Data publikacji:

Berberys – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Berberys to piękny krzew ogrodowy, który może posłużyć jako gęsty żywopłot. Bez wątpienia jego barwy ożywią każde podwórko, a wybór mamy naprawdę ogromny. Jednak jak pielęgnować berberys, jakie posiada on wymagania? Tego oraz o wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Berberys

Berberys – podstawowe informacje

Berberys to rodzaj krzewu, który pochodzi z rodziny Berberidaceae Juss. Berberys nazywany jest także kwaśnicą i to właśnie te dwie nazwy będziemy stosować w naszym artykule. Do rodziny berberysowatych należy niemal 500 gatunków, które różnią się od siebie zarówno wielkością, pokrojem, jak i kolorem, a nawet kształtem liści. Z tego właśnie powodu berberys można spotkać w wielu kolorach, jednak znakami szczególnymi większości gatunków z rodzaju berberysowatych są drobne, lancetowate, sercowate lub eliptyczne liście oraz stosunkowo duże ciernie, które są pochodzenia liściowego. Liście mogą przybierać różnorodne barwy, poczynając do czerwieni, fioletów, brązu, po zielenie i żółcie. Berberys to roślina miododajna – posiada drobne kwiaty w kolorze żółtym lub pomarańczowym, które wyjątkowo skutecznie wabią do siebie owady. Ten ciernisty krzew posiada owoce o kwaśnym smaku, przez które berberys określa się właśnie mianem „kwaśnicy”. Co więcej, są to owoce jadalne, które są idealne jako składnik przetworów.
Miejscem, w którym najczęściej występuje ten krzew, jest strefa klimatu umiarkowanego, jednak tylko na półkuli północnej. Występuje on także w Ameryce Południowej, nie jest on tam jednak spopularyzowany. Tym samym pojawia się zarówno w lasach deszczowych, jak i półpustyniach. Co istotne, radzi on sobie bardzo dobrze, rosnąc dziko, w takiej formie na terenie Polski występuje jednak tylko jeden gatunek – berberys zwyczajny.

Jak uprawiać berberys?

Uprawa tego gatunku jest bardzo łatwa. Dzięki temu kwaśnica jest idealnym krzewem dla początkujących ogrodników lub osób, które nie mają czasu na bardzo częste i regularne zajmowanie się roślinami. Berberys docenią w szczególności osoby, które uwielbiają kolorowe krzewy, bądź te, które potrzebują bariery w postaci szybko rosnącego żywopłotu. Dzięki cierniom berberys zdecydowanie zniechęca do jego przeforsowania.

Berberys – wymagania

Ten ciernisty krzew zdecydowanie nie jest wymagającą rośliną, która potrzebuje dużo uwagi. Jest mrozoodporny, może rosnąć na terenach, w których temperatura spada nawet do 20 stopni Celsjusza poniżej zera. Co więcej, charakteryzuje go bardzo szybki wzrost. Niektóre gatunki mogą mieć nawet 5 metrów wysokości. Jednak większość gatunków oscyluje od 30 centymetrów do 1–2 metrów wysokości.
Kwaśnica nie ma dużych wymagań dotyczących wilgotności gleby, co więcej, jest odporna na susze. Jednak aby cieszyć się zdrowym i pięknie rosnącym krzewem, należy pamiętać o regularnym podlewaniu berberysu w pierwszych latach rozwoju.

Jaką ziemię lubi berberys?

Ze względu na to, że kwaśnica nie jest wymagającą rośliną ogrodową, przyjmie się niemal na każdym podłożu ogrodowym. Jednak najbardziej odpowiada im świeża, przepuszczalne gleba, która będzie miała lekko kwaśny odczyn (pH). Przy wyborze ziemi możesz pokusić się o zakup piaszczysto-gliniastej gleby.
Warto zapamiętać, że krzewy ukorzeniają się płasko. Jednakże ich system korzeniowy jest bardzo gęsty, a więc również mocny.

Berberys – pielęgnacja

Ów krzew bardzo dobrze rośnie na stanowiskach półcienistych, jak i słonecznych, a więc na wystawie południowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku stanowiska półcienistego kolor liści berberysu może nie być tak intensywny. Wiosną, jak i jesienią kwaśnicę należy intensywnie nawadniać oraz stosować nawóz przeznaczony dla krzewów, który wesprze prawidłowy rozwój rośliny, w tym odpowiedni wzrost oraz kwitnienie. Jeśli chcemy mieć kontrolę nad pokrojem berberysu, należy wykonać cięcie. Jest ono istotne także ze względu na to, iż odmładza roślinę. Tego typu cięcie należy wykonywać na wysokości 40–50 centymetrów.

Berberys – kwitnienie

Piękne, żółte i pomarańczowe kwiaty kwaśnicy pojawiają się na tym ciernistym krzewie w okresie maj–czerwiec, a więc nie mamy zbyt wiele czasu, aby nacieszyć się ich wyglądem.

Przesadzanie berberysa

Jeśli zaistnieje potrzeba przesadzenia kwaśnicy w nowe miejsce – bez obaw. Nie jest to trudny proces, gdyż jak już wiesz, berberys posiada płytko ulokowaną bryłę korzeniową. Z tego powodu proces przesadzania jest naprawdę prosty. Co więcej, kwaśnica szybko adaptuje się do nowych warunków oraz otoczenia, więc szansa na jej uschnięcie po przesadzeniu jest bardzo mała. Należy jednak pamiętać, że po zmianie stanowiska roślinę należy podlewać intensywnej niż zazwyczaj, aby ułatwić jej zaadaptowanie się do nowych warunków.
Kiedy najlepiej przesadzać berberys? Pozycję młodych krzewów można zmieniać zarówno wiosną, jak i jesienią. W przypadku starszych jednostek należy przesadzać je jesienią. Pod żadnym pozorem jednak nie należy przesadzać kwaśnicy latem.

Berberys – odmiany

Tak jak już wspomnieliśmy, istnieje prawie 500 roślin z gatunki beryberysowatych, jednak na terenie Polski spopularyzowano kilka konkretnych, w tym:
  • berberys Thunberga Bagatelle – odmiana karłowata, która dorasta do 40 centymetrów. Posiada ona gęsty, kulisty pokrój o brązowo-czerwonych liściach, które jesienią przybierają purpurową barwę;
  • berberys Thunberga Coronita – dorasta do wysokości 1–1,5 metra. W okresie wiosenno-letnim liście przybierają purpurową barwę z żółtą obwódką, by jesienią przybrać szkarłat;
  • berberys Thunberga Erecta – ta odmiana może sięgać nawet 2 metrów wysokości. W okresie letnim liście mają jasnozieloną barwę, jesienią zmieniają się natomiast na purpurowe.