Data publikacji:

Jaki plafon do kuchni wybrać?

Urządzanie kuchni to duże wyzwanie. Na szczęście przeogromny wybór produktów przeznaczonych dla wykończenia wnętrz pozwala na realizację najśmielszych fantazji. Kuchnia to bardzo ważna przestrzeń w każdym mieszkaniu lub domu. Tradycyjnie służy do przygotowania posiłków dla całej rodziny. Niektóre osoby po prostu uwielbiają w niej przebywać. Dlatego też jej wygląd jest niezwykle ważny. Sprawdź, jaki plafon do kuchni może zapewnić najefektowniejsze oświetlenie!
Jaki plafon do kuchni wybrać?

Kulisy ładnego kuchennego wnętrza

Każdemu może podobać się zupełnie inny styl aranżacji wnętrz. Nie każdy musi gustować w stylu loftowym czy industrialnym. Sporo osób nadal chce zachować cieplejszy klimat w swoich czterech ścianach. Moda na style wnętrzarskie bywa zmienna, ale te zmiany nie są aż tak częste. Najczęściej chodzi o kolorystykę. W praktyce oznacza to, że metamorfozę domu lub mieszkania przeprowadza się co kilka lat. Jeśli takowej przemiany nie będzie mniej więcej w ciągu 5 lat, to wystrój wnętrz będzie z lekka przestarzały.
Niektóre rodziny decydują się na częste remonty swoich nieruchomości. Tak się dzieje, gdy ktoś bardzo pragnie doganiać katalogowe trendy. Nie zawsze trzeba reorganizować wygląd całości. Niektóre detale można wymieniać na te z najnowszych kolekcji. Przykładem jest plafon sufitowy do kuchni. Nawet tak niewielka zmiana może dać wiele radości. Plafony są idealne do pomieszczeń o standardowej wysokości. Chodzi tu na przykład o mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Lampa do kuchni typu plafon wizualnie nie zagarnie niezbyt dużej przestrzeni. Umiejętnie dobrana może być wspaniałą dekoracją w każdej kuchni.

Plafon sufitowy do kuchni a reszta oświetlenia

Plafon sam w sobie może narzucić styl innego oświetlenia w kuchni. Dodatkowe źródło światła będzie dobrze prezentować się w identycznym stylu. Najlepiej, jeśli będzie to jedna kolekcja lamp od tego samego producenta. Sporo osób ma w zwyczaju stosowanie tej zasady także do innych pomieszczeń. Nie jest to jednak regułą, gdyż każdy ma prawo decydować samodzielnie o wyborze lamp. Niektóre plafony nie wychodzą z mody od kilku lat. Stale są w ofercie. Ich zakup to sposób na ponadczasowe produkty. Wymienia się je po prostu wtedy, gdy się już znudzą.
Jeśli w planach jest zakup plafonu na dłuższy czas, trzeba zastanowić się nad lampą wysokiej jakości. Najtańsze produkty niekoniecznie spełnią oczekiwania. Bardzo niska cena niesie ze sobą detale, które mogą szybko ulec uszkodzeniu. Przykładowo pod wpływem wysokiej temperatury może odpadać farba z plastikowego elementu lampy. Ubytki w produkcie oświetleniowym nie wyglądają dobrze. Powstaje konieczność kupienia nowego plafonu. Jeśli taka lampa będzie już wycofana ze sprzedaży, dojdzie konieczność zastanowienia się nad wymianą pozostałych plafonów.

Polacy kochają styl skandynawski

Styl rodem ze Skandynawii praktycznie pasuje do każdego wnętrza. Sprawdzi się w blokach mieszkalnych i w starym budownictwie. Pasuje do mieszkań w zabytkowych kamienicach, ale tylko jeśli samo wnętrze lokalu mieszkalnego nie zawiera za dużo historycznych detali. Skandynawski styl nie lubi konkurencji. Wprowadzanie elementów reprezentujących dawne epoki po prostu stworzy chaos. Takowy w przypadku stylu scandi jest po prostu niedopuszczalny. Wyjątkiem jest styl z czasów PRL lub rustykalny.
Styl scandi jest idealny dla osób kochających minimalizm. Doskonale pasuje do ludzi, którzy na pierwszym miejscu stawiają porządek. Scandi będzie się kłócić z jakimkolwiek bałaganem. Po prostu domaga się nieskazitelnej czystości. Zaletą tego stylu jest to, że praktycznie jest przyjazny dla każdej kieszeni. Można stworzyć go nawet niewielkim kosztem. Droższe meble i akcesoria do wystroju wnętrz z pewnością nadadzą mu atrakcyjniejszego klimatu. Plafon sufitowy do kuchni nie musi w tym przypadku kosztować fortuny. Zdecydowanie bardziej kosztowny jest styl industrialny i loftowy. Tutaj jednak wymagane są bardzo wysokie i duże wnętrza.

Lampa do kuchni – plafon marki Sollux

Plafony Sollux w linii Wood to intrygujące połączenie geometrii z drewnem. Jest to kolekcja dla osób, które pragną odrobinę ocieplić wnętrza w stylu skandynawskim. Minimalistyczna formuła przemówi do wielu wielbicieli stylu scandi. Linia Wood to nie tylko propozycja do kuchni. Idealnie wpisze się w klimat salonu i przedpokoju.

Marka Nowodvorski i plafon sufitowy do kuchni

Nowodvorski wpisuje się w styl nowoczesny, ale w swej kolekcji posiada minimalistyczne plafony. Mogą się one spodobać osobom, które poszukują lamp w ponadczasowej prostocie.

Orlicki Design to pokusa dla minimalistów

Już chyba bardziej minimalistycznie być nie może! Propozycje tej marki zdobywają serca nie tylko miłośników stylu scandi. Chociaż kluczowe produkty marki nie należą do tanich, to efekt wizualny na suficie jest wart swojej ceny.
Zdjęcie: Envato/ Picsuite
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.