośliny specjalnymi nawozami zakwaszającymi, na przykład z siarczanem potasu, mieszankami nawozowymi przeznaczonymi dla różaneczników. Skomplikowana ta azalia? Wymagania ma może i dość wygórowane, ale kwitnie jak z bajki :) Opłaca się włożyć nieco wysiłku. No właśnie, to kiedy kwitnie azalia?

Azalia – kwitnienie, które chcesz zatrzymać na zawsze

Kwitnienie azalii przypada na maj–czerwiec. Kwiaty zdobią krzew przez 3–4 tygodnie, wydzielając intensywny zapach. Liście opadające jesienią na podłoże przybierają pomarańczowy i bordowy kolor, dodatkowo zdobiąc krzew. Azalie jesienią zwykle zrzucają liście, dlatego lepiej znoszą trudy zimy. Azalie są jednak wrażliwe na wiosenne przymrozki. Te niespodziewanie mogą uszkodzić pąki kwiatowe i pozbawić rośliny kwiatów w jednym sezonie, dlatego azalie posadź w miejscu ciepłym i zacisznym. Obiecujemy – jest na co popatrzeć wiosną i jesienią.

Azalia – przesadzanie. Jak bezpiecznie przesadzić azalię?

Azalie (tak jak różaneczniki) powinny być sadzone i przesadzane wiosną lub jesienią, kiedy nie grożą im upały i susze. Przed sadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować glebę – czytaj wyżej o wymaganiach glebowych dla azalii.

Ogrodowa azalia – pielęgnacja od A do Z

Wymagania azalii ogrodowej zamykamy w punktach:
  • wytwarzaniu kwiatów sprzyja stanowisko słoneczne lub lekko zacienione. W ciepłych i słonecznych warunkach kwitną obficiej niż w cieniu, jednak wymagają wtedy bardzo obfitego podlewania;
  • ziemia kwaśna, próchnicza, wilgotna, przepuszczalna;
  • miejsca zaciszne, osłonięte od zimnego wiatru i mrozu;
  • azalie lubują się w oddychaniu wilgotnym powietrzem – bardzo dobrze rosną nad brzegami zbiorników wodnych i pod koronami wysokich drzew iglastych;
  • lubi sąsiedztwo roślin iglastych i wrzosowatych;
  • cięcie zagęszcza i odmładza roślinę. Tnij zeszłoroczne pędy – to da azalii blasku na nadchodzący sezon;
  • podlewaj obficie – przesuszenie nie służy roślinie. Azalie ogrodowe mają wysokie wymagania wodne. Wiosną i latem, szczególnie w okresie suszy, wymagają regularnego i obfitego podlewania miękką wodą ze studni, ze zbiornika na deszczówkę lub wodą ze stawu;
  • azalie ogrodowe można łatwo rozmnożyć za pomocą sadzonek zielnych, które pobiera się w czerwcu (azalie wielkokwiatowe) i lipcu (azalie japońskie);
  • okrywania na zimę wymagają zimozielone i półzimozielone azalie japońskie. Doskonale sprawdzą się do tego osłony ze stroiszu świerkowego lub słomianych mat;
  • pamiętaj o podlewaniu azalii w zimie, w okresach odwilży;
  • jak tylko azalie zakończą kwitnienie, wyłam palcami ich przekwitłe kwiatostany, jeszcze zanim zdążą zawiązać nasiona. Zabieg ten sprzyja lepszemu krzewieniu się i zawiązywaniu większej liczby pąków kwiatowych.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.