Data publikacji:

Biokominek w sypialni: aranżacje

Któż z nas nie marzy o kominku? Ponieważ na ten prawdziwy niewielu z nas może sobie pozwolić, coraz większą popularnością cieszą się tak zwane biokominki. Są doskonałym sposobem na ocieplenie wnętrza, co ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i snu. Umiejętnie wpleciony w aranżację biokominek w sypialni uczyni ją znacznie przytulniejszą, umilając twoje wieczory i noce. Jak zaaranżować sypialnię z kominkiem?
biokominek w sypialni

Biokominek w sypialni – czy warto go mieć?

Kominek od zawsze kojarzy się z romantycznym nastrojem, ukojeniem i domowym ciepłem. Niestety, jego posiadanie wiąże się z wieloma niedogodnościami, a osoby mieszkające w bloku nie mają możliwości zamontowania go we własnych czterech ścianach. Stąd pomysł na biokominki, które mają ciekawy wygląd i są bardzo praktycznym rozwiązaniem. Współczesny biokominek może znaleźć się w sypialni i w każdym innym pomieszczeniu w domu, nie musi przy tym być blisko przewodu kominowego, co daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Dlaczego warto zamontować biokominek w sypialni? Ekologiczny kominek na bioetanol jest zdecydowanie mniej wymagający niż tradycyjne palenisko, nie potrzebujesz drewna na opał, nie musisz wykonywać skomplikowanego czyszczenia, a podczas spalania nie wytwarzają się szkodliwe substancje. Wszystkie te zalety przemawiają za tym, by zamontować taką niecodzienną ozdobę.

Biokominek – dlaczego akurat w sypialni?

Trudno wyobrazić sobie bardziej klimatyczny element wystroju niż kominek w sypialni. Jest uroczy, przytulny i romantyczny. Patrzenie na ogień jest niczym medytacja – wycisza i uspokaja. Po zmroku taka dekoracja może być ognistą scenerią dla romantycznych uniesień lub towarzyszem spokojnego wieczoru z książką.
Estetyka to tylko jedna z zalet biokominka w sypialni. Dzięki niemu chłodne poranki staną się dużo przyjemniejsze i cieplejsze, nawet kiedy w mieszkaniu nie działa jeszcze sezonowe ogrzewanie.

Jaki wybrać biokominek do sypialni?

Jaki zamontować biokominek w sypialni? Decyzja powinna być uzależniona od wystroju wnętrza, do którego chcesz dopasować swoje nowoczesne palenisko. Kluczem do sukcesu każdej aranżacji jest jej spójność. W sklepach znajdziesz bogaty wybór kominków pasujących do sypialni lub salonu.
Chcąc nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat, zwróć uwagę na oprawę kominka, która decyduje o jego stylu. Dostępne są kominki tradycyjne, portalowe, nowoczesne, a nawet futurystyczne. Każdy z nich ma swój unikatowy wygląd, jednak najważniejsze, by dobrze pasował do innych elementów wnętrza.
Podczas zakupu musisz zdecydować się nie tylko na styl, ale również na wielkość kominka. Większe paleniska wyglądają co prawda spektakularnie i dają więcej ciepła, ale mogą niepotrzebnie przytłoczyć całe pomieszczenie, co nie będzie dla niego korzystne. Z kolei kominki zbyt małe w stosunku do wnętrza zgubią się w nim i stracą część swojego uroku.

Kominek do sypialni – do zabudowy, wolnostojący czy wiszący?

Biokominki do zabudowy umożliwiają najbardziej realistyczne aranżacje, ponieważ umieszcza się je we wnęce, tak jak klasyczne kominki na drewno. Jeśli jednak nie chcesz dokonywać żadnych większych prac związanych z montażem, masz również do wyboru inne możliwości. Najpopularniejszą z nich jest wolnostojący kominek, który możesz ustawić w dowolnie wybranym miejscu. Istnieją zarówno duże, jak i małe przenośne biokominki, które możesz dowolnie przenosić z pokoju do pokoju. Inną opcją jest zawieszenie paleniska na ścianie na specjalnych otworach znajdujących się z tyłu. W ten sposób nie zajmiesz cennego miejsca na podłodze, a montaż będzie wyjątkowo prosty.

Biokominki do zabudowy – aranżacje tradycyjne i nowoczesne

Montaż biokominków do zabudowy jest wymagający i w większości przypadków musisz go zaplanować już na etapie wykańczania mieszkania, jednak efekt zdecydowanie jest tego warty. W ten sposób w swojej sypialni masz szansę stworzyć tradycyjnie wyglądające palenisko z nowoczesnym sznytem. Żeby uzyskać taki efekt, wybierz typ portalowy, posiadający rzeźbione białe ramy, które sprawdzą się we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym, rustykalnym czy vintage.
Dzięki montażowi w ścianie otwierają się również nowe, ciekawe możliwości, idealne do aranżacji bardziej nowoczesnych, na przykład kominek narożny, widoczny z dwóch boków, lub będący częścią regału czy komody. Wyjątkowo efektowne są kominki dwustronne znajdujące się w ścianie między sypialnią a salonem. Dzięki nim możesz podziwiać ogień z dwóch pomieszczeń, a rezultat jest spektakularny.

Biokominek wolnostojący w sypialni – aranżacje

W przypadku kominków wolnostojących aranżacje są wyjątkowo proste, wystarczy postawić dekorację w dogodnym miejscu, żeby uzyskać fantastyczny efekt. Do wyboru masz duże biokominki do postawienia na podłodze lub małe, które możesz umieścić na wybranym meblu. Drobniejsze modele są zdecydowanie popularniejsze, często ich design jest minimalistyczny i wykonane są ze szkła oraz metalu. Ten typ kominków pasuje do wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim czy nowoczesnym, a niektóre z nich sprawdzą się również doskonale w aranżacjach industrialnych.

Biokominek wiszący w sypialni

Zawieszone na ścianie lub nawet zwisające z sufitu – tego typu kominki dodadzą wnętrzu niezwykłej atmosfery, a ich montaż będzie dużo łatwiejszy niż wersji do zabudowy. Jak wybrać biokominek, który ma wisieć w sypialni? Dopasuj jego wykończenie do stylu pokoju. Sypialnie są zazwyczaj niewielkimi pomieszczeniami, dlatego unikaj przesadnych zdobień. Wyjątkiem jest aranżacja w stylu glamour, w której możesz pozwolić sobie na więcej. Jeśli pokój jest mały, nie decyduj się na zbyt dużą wersję kominka, lepsza będzie odrobinę dyskretniejsza wersja tej niebanalnej dekoracji.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym