Łazienki o małej powierzchni są nie tylko domeną niewielkich kawalerek. Takie pomieszczenia można również spotkać w wielu projektach apartamentów oraz domów jednorodzinnych. Jak zatem dobrać do nich optymalny brodzik prysznicowy? To zadanie jest prostsze, niż może się wydawać. Czym powinno się kierować podczas zakupu? Oto kilka praktycznych porad.
Wybór kształtu brodzika prysznicowego ma ogromne znaczenie na funkcjonalność całej łazienki. To właśnie od niego zależeć będzie łatwość wchodzenia i wychodzenia spod prysznica, a także komfort zabiegów higienicznych. Kształt brodzika będzie też w pewnym stopniu wpływać na ilość dostępnej powierzchni użytkowej w łazience.
Brodziki o kształcie kwadratu lub prostokąta doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach. Ich prosta forma umożliwia efektywne osadzenie w narożniku lub przy ścianie, co pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Przykładowo, w bezpośrednim sąsiedztwie brodzika prysznicowego może znaleźć się pralka lub umywalka wraz z zawieszoną nad nią kosmetyczką.
Czworokątne kształty pozwalają także zmaksymalizować przestrzeń użytkową oraz ułatwiają wejście do brodzika prysznicowego osobom o ograniczonej mobilności. Do rantu można bezpośrednio dojechać wózkiem inwalidzkim lub balkonikiem i bezpiecznie wejść do środka kabiny.
Brodzik o półokrągłym kształcie jest zazwyczaj ustawiany w narożnikach. Jego obły kształt wysmukla optycznie całą konstrukcję kabiny, a także doskonale komponuje się ze zdecydowaną większością łazienek. Zabiera jednak nieco więcej przestrzeni, a wchodzenie do półokrągłego brodzika może przysporzyć trochę problemów osobom o ograniczonej sprawności.
Brodziki prysznicowe, których jeden z boków jest ścięty pod ostrym kątem to połączenie zalet wariantów czworokątnych oraz półokrągłych. Ich charakterystyczny kształt umożliwia efektywne wykorzystanie narożników, które często pozostają nieużywane w tradycyjnym układzie łazienki.
Wokół 5-kątnego brodzika prysznicowego można bez problemu ustawić umywalkę wraz z armaturą. Jednak jego kształt raczej uniemożliwi usytuowanie pralki lub innych urządzeń AGD o dość głębokiej obudowie.
Brodzik prysznicowy o ostro ściętym boku jest też niemal idealnym rodzajem kabiny dla osób w podeszłym wieku oraz mających problemy z poruszaniem się. Łatwo się zarówno do niego wchodzi, jak i z niego wychodzi, a bezpośrednio przy jego froncie można ustawić wózek inwalidzki lub specjalistyczny balkonik.
Głębokość brodzika prysznicowego to kolejny kluczowy parametr, od którego zależeć będzie wygoda korzystania z prysznica. Głębsza kabina ułatwi mycie się, jednak będzie do niej nieco trudniej wejść. Jaką zatem wersję brodzika wybrać?
Płaskie brodziki o niewielkiej głębokości to dobry wybór do małych łazienek. Ich niemal całkowicie płaska powierzchnia sprawia, że do brodzika można bardzo łatwo wejść – wystarczy tylko nieznacznie zgiąć nogę w kolanie i jednocześnie zrobić krok do przodu.
Płytkie brodziki prysznicowe stanowią też niezwykle eleganckie rozwiązanie. Nadają łazience nowoczesny oraz minimalistyczny charakter, niemal doskonale licując się z podłogą.
Głębsze brodziki są znacznie bardziej praktyczne. Lepiej zabezpieczają podłogę przed wylewaniem się wody, a także pozwalają zamknąć odpływ i odmoczyć zmęczone stopy po ciężkim dniu pracy.
Głęboki brodzik prysznicowy może jednak zauważalnie przytłoczyć wnętrze łazienki, sprawiając wrażenie nadmiernie masywnego. Jest też do niego znacznie trudniej wejść, co również trzeba uwzględnić podczas podejmowania decyzji.
Jak nietrudno się domyślić, materiał, z którego wykonany zostanie brodzik prysznicowy ma ogromny wpływ na jego trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Do najpopularniejszych tworzyw zdecydowanie należą:
akryl – to relatywnie tanie brodziki prysznicowe. Są one bardzo lekkie, a co za tym idzie, łatwe w montażu. Ich powierzchnia jest idealnie gładka, co ułatwia utrzymanie czystości. Na pochwałę zasługuje również obojętność termiczna, dzięki czemu powierzchnia brodzika jest praktycznie zawsze przyjemnie ciepła w dotyku;
konglomerat kwarcowy – brodziki prysznicowe wykonane z konglomeratu kwarcowego to propozycja dedykowana osobom, które poszukują eleganckiego i trwałego rozwiązania. Materiał ten charakteryzuje się wysoką odpornością na plamy, przypadkowe uszkodzenia oraz zarysowania, dzięki czemu niestraszne będą mu trudy codziennej eksploatacji. Z kolei imitacja naturalnego kamienia wprowadza do pomieszczenia atmosferę luksusu, nadając mu jednocześnie podniosły wygląd.
Brodziki prysznicowe mogą być też wykonane z innych materiałów pokroju żywicy, ABS’u, PMMA, a nawet żelaza.
Wybierając brodzik prysznicowy do małej łazienki, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kształt, głębokość oraz materiał, z jakiego będzie on wykonany. Ważna też jest kolorystyka, która powinna idealnie wkomponowywać się w aranżację łazienki.
Jednak bez względu na to, brodzik prysznicowy powinien po prostu podobać się wszystkim domownikom, jednocześnie mieszcząc się w dostępnej przestrzeni.