Data publikacji:

Biokominek w bloku – czy można? Wady i zalety rozwiązania

Wielu z nas wciąż marzy lub marzyło o kominku w mieszkaniu, który stanowiłby relaksującą ozdobę salonu i pomagał zrelaksować się po długim i ciężkim dniu w pracy. Główną przeszkodą w tym wypadku są przepisy budowlane, według których klasyczne kominki mogą być instalowane głównie w domach jednorodzinnych. Interesującą alternatywą dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych są biokominiki. W artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat biokominka w bloku.
biokominek w bloku

Biokominek – co to?

Biokominki są nowoczesnym zamiennikiem klasycznych kominków spalających paliwo stałe. Do utrzymania ognie nie potrzebują one drewna lub brykietu, w zamian za to używa się w nich specjalnych biopaliw w formie płynnej lub żelowej, które wytwarza się na bazie alkoholu etylowego. Podczas ich spalania nie wydziela się żaden dym oraz trudne do zniesienia zapachy, generowane są jednak spore ilości pary wodnej, które nawilżają powietrze w pomieszczeniu. Podczas pracy we wnętrzu kominka nie gromadzi się popiół oraz nie powstają trudne do usunięcia zabrudzenia.
Wnętrza biokominków zbudowane są zazwyczaj z odpornych na wysokie temperatury stopów stali, które są wykończone farbą i lakierem. Urządzenia przyjmują wiele różnych form, które z łatwością można dopasować do stylu i wystroju wnętrza. Dotyczy to również rozmiarów sprzętu, bowiem mogą nim być zarówno niewielkie paleniska, jak i bardzo duże konstrukcje o szerokości ponad metra.
W zależności od naszych preferencji, biokominek może być otwarty lub zamknięty. W pierwszym przypadku ogień chroniony jest najczęściej tylko jednym lub kilkoma ozdobnymi panelami wykonanymi z hartowanego szkła. W drugim typie urządzeń, zazwyczaj stosowanym w zabudowie, płomień eksponowany jest tylko od jednej przeszklonej strony. Dostęp do wnętrza otrzymujemy, otwierając drzwiczki lub specjalną klapę.
Czasami, w przypadku większy urządzeń, dla ozdoby wkłada się do ich wnętrza drewniane kamienie, kłody lub belki. Ogień nie będzie miał odpowiedniej siły, by rozpalić materiał, pozostawia je tylko osmolonym. Przed taką aranżacją należy jednak dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia i sprawdzić, czy jest jest ona dozwolona.

Biokominek do mieszkania w bloku – czy można go zainstalować?

Oczywiście zainteresowane urządzeniem osoby mogą mieć uzasadnione obawy co do tego, czy instalacja biokominka w bloku jest całkowicie legalna. Odpowiedź jest jednoznaczna – biokominki możemy ustawić w dowolnym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym. Ponieważ nie są one w żaden sposób podłączane do instalacji wentylacyjnej, nie wymagają żadnego zezwolenia, jak ma to miejsce w przypadku klasycznych kominków, które można zainstalować tylko w budynkach o maksymalnie czterech kondygnacjach.
Osoba występująca o zezwolenie na ich budowę musi też spełnić wiele dodatkowych wymogów konstrukcyjnych. Zaznaczmy, że biokominek bez przeszkód umieścimy w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu, co oznacza, że poza salonem może też znaleźć się w łazience, sypialni albo na tarasie i balkonie. Uwaga! Chociaż podczas spalania z biokominka nie unosi się żaden dym, dla bezpieczeństwa nie powinniśmy umieszczać urządzenia w słabo wentylowanych miejscach w domu.

Biokominek w bloku – wady i zalety rozwiązania

W porównaniu do tradycyjnych palenisk biokominki mają oczywiście wiele zalet, ale ich instalacja wiąże się też z pewnymi wyzwaniami.

Biokominek w bloku – zalety

  • Biokominki nie wydzielają dymu oraz szkodliwych substancji, są też łatwe w czyszczeniu i utrzymaniu. Co ciekawe, do paliwa można dodać substancje aromatyzujące, dzięki którym w trakcie pracy po całym mieszkaniu rozniesie się preferowany aromat.
  • Biokominek jest doskonałym i czasami zaskakującym dla gości elementem dekoracyjnym mieszkania w bloku. W sprzedaży znajdziemy niezwykle bogaty wybór modeli, począwszy od wolnostojących palenisk, ustawianych bezpośrednio na podłodze, jak i podwieszanych pod sufitem. Oczywiście nie można zapomnieć o równie popularnym sprzęcie przeznaczonym do zabudowy. Dzięki neutralnej prostocie konstrukcji biokominki wkomponujemy doskonale do wnętrz w różnym stylu– od nowoczesnego i lofotowego po typowo rustykalny. Odpowiednio obudowane i zaaranżowane mogą udawać z powodzeniem także klasyczne kominki
  • Biokominki są niezwykle łatwe w instalacji oraz demontażu. W razie potrzeby możemy zdecydować się też na modele przenośne, które można latem ustawić na tarasie, a zimą w salonie (pamiętajmy jednak, by nigdy nie przenosić aktywnego paleniska).
  • Biokominek w bloku – wady

  • Biokominki potrzebują specjalistycznego paliwa, które nie należy niestety do najtańszych. Koszty eksploatacji są więc znacznie wyższe niż w przypadku klasycznego paleniska. Ilość spalanego paliwa zależy od intensywności płomienia oraz wielkości kominka. Średnio koszt specjalnego żelu lub płynu sięgać może nawet ponad 10 złotych za godzinę użytkowania.
  • Pomieszczenia z aktywnymi biokominkami należy regularnie wietrzyć. Chociaż opary spalanego paliwa nie są niebezpieczne dla zdrowia, ich nadmiar w powietrzu może stopniowo pogarszać nasze samopoczucie.
  • Wbrew pozorom, biokominki nie dostarczą ciepła w mieszkaniu w bloku. Pełnią głównie funkcję ozdobną. Nagrzana szyba urządzenia nie zastąpi i nie wspomoże zwykłego kaloryfera.
  • Zdjęcie: Envato Elements