Data publikacji:

Bardzo mała łazienka. Z wanną czy prysznicem?

Bardzo mała łazienka w bloku wiąże się z dużym wyzwaniem aranżacyjnym. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Nawet bardzo mała wąska łazienka potrafi pomieścić umywalkę, sedes i prysznic lub wannę, o ile jej przestrzeń zostanie dobrze rozplanowana. Jak urządzić niewielką łazienkę? Niniejszy artykuł odpowiada na to pytanie.
Bardzo mała łazienka

Jak urządzić bardzo małą łazienkę?

Bardzo mała łazienka w domu służy często dla gości. Wewnątrz umieszcza się jedynie niezbędne wyposażenie, takie jak umywalka, WC oraz kabina prysznicowa. Najczęściej takie pomieszczenie jest zlokalizowane na parterze, blisko wejścia.
Problematyczna może się okazać bardzo mała łazienka w bloku, pomieszczenie, z którego korzystają na co dzień domownicy. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – nawet bardzo mała, wąska łazienka może zostać urządzona tak, by była ona funkcjonalna i komfortowa.
Jak urządzić małą łazienkę? Pierwszy krok to podjęcie decyzji co do tego, czy wewnątrz znajdzie się wanna, czy prysznic.

Bardzo mała łazienka z prysznicem

Bardzo mała łazienka z prysznicem zadowoli w zupełności osoby, które są aktywne i nie lubią długo się wylegiwać w wodzie. Prysznic umieszczę się najczęściej w rogu łazienki lub we wnęce, ewentualnie w przypadku bardzo małych wąskich łazienek – pomiędzy dwoma ścianami.
Dostępne rozwiązania to:
  • brodzik bez kabiny – standardowe wymiary brodzików wynoszą około 70 x 70 cm – w porównaniu z kabiną prysznicową, która ma minimum 75 x 90 cm, a najczęściej 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm, to bardzo mało. Brodzik daje także większą swobodę ruchów – miejsce, w którym bierze się kąpiel, odgradza miękka zasłona, a nie twarde drzwi kabiny;
  • kabina prysznicowa – bardzo mała łazienka z kabiną to droższe rozwiązanie niż brodzik, taka aranżacja wymaga także więcej miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są kabiny pięciokątne, narożne lub półokrągłe – po odpowiednim dopasowaniu pozwalają one zaoszczędzić sporo przestrzeni. Przed zakupem należy zawsze przeprowadzić dokładne pomiary i upewnić się, że w kabinie jest komfortowo. Równie ważne jest sprawdzenie, czy w łazience da się poruszać po otwarciu drzwi prysznica;
  • prysznic z odpływem w podłodze – ostatnie rozwiązanie to bardzo mała łazienka z prysznicem bez brodzika, czyli montaż na ścianie natrysku, a na podłodze kratki odpływowej. Taki prysznic bezbrodzikowy można osłonić zasłonką lub zabudować szklanymi szybkami, w zależności od metrażu łazienki. O czym warto pamiętać przed montażem? Odprowadzenie wody z odpływu w podłodze wymaga obniżenia podłoża o kilkanaście centymetrów względem podłogi. Rozwiązanie to wchodzi więc w grę tylko i wyłącznie na etapie budowy.
  • Bardzo mała łazienka z wanną

    Co zrobić, gdy wymarzyła nam się bardzo mała łazienka z wanną? Na szczęście w sklepach są dostępne kompaktowe modele oraz wanny narożne i przyścienne. Ciekawym rozwiązaniem jest także wanna z drzwiczkami – w szczególności warto je rozważyć, jeśli z łazienki ma korzystać senior.
    Jeszcze inna opcja to bateria wannowo-prysznicowa, czyli połączenie jednego z drugim. Wtedy każdy z domowników może brać kąpiel w ulubiony sposób.

    Aranżacje bardzo małej łazienki

    Nawet bardzo mała łazienka w bloku z pralką może zostać urządzona tak, aby być funkcjonalna i komfortowa. Urządzanie należy jednak rozpocząć od sprecyzowania potrzeb domowników. Osobom młodym, aktywnym i zapracowanym do szczęścia wystarczy WC, umywalka i kabina prysznicowa lub deszczownica. Tymczasem rodziny z dziećmi oraz starsi mogą preferować wannę klasyczną lub z drzwiczkami. Producenci sprzętu łazienkowego dostarczają coraz bardziej wielofunkcyjne rozwiązania, w związku z czym jest w czym wybierać.
    Jak dopasować wyposażenie do potrzeb wszystkich domowników? Wystarczy zadać sobie kilka pytań:
  • Jak duży jest metraż łazienki?
  • Ile przestrzeni jesteśmy w stanie poświęcić na prysznic lub wannę?
  • Czy domownicy preferują wylegiwanie się w wannie, czy może szybki prysznic?
  • Ile osób będzie korzystać z łazienki?
  • Czy bardzo mała łazienka ma służyć wszystkim domownikom, czy ma to być jedynie pomieszczenie dla gości?
  • Czy wśród domowników są osoby starsze lub niepełnosprawne?
  • Odpowiedzi na te pytania pomogą w wyborze mebli łazienkowych, a także armatury.
    Co dalej? Miejsce w łazience można zaoszczędzić na wiele sposobów. Bardzo popularne rozwiązania dla małych łazienek to:
  • sedesy projektowane specjalnie do małych pomieszczeń, o pionowym odpływie lub spłuczce chowanej w ścianie;
  • toaleta myjąca – to urządzenie, które łączy w sobie funkcje WC i bidetu;
  • wisząca miska ustępowa z półką nad stelażem;
  • umywalka narożna – taka umywalka pozwoli wykorzystać róg pomieszczenia.
  • Bardzo mała łazienka z prysznicem lub wanną – jak ją optycznie powiększyć?

    Ostatnia ważna kwestia polega na zaaranżowaniu bardzo małej łazienki tak, by wydawała się ona optycznie większa i przebywanie w niej było komfortowe. W jaki sposób można tego dokonać? Warto postawić na jasne kolory na ścianach, podłodze i meblach – dzięki nim pomieszczenie będzie się wydawać bardziej przestronne. Ciekawą sztuczką jest także umieszczenie od razu na wprost od wejścia umywalki z dużym lustrem oraz przeszkleń, np. w szafkach. Szklane, przezroczyste oraz półprzezroczyste powierzchnie sprawią, że łazienka będzie się wyglądać na większą niż w rzeczywistości.  
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Redakcja Ceneo