Data publikacji:

Cegiełki na ścianę: inspiracje

Cegiełki na ścianę świetnie sprawdzają się w najróżniejszych typach wnętrz – od nowoczesnych, przez duńskie, aż po loftowe. Ponieważ jednak istnieje dość sporo sposobów, na jakie można je wykonać, łatwo się w nich pogubić. Dzisiaj przybliżymy procedurę klejenia do ścian standardowej cegły, gipsówek oraz paneli imitujących cegiełki. Dowiedz się, jak może wyglądać układanie cegiełki na ścianie oraz jakie mogą być przybliżone koszty realizacji takiego przedsięwzięcia.
cegiełki na ścianę

Jak zrobić cegiełki na ścianę do pokoju?

Gipsowe lub plastikowe cegiełki na ścianę to trend, który prawdopodobnie prędko nie wyjdzie z mody. Świetnie komponują się z wnętrzami industrialnymi, loftowymi i nowoczesnymi. Można umieścić je w sypialni, salonie lub kuchni – dzięki temu wnętrze będzie prezentowało się ciekawiej i zostanie urozmaicone. Jak powinna wyglądać cegła na ścianę z fugą i jak ją zrobić? Podstawowym, a jednocześnie trwałym rozwiązaniem jest zakup klasycznej cegły i pocięcie jej na mniejsze plasterki. Później należy zagruntować ścianę i przykleić do niej materiał. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełniamy fugą i gotowe. Największą zaletą tego rozwiązania jest naturalny wygląd ściany i jej wytrzymałość.

Cegiełka gipsowa na ścianę jako alternatywa dla prawdziwych cegieł

Efekt cegiełek można uzyskać, wykorzystując dekoracyjne płyty gipsowe, które wyglądem przypominają cegłę. To efekt, który świetnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych wnętrz. Wykonanie takiej ściany jest mniej czasochłonne niż w poprzednim przypadku. Płyty gipsowe są lekkie, łączą kilka rzędów mniejszych lub większych cegiełek, pomiędzy którymi fuga jest już gotowa. Podobnie jak w poprzednim przypadku ścianę należy zagruntować, a następnie rozpocząć klejenie do niej płyt. Całość można wykończyć impregnatem do gipsu, który przyda się szczególnie w sytuacji, kiedy układamy płytki, np. w kuchni. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, dokonajmy zakupu kilku płytek więcej, ponieważ część z nich może ulec uszkodzeniu podczas cięcia czy układania. Poza tym dobrze jest mieć kilka gipsówek na zapas, w razie gdyby konieczny był remont.

Imitacja cegły na ścianę – panele

Układanie cegiełki na ścianie wcale nie musi wiązać się jedynie z prawdziwą cegłą lub wyrobami gipsowymi, za których strukturą nie każdy przepada. Ściankę można wykonać również z pomocą paneli PCV imitujących cegłę. Ich dużą zaletą jest szeroki wybór kolorystyczny oraz możliwość zakupu modeli postarzanych lub bardziej nowoczesnych. Najbardziej popularne są polimerowe płytki do kuchni na ścianę „biała cegiełka”.
Panele wcale nie muszą być płaskie, ponieważ producenci obecnie stosują techniki, które nadają im trójwymiarowość. PCV jest lekkie, odporne na wodę i wilgoć oraz łatwe w montażu. Panele kleimy do ściany, korzystając z dedykowanego kleju do PCV, który musi być elastyczny, szybkoschnący i mocny – dzięki temu zapewni natychmiastowy chwyt początkowy. Odtłuszczamy tylną część paneli, a następnie nakładamy na nie klej i dociskamy do ściany.

Układanie cegiełki na ścianie – cena

Jeśli decydujemy się na zapłacenie fachowcowi za ułożenie płytek lub cegiełek, trzeba liczyć się z ceną pomiędzy 100 a 120 zł za metr kwadratowy. Należy jednak wciąć pod uwagę, że kwoty będą różnić się w zależności od firmy, która przeprowadzi montaż, jak również od miasta. Koszty materiałów zależą w dużej mierze od tego, z jakiego tworzywa będzie cegła na ścianę. Cena za metr kwadratowy cegiełek gipsowych to około 45 zł, natomiast za panele PCV będziemy musieli zapłacić około 40 zł za metr kwadratowy. Najprostsze, nieozdobne cegły pełne to koszt 1,30 zł za sztukę. W normalnych warunkach na zamurowanie metra kwadratowego musimy zużyć ich około 50, jednak należy pamiętać, że w tym przypadku będziemy ciąć je na mniejsze części.

Które cegiełki wybrać?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej techniki zdobienia ściany, najlepiej zobaczyć na żywo efekty powstałe w wyniku układania cegły naturalnej, gipsówki lub paneli. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety, a decydując, która z nich będzie odpowiednia dla nas, musimy zastanowić się:
 • jaki efekt chcemy uzyskać – czy zależy nam na jak najlepszym oddaniu wyglądu klasycznej, postarzanej cegły, czy też na nowoczesnej ściance z małych, drobnych cegiełek;
 • jak istotna jest faktura ściany oraz łatwość jej czyszczenia – panele PCV łatwo czyścić, jednak z pewnością nieco mniej wiernie oddadzą walory cegiełek niż popularne gipsówki;
 • jaka w dotyku ma być ściana – czy zbliżona do prawdziwej ściany z cegieł, czy nie;
 • ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup materiałów oraz jak czasochłonne i trudne może być ich układanie. Najbardziej naturalny efekt dadzą przekrojone cegły, natomiast najszybsze w układaniu będą panele.
 • Jak zaaranżować cegiełki na ścianę? Inspiracje

  Cegiełki na ścianie są nieodłącznym elementem wszystkich wnętrz industrialnych oraz loftowych. Wówczas wybieramy najczęściej naturalny kolor cegieł i staramy się, by wyglądem były one jak najbardziej zbliżone do starych budynków z cegły. Taka ścianka świetnie będzie prezentować się wraz z metalowymi dodatkami i tapicerowanymi meblami czy luksferami. W duńskich i skandynawskich aranżacjach najczęściej stawiamy na białą, ale wciąż naturalną cegłę. Taki efekt można uzyskać, malując czerwoną cegłę białą farbą. W takich kompozycjach ścianki ceglane można zobaczyć za telewizorem czy kanapą w salonie. Dobrze łączą się wtedy z obrazami oraz minimalistycznymi dekoracjami i poduszkami na meblach. Jeśli chcemy zrobić cegiełki we wnętrzu typowo nowoczesnym, z powodzeniem można postawić na malutkie, białe, beżowe lub kremowe cegiełki, wykonane z gipsu.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!