Beżowy, ciepły kolor w kuchni jest doskonałym wyborem. Jako dominujący świetnie łączy się z niemal każdą inną kolorystyką, fakturą, wzorem. Fronty kuchenne, ściany, a nawet sprzęt AGD mogą być beżowe, często w wielu odcieniach i intensywnościach. Kolor ten sprawdzi się we wnętrzu nowoczesnym, ale także bardziej klasycznym albo minimalistycznym. Naturalna beżowa kuchnia – jaki blat pasuje do takiego wnętrza? Na co zwracać uwagę przy jego wyborze?
Aranżacja kuchni w odcieniach beżu pozwala na dość dużą dowolność w kwestii doboru dodatków oraz elementów wykończeniowych. Beże to ciepła alternatywa dla sterylnej bieli, świetnie sprawdzająca się we wnętrzach o różnym charakterze. Dlatego szukając pomysłów na beżową kuchnię – jaki blat dopasować, można znaleźć wiele różnorodnych odpowiedzi. Z pewnością świetnie się sprawdzają:
W nowoczesnych aranżacjach kuchennych często sięga się po zabieg, w którym blat oraz fragment ściany nad nim wykończone są w ten sam sposób. Można tu zastosować zarówno odpowiednio docięty blat, jak i dedykowane panele kuchenne. Rozwiązanie to pozwala na zachowanie spójności w aranżacji wnętrza.
Beżowa kuchnia – jaki blat wybrać? Wiele może zależeć od budżetu. Współczesne blaty kuchenne wykonywane są z kilku typów materiałów. Również sposób ich wykończenia może być różny. Kolorystyka blatów w niektórych przypadkach jest niemal dowolna. Do beżowej kuchni warto rozważyć zakup blatów:
W sprzedaży popularne są również blaty wykonane z płyty laminowanej, która może mieć niemal dowolny wygląd. Są najmniej trwałe, ale jednocześnie najtańsze w przeliczeniu na metr kwadratowy. Starannie wykończone i zabezpieczone również mają szansę przetrwać długo. Alternatywą jest również wybór blatu wykończonego płytkami lub gresem. Na co się zdecydować, jaki materiał będzie optymalny? Beżowa kuchnia – jaki blat kupić?
Zakup blatu do kuchni to najczęściej wydatek na lata, dlatego warto postawić na materiały dobrej jakości. Podobnie jak szafki kuchenne, powinien cechować się odpornością na wilgoć, ścieranie, działanie różnych substancji.Oprócz tego blat trzeba dopasować do sprzętu AGD, jaki będzie zainstalowany w kuchni. Warto, aby korespondował dobrze z typem i kolorystyką zlewu, płyty kuchennej czy nawet piekarnika albo okapu. Blaty docinane są najczęściej do indywidualnych potrzeb, uwzględniając otwory na sprzęty czy akcesoria. Niektóre typy blatów powstają na zamówienie, są dedykowane określonemu zestawowi mebli kuchennych.
Beżowa kuchnia nie musi oznaczać kolorystycznej nudy. Choć sam beż jest ciepłym kolorem natury, o neutralnym charakterze, łączy się doskonale także z żywymi, a nawet fluorescencyjnymi dodatkami. Wbrew pozorom do beżowej kuchni również zimne odcienie blatów będą dobre – szarości czy wspomniane blaty w kolorze metalu, srebra. Za naturalne zestawienie można uznać połączenie z brązem, najlepiej w nieregularnej kolorystyce drewna. Duża beżowa kuchnia – jaki blat będzie jeszcze pasował? Ciemne, głębokie odcienie to także świetna propozycja. Połyskująca lub matowa czerń doda wnętrzu elegancji. Z drugiej strony jaśniejsze od ścian czy frontów białe lub kremowe blaty mogą optycznie powiększyć przestrzeń, rozświetlić ją w subtelny sposób. Warto przy jednolitej kolorystyce frontów kuchennych rozważyć blaty, które nie mają jednorodnego charakteru. Wzór, a czasem także struktura blatu mogą dodatkowo uatrakcyjnić wnętrze. W przypadku blatów nadal najlepiej sprawdzają się naturalne rozwiązania lub te w skuteczny sposób je imitujące.
Blaty kuchenne w wielu aranżacjach w wyjątkowy sposób dopełniają wnętrze kuchni. Również w przypadku beżowej kuchni blat może podkreślać jej ciepły, naturalny charakter lub też dodawać nieco surowości i nowoczesności. Dzięki temu, że większość beżów można zaliczyć do kolorów dość neutralnych pod kątem połączeń, niemal każdy typ blatu będzie dobrze wyglądał w kuchni utrzymanej w tej kolorystyce. Ważny jest tu spójny dobór całości – mebli, okuć, dodatków, oświetlenia czy wykończenia ścian, aby kompletny wystrój wnętrza prezentował się doskonale.
Zdjęcie: Envato Elements