Data publikacji:

Calathea – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Calathea to elegancki kwiat doniczkowy, który stanowi niebanalną ozdobę wnętrza. Walory estetyczne sprawiają, że jest to chętnie hodowana odmiana w naszych domach. Odpowiednia pielęgnacja roślin typu calathea sprawia, że nasze zielone rośliny doniczkowe są zdrowe i silne. Jak powinna wyglądać uprawa kwiatu calathea?
Calathea

Calathea – cechy charakterystyczne

Calathea przez swój wygląd kojarzy się z innym kwiatem – marantą. Nie bez powodu. Należy bowiem do tej samej rodziny gatunków. Calathea wyróżnia się pięknymi liśćmi, które posiadają wyjątkową cechę – możemy zaobserwować wyraźne poruszanie się liści względem światła słonecznego. Z tego właśnie powodu dobrym pomysłem jest zapewnienie tej roślinie nieco więcej miejsca. Nie „ściskajmy” jej więc w bliskim otoczeniu mebli i innych donic. Warto dać jej nieco swobody.
Wybarwienie liści tej rośliny może różnić się wraz z poszczególnymi rodzajami – od zielonych liści, przechodzących w biel, po różowe „pasy”. Charakterystyczne barwy rośliny calathea to zieleń oraz róż w różnych odcieniach. Częstym zjawiskiem jest też posiadanie różowych liści od spodu, natomiast ich górna część wyróżnia się zieloną barwą.

Calathea – kwitnienie. Czy jest osiągalne w warunkach domowych?

Calathea w naturalnym środowisku kwitnie w formie gron. W warunkach domowych jest to trudne zadanie, jednak jeśli roślina będzie czuć się u nas wyjątkowo dobrze, być może zaskoczy nas kwiatami. Szczególny rodzaj tego kwiatu – calathea crocata – kwitnie żółtopomarańczowymi kwiatami.

Calathea – rodzaje najchętniej hodowane w donicach

Istnieje kilka rodzajów calathei, które hodowane są w warunkach domowych, w donicach. Różnią się one wybarwieniem liści. Należą do nich między innymi:
  • calathea makoyana – spód liści jest intensywnie różowy, natomiast ich wierzch jest kontrastowy – są one jasnozielone z zaznaczonymi ciemnymi żyłkami,
  • calathea lubbersii – posiada żółto-zielone, naznaczone pasami, dość szerokie liście,
  • calathea crocata – posiada ona żółte kwiaty, jej liście natomiast nie są tak dekoracyjne jak jej gatunkowych koleżanek.

Jaka ziemia dla rośliny calathea?

Gleba odpowiednia dla rośliny calathea powinna być lekko kwaśna (o pH około 5,6–6,5) oraz przepuszczalna. Odpowiednia przepuszczalność gleby sprawia, że układ korzeniowy nie ma problemu z pobieraniem składników mineralnych z gleby. Idealnie, gdyby ziemia nie była ani zbyt sypka, ani zbyt zbita. Podłoże zawierające grudki jest dla calathei w sam raz. Możemy uzyskać odpowiednią ziemię dla wzrostu calathei poprzez dodanie do ziemi uniwersalnej nieco torfu. Torf w naturalnych warunkach ma odczyn kwaśny. Sam torf jednak byłby glebą zbyt kwaśną i zbyt zbitą dla naszej roślinki. Zadbajmy więc o jedynie częściowe dodanie torfu, zapewniając lżejszą strukturę ziemi dla calathei.

Calathea – pielęgnacja

Calathea jest dość wymagającą rośliną, więc polecamy ją osobom lubiącym wyzwania. Odpowiednie jest dla niej stanowisko półcieniste, ponieważ zbyt duże nasłonecznienie może powodować blednięcie liści. Lubi ona za to wysokie temperatury, należy więc uważać na częste przeciągi, które jej nie służą. Calathea uwielbia również dużą wilgotność. Nie zapominajmy więc o regularnym zraszaniu liści. Pochodzi ona z terenów lasów tropikalnych, stąd jej wymagania. W domowych warunkach hodowcy calathei starają się zatem „odtworzyć” częściowo warunki tropikalne.

Nawożenie roślin doniczkowych

Jednym ze sposobów, w jaki możemy wspomóc prawidłowy wzrost roślin doniczkowych, jest ich nawożenie. Stosowanie odpowiedniego nawozu jest ważne, ponieważ dostarczamy w ten sposób niezbędne składniki odżywcze, które pobierane będą przez system korzeniowy. Dla calathei odpowiedni będzie nawóz stworzony z myślą o roślinach zielonych. Zawarte w nim składniki wspierają wybarwienie liści. Dzięki stosowaniu nawozów roślina jest silniejsza, przez co jest odporniejsza na ataki szkodników oraz rzadziej zapada na różnego typu choroby. Nawozu używamy średnio raz na 2 tygodnie. Tak częste nawożenie jest konieczne, ponieważ calathea lubi rosnąć na podłożu bogatym w składniki odżywcze.

Walka z niechcianymi gośćmi

Calathea, przez swoje dość wysokie wymagania, jest podatna na ataki szkodników. Osłabiona roślina dużo gorzej znosi wszelkie choroby i występowanie szkodzących owadów. Na szczęście w celu zwalczania niechcianych gości, możemy użyć sposobów domowych, a także zastosować specjalne mieszanki do oprysków. Domowym sposobem na szkodniki jest m.in. przecieranie liści mieszanką wody i mydła. Robimy to delikatnie, aby nie uszkodzić liści. W zależności od tego, z jakim dokładnie rodzajem owadów się borykamy, możemy postarać się zdejmować je pojedynczo z liści bądź (jeśli są one niewidoczne) przecierać ściereczką liście w jednym kierunku, uważając, by nie przenosić ich dalej. Decydując się na rozpylenie gotowych preparatów owadobójczych, pamiętajmy, by wynieść roślinę na dwór oraz stosować środki ochronne, takie jak rękawice. Przygotowane przez producentów preparaty stosujemy wielokrotnie, jednak stosujemy przy tym konieczny odstęp czasowy.
Calathea jest przepiękną rośliną o niebanalnym wybarwieniu liści. Odpowiednio zadbana roślina będzie stanowić naturalny element wnętrza. Warto więc podjąć się wyzwania, jakim jest zapewnienie tropikalnych warunków calathei, by później móc cieszyć oczy jej wyjątkowym pięknem.