Data publikacji:

Jaki plafon do kuchni?

Wybór oświetlenia do kuchni ma ogromne znaczenie. Chodzi nie tylko o estetykę, ale także o komfort codziennego korzystania z wnętrza. Na rynku znajdziesz różne rozwiązania – od tradycyjnych lamp wiszących po plafony. I to właśnie drugie modele bierzemy pod lupę w tym artykule, sprawdzając, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie. Wybierając jeden z nich, zapewnisz sobie równomierne rozprowadzanie światła, oszczędność miejsca i nietuzinkowy design. Sprawdź, jaki plafon do kuchni kupić!
4 pomysly na idealny sufit

Jaka lampa do kuchni? Plafon! Poznaj jego zalety

Jeśli ciekawi cię, skąd rosnąca popularność, którą mogą pochwalić się plafony sufitowe do kuchni, to odpowiedź jest prosta. Wynika ona z długiej listy zalet, którymi mogą pochwalić się właśnie takie modele oświetlenia. Co zyskujesz, wybierając je do swojego domu?
  • Oszczędność miejsca – plafon to idealne rozwiązanie do kuchni z niskim sufitem czy mieszkań z wysokimi domownikami.
  • Równomierne rozprowadzanie światła – odpowiednio dobrany plafon do kuchni bez problemu rozświetli całe pomieszczenie, w tym blat roboczy.
  • Łatwość utrzymania w czystości – sprzątanie lamp, zwłaszcza w kuchni, nie należy do najprzyjemniejszych. Na szczęście plafony – dzięki swojej prostej konstrukcji i metodzie montażu – nie mają zbyt wielu zakamarków, w których mógłby osadzać się kurz czy tłuszcz.
  • Design dopasowany do stylu aranżacji – na rynku znajdziesz setki plafonów, dzięki czemu z łatwością znajdziesz model, który będzie dobrze współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia.
  • Plafon sufitowy do kuchni – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

    Kiedy warto rozważyć zakup plafonu do kuchni? Oświetlenie jest dobrym wyborem do małych wnętrz, w których liczy się każdy centymetr. Oprócz tego świetnie sprawdzi się w nowoczesnych przestrzeniach, w których królują funkcjonalność i minimalizm, a także w kuchniach połączonych z salonem.
    Duży wybór lamp do kuchni sprawia, że możesz zdecydować się na plafon w stylu klasycznym, loftowym, industrialnym, etno, glamour, vintage czy skandynawskim.

    Jaki plafon do kuchni wybrać? Praktyczne wskazówki

    Wiesz już, dlaczego plafon do kuchni to dobry wybór i w jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej. A co sprawdzić w trakcie zakupu, aby mieć pewność, że oświetlenie będzie nie tylko przyjemne dla oka, ale także trwałe i funkcjonalne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki plafon do kuchni będzie najlepszym wyborem!

    Moc i barwa światła plafonu do kuchni

    Jedną z najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę, wybierając plafon do kuchni, jest moc i barwa światła. Pomieszczenie – z uwagi na swoje przeznaczenie – wymaga jasnego oświetlenia, które zapewni komfortową i bezpieczną pracę. Jeżeli wnętrze jest małe, 1000–1500 lumenów będzie wystarczające. Z kolei w większych kuchniach warto rozważyć albo mocniejsze modele, albo kilka punktów świetlnych na suficie.
    A co z barwą światła? Najlepszym rozwiązaniem jest ta neutralna, która sprawdzi się zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i codziennego korzystania z kuchni. Optymalnym wyborem jest wartość na poziomie około 4000K.

    Rodzaj źródła światła w plafonie sufitowym do kuchni

    Nie bez znaczenia jest także rodzaj źródła światła. Jeżeli zależy ci na energooszczędności, to wybierz plafon do kuchni z żarówką LED, która nie tylko obniży zużycie prądu, ale także zapewni większą trwałość od swoich standardowych odpowiedników.
    Niektóre modele są sprzedawane w zestawie z żarówką, podczas gdy inne wymagają dokupienia jej oddzielnie. Czy warto zdecydować się na plafon z wbudowanym źródłem światła? Z jednej strony zapewnia on trwałość, ale w razie awarii – jeśli nie ma opcji wymiany żarówki – naprawa może być kosztowna.

    Trwałość i wykonanie plafonu do kuchni

    Jaki plafon do kuchni wybrać? Odpowiedź jest prosta: trwały. W końcu domowe wnętrze jest dość specyficzne, przez co lampa może być każdego dnia narażona na działanie wilgoci, pary wodnej czy tłuszczu. Właśnie dlatego model musi być odporny na uszkodzenia i skutecznie chroniony przed wilgocią. Dzięki temu jego obudowa nie ulegnie korozji, a sam plafon posłuży ci niezmiennie przez lata.
    W trakcie zakupu zwróć uwagę na dwie rzeczy. Pierwsza z nich to klasa szczelności plafonu do kuchni, która powinna wynosić przynajmniej IP21 lub IP23. Oprócz tego sprawdź, z jakiego materiału wykonano lampę. Dobrym wyborem jest metal, stal lub szkło. Tworzywa nie tylko są łatwe w czyszczeniu, ale także prezentują się estetycznie. Poza nimi w sprzedaży znajdziesz również plafony do kuchni z akrylu, aluminium i litego drewna.

    Co jeszcze sprawdzić, wybierając plafon do kuchni?

    Rodzaj, moc i barwa światła, klasa szczelności czy wykonanie to nie wszystko. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując plafon do kuchni?
  • Liczba źródeł światła – im większe pomieszczenie, tym potrzeba więcej punktów świetlnych.
  • Wymiary – dopasuj je do wielkości pomieszczenia.
  • Maksymalna moc żarówki – zależy od tego, jak duża jest kuchnia. Pamiętaj, że używanie żarówek o większej mocy niż ta, którą wskazał producent, może doprowadzić do uszkodzenia plafonu.
  • Klasa energetyczna – w obniżeniu rachunków za prąd pomoże ci lampa oznaczona literą A lub B. 
  • Dodatkowe udogodnienia – mowa np. o praktycznym czujniku ruchu oraz opcji regulacji natężenia światła, która może się przydać w kuchniach połączonych z salonem.
  • Inne lampy do kuchni – z czym łączyć plafon?

    Dobrym pomysłem jest połączenie plafonu do kuchni z innym oświetleniem. Dużą popularnością cieszy się oświetlenie pod szafki kuchenne, które zapewnia doskonałą widoczność w trakcie korzystania z blatu. Jeśli masz wyspę – rozważ punktowe reflektory. Innym pomysłem na dopełnienie systemu oświetlenia są kinkiety.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.