Data publikacji:

Bez (lilak pospolity): uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie

Słodki zapach bzu w parkowych alejkach to rychła oznaka nadejścia wiosny. Kwiaty o zdumiewających kolorach są wspaniałymi ozdobami przestrzeni publicznych, a coraz częściej i prywatnych ogródków. Sprawdź, jak pielęgnować bez, by móc cieszyć się jego urokiem w wiosenne dni.
Bez (lilak pospolity): uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Pachnący, barwny krzew o bujnych kwiatach – to musi być bez. Czym byłaby wczesna wiosna bez tej niesamowitej rośliny, zdobiącej parki, skwery i osiedlowe uliczki? Lilak pospolity – bo tak brzmi oficjalna nazwa bzu – może być hodowany również w przydomowym ogródku. Sprawdź, jak zadbać o tę wspaniałą roślinę, by móc cieszyć się jej urokiem każdej wiosny.

Bez, czyli lilak pospolity

Niewiele osób wie, że oficjalną nazwą pachnącego bzu jest lilak pospolity. Roślina ta prawdopodobnie pochodzi z terenów Turcji i występuje w wielu różnych odmianach. Komercyjna hodowla bzu liczy sobie niespełna 100 lat i miała swoje początki w Niemczech.
W Polsce najczęściej spotykanymi rodzajami bzu pozostają Beauty of Moscow i Aucubaefolia, wyróżniające się fioletowymi kwiatami. Na świecie można znaleźć i inne wersje kolorystyczne bzu: żółty Primrose, purpurowy Massena czy biały Madame Lemoine.
W Polsce bez zakwita mniej więcej pod koniec kwietnia i raczy nas swoim zapachem aż do czerwca. Jego kwitnienie to niechybna oznaka, że rozpoczęła się meteorologiczna wiosna.

Bez – uprawa w ogródku. Jak uprawiać bez?

Osoby, które posiadają własne ogrody, mogą umieścić w nich krzewy bzu, co pozwoli cieszyć się pięknymi kolorami i zapachem na co dzień.
Bez najlepiej zakupić w postaci młodego krzewu. Roślina lubi dobrze nasłonecznione miejsca, dlatego znajdź dla niej kącik z dobrym dostępem do światła naturalnego. Najlepszy moment na sadzenie bzu to przełom marca i kwietnia.

Bez – jaka ziemia?

Lilak pospolity dobrze czuje się w żyznej glebie o umiarkowanej wilgotności i obojętnym lub lekko zasadowym pH. Krzew należy zakopać w dołku dwukrotnie głębszym niż wysokość bryły korzeniowej. Bezpośrednio po zakopaniu bzu krzew należy obficie podlać. Warto zasilić go również kilkoma łopatami naturalnego kompostu lub nawozem przeznaczonym do krzewów kwitnących.

Bez – pielęgnacja lilaka

Niestety, urokiem kwiatów bzu możemy cieszyć się przez niespełna 2-3 miesiące. Mimo to roślina wymaga regularnej pielęgnacji, dzięki której w kolejnym roku uraczy cię nowym wysypem pachnących kwiatów. Najważniejszym elementem codziennej pielęgnacji bzu pozostaje regularne ścinanie przekwitniętych i suchych kwiatostanów, co stymuluje rozwój rośliny.
Jesienią pędy lilaka warto skrócić nawet o połowę. To prosty zabieg, dzięki któremu roślina będzie bujnie się rozwijać. Ponadto przycinaj swój bez co roku po przekwitnięciu.
Do przycinania bzu stosuj odpowiednio ostry sekator ogrodowy, który nie pozostawi na pędach postrzępionych końców. Niektórzy zalecają również, aby po przycinaniu lilaka miejsca skróceń posmarować specjalną maścią dla roślin, która przyspieszy regenerację i uchroni pędy przed infekcjami.
Lilak pospolity to krzew wieloletni, dlatego raz zasadzony będzie zdobił twój ogródek przez bardzo długi czas. Po 3–4 latach od zasadzenia rośliny warto wykonać cięcia prześwietlające, które dadzą pędom lepszy dostęp do światła oraz wspomogą cyrkulację powietrza pomiędzy nimi.

Lilak pospolity – podlewanie

Regularne podlewanie bzu jest bardzo ważne, jednak nie można z nim przesadzać. Roślinę należy obficie podlać zaraz po zasadzeniu, jednak później zwykle nie jest to już konieczne. Wczesna wiosna wiąże się z częstymi deszczami, które zasilą lilak w odpowiednią ilość wody.

Jak rozmnażać bez?

Lilak pospolity to roślina, która rozmnaża się szybko i praktycznie samodzielnie z odrostów korzeniowych. Powstają one z krzewu macierzystego i wyrastają tuż obok niego, tworząc imponujące skupiska. Lilak możesz rozmnażać także z nasionek zebranych z krzewów.

Lilak pospolity – zastosowanie

Bez od dekad znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii. Posiadając własne krzewy, możesz wykorzystać aromatyczną roślinę do przygotowywania naturalnych nalewek, kosmetyków, a nawet środków leczniczych.
  • Zastosowanie bzu w medycynie ludowej
Lilak pospolity znany jest z dobroczynnego działania na układ wydalniczy. Zauważono, że pomaga on w infekcjach dróg moczowych. Kwiaty i liście lilaka zbierane w okresie kwitnienia mogą być wykorzystywane do przygotowywania wyciągu alkoholowego o dobroczynnych właściwościach. Taka mikstura sprawdza się również w leczeniu przeziębień.
  • Kosmetyki z bzu
Kwiaty lilaka mogą okazać się przydatne również w pielęgnacji. Najprostszym sposobem jest ich roztarcie w moździerzu oraz zastosowanie na twarz jako maseczkę. Witaminy i minerały zawarte w bzie działają antyoksydacyjnie i odmładzająco.
  • Kwiaty bzu – najlepsza ozdoba domu wiosną
Własny krzak bzu w ogrodzie pozwoli ci ozdabiać dom pachnącymi bukietami. Świeży lilak w wazonie będzie świetną dekoracją stołu w jadalni, kuchni lub na tarasie. Na dodatek przestrzeń zostanie wypełniona hipnotyzującym zapachem.

Bez – pachnący symbol wiosny

Trudno wyobrazić sobie nadejście wiosny bez pachnących krzewów bzu. Uprawa tej rośliny nie jest skomplikowana, dlatego każdy, kto dysponuje kawałkiem własnego ogrodu, może zasadzić w nim aromatyczny krzak. Pamiętaj, że kwiaty i liście bzu można wykorzystywać na rozmaite sposoby – nie tylko jako dekoracje, ale również w przygotowywaniu leków i kosmetyków.