Data publikacji:

Barwinek - pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia?

Czy wiesz, że barwinek był niegdyś stosowany jak miłosny afrodyzjak? Dodawany do wywarów miał ponoć pomóc w zatrzymaniu przy sobie ukochanego. Poznaj podstawowe zasady uprawy barwinka. Dowiedz się, jak go pielęgnować, jak sadzić i rozmnażać. Sprawdź popularne odmiany barwinka.

Barwinek – charakterystyka:

Roślina jest mrozoodporna, dorasta do 10-30 cm wysokości w zależności od odmiany. Kwiaty pojawiają się wiosną i wyglądają spektakularnie szczególnie w większych skupiskach. Kolorowe, najczęściej fioletowe pięciopłatkowe kwiaty pięknie prezentują się pośród błyszczących, żywo zielonych liści i świeżej, wiosennej trawy.
Kwiaty barwinka są fioletowoniebieskie, chociaż możesz też spotkać się z odmianami, które mają różowe czerwone, białe lub purpurowe kwiaty.
Barwinek rośnie w Polsce dziko, ale wciąż nie jest bardzo popularny nawet w polskich ogrodach. Do 2014 roku był rośliną pod ochroną. Dzisiaj jego zerwanie w lesie nie grozi już grzywną, ale lepiej tego nie robić. Sadzonki dostaniesz w wielu sklepach ogrodniczych.
Roślina jest bardzo tolerancyjna. Dobrze poradzi sobie w każdych warunkach, ale warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami danej odmiany przez zakupem poszczególnych sadzonek. 
Spotkasz go zarówno w lesie, na polanach, przy wielkomiejskich aglomeracjach na trawnikach, na cmentarzach i w końcu na podwórkach i ogrodach. 

Barwinek – uprawa

Uprawa barwinka pospolitego nie jest trudna i każdy, nawet początkujący powinien sobie z nią poradzić. Barwinek najlepiej czuje się na grzebie dość żyznej i wilgotnej, ale nie powinien mieć problemów z ukorzeniem także w ziemi o dostatecznych właściwościach. 
Roślin nie trzeba specjalnie nawozić. Wystarczy, że użyjesz nawozu raz na kilka lat, by nieco wzbogacić glebę po okresie wegetacyjnym. Warto to robić wtedy, gdy zauważysz, że rośliny nie kwitną tak obficie, jak w poprzednich latach. Oczywiście przyczyn takiej sytuacji może być wiele, warto to zbadać, ale w wielu przypadkach winna jest po prostu eksploatacja gruntu.
Barwinek może rosnąć zarówno w cieniu, jak i na stanowisku nasłonecznionym, w zależności od odmiany. Odmiana Variegata najlepiej czuje się w zacienionym częściowo lub nawet całkowicie miejscu. Ralph Shugert kwitnie najlepiej w stanowiskach o dobrym nasłonecznieniu a odmiana Atropurpurea dobrze odnajdzie się w miejscu całkowicie zacienionym. 

Kiedy ciąć barwinek?

Barwinek nie wymaga cięcia. Możesz, oczywiście, ograniczyć jego rozprzestrzenianie się przez przycięcie pnączy, ale nie oznacza to wcale, że powstrzyma to go przed dalszą eksploatacją terenu. 

Gdzie sadzić barwinki?

Roślina nie jest wysoka, ale bardzo szybko się rozrasta, dlatego najlepszym miejscem będzie okolica w pobliżu krzewów i drzew. Rośliny lepiej trzymać w jednej grupie. Sadząc po kilka sadzonek w kilku-kilkunastu miejscach możesz doprowadzić do opanowania skalnika czy całego ogrodu przez barwinka i wyparcia innych kwiatów.

Barwinek – odmiany:

  • Variegata
  • Sebastian
  • Bowles White
  • La Grave
  • Alba
  • Multiplex
  • Rubra Plena
  • Cahill
  • Plena
  • Illumination

Barwinek – sadzenie

W pierwszej kolejności warto nieco spulchnić ziemię, usunąć chwasty mechanicznie i użyźnić ziemię np. za pomocą kompostu lub gotowej mieszanki nawozu. 
Na 1 m2 zaleca się posadzić około 12 sztuk rośliny. Rozstawa powinna wówczas wynosić około 20-25 cm.

Barwinek pospolity – kiedy sadzić?

Najlepszym momentem do sadzenia rośliny jest koniec marca i początek kwietnia. Możesz go jednak sadzić także później, aż do końca września. 

Barwinek – kiedy kwitnie?

Barwinek pospolity kwitnie w kwietniu i maju, choć zależy to oczywiście od momentu sadzenia. Ta roślina może zakwitnąć jeszcze raz, późnym latem w sierpniu lub wrześniu. Kwiaty pojawiają się na wzniesionych pędach po 1-3 sztuki.

Barwinek – jak rozmnażać?

Roślinę można rozmnażać poprzez podział. Jest to bardzo proste i raczej nie powinno sprawiać dużych problemów. Barwinek szybko i efektownie rozrasta się za pomocą rozłogów oraz pędów, które łatwo się ukorzeniają, dlatego roślina będzie rozmnażać się bez twojego udziału. Podzielone kępy warto przetrzymywać w dobrze nawodnionym podłożu z dodatkiem kompostu. 

Czy barwinek zniszczy trawę?

Niestety, barwinek jest rośliną rość inwazyjną, która może łatwo wypierasz inne gatunki roślin. Stąd, warto dwa razy przemyśleć miejsce jego zasadzenia. To najlepszy wybór dla terenów zacienionych, np. pod krzewami, czyli w miejscach, gdzie trawa i inne rośliny rosną niechętnie. 
Musisz wiedzieć, że barwinek jest w stanie wyprzeć nawet trawy. Stąd, jeśli zależy ci na pięknym, jednolitym i zielonym trawniku, lepiej posadź barwinek w jednym miejscu, z dala od trawy. 

Czy można jeść barwinek?

Tak i nie. Surowy, nieprzygotowany barwinek może być trujący nawet dla zdrowej, silnej osoby. W medycynie korzysta się z leczniczych właściwości tej rośliny. Zielarze zwracają uwagę, że barwinek może pomóc w leczeniu skórnych dolegliwości oraz chorób układu krwionośnego. Może znaleźć zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, zakrzepowego zapalenia żył i niedotlenienia mięśnia sercowego. 
Surowiec należy pozyskać od świeżych roślin między kwietniem a lipcem. Należy poddać go procesowi suszenia i przechowywać w suchym, ciemnym miejscu. Z suszu możesz tworzyć odwar, herbatki z barwinka  oraz maści do stosowania miejscowego np. na skórę twarzy czy nóg. 

Jak pozbyć się barwinka?

W celu zwalczania barwinka, który nadmiernie się rozrasta należy zastosować herbicyd np. na bazie oleju. Warto po niego sięgnąć, jeśli przekopanie terenu i mechaniczne pozbycie się roślin jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.