Chcesz osuszyć mieszkanie? Sięgnij po nagrzewnicę olejową!

Jednym z najefektywniejszych narzędzi do walki z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach użytkowych oraz całych budynkach jest nagrzewnica olejowa. To specjalistyczne urządzenie o niezwykle wysokiej wydajności grzewczej, powszechnie wykorzystywane przez profesjonalistów oraz właścicieli dużych nieruchomości. Ten sprzęt przyda się również podczas walki ze skutkami klęski powodziowej, pozwalając szybko osuszyć nawet największe lokale. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem własnej nagrzewnicy olejowej?

nagrzewnica olejowa

Nagrzewnica olejowa – co to za urządzenie?

Nagrzewnica olejowa to urządzenie grzewcze, które wykorzystuje płynne paliwo – olej opałowy do generowania ogromnych ilości ciepła. Jest to możliwe w wyniku przeprowadzania kontrolowanej reakcji spalania mieszanki paliwowej w specjalnej komorze. Tak uzyskane ciepło jest następnie rozprowadzane w pomieszczeniu za pomocą wbudowanego wentylatora.

Dlatego też nagrzewnica olejowa jest jednym z najskuteczniejszych sprzętów do ogrzewania dużych, słabo izolowanych przestrzeni, takich jak m.in.:

  • magazyny i hale,

  • budynki gospodarcze,

  • garaże i hangary,

  • duże wolnostojące namioty wystawowe.

Olejowa nagrzewnica może być wykorzystywana zarówno jako podstawowe źródło ciepła, jak i dodatkowy element grzewczy stosowany tylko podczas największych mrozów. Pozwala to zoptymalizować koszty ogrzewania obiektów, jednocześnie zapewniając pożądany komfort termiczny bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz.

Nagrzewnica olejowa świetnie sprawdza się także w nieco ekstremalnych sytuacjach, takich jak walka ze skutkami powodzi. Ciepłe powietrze przyspiesza proces parowania wilgoci, co czyni to urządzenie idealnym narzędziem do osuszania wnętrz po zalaniach. Generowane przez nią ciepło umożliwia dokładne wysuszenie całych pomieszczeń wraz ze znajdującymi się w nich przedmiotami. Energia termiczna generowana w wyniku spalania paliwa ciekłego pozwala też pozbyć się wilgoci, która zdążyła głęboko wniknąć w struktury fundamentów, podłóg, stropów oraz ścian.

Na tle innych rozwiązań grzewczych nagrzewnice olejowe zdecydowanie dominują pod względem ilości wytwarzanego ciepła. W zależności od konkretnego modelu może być to od 10 do nawet 50 kW energii termicznej. Umożliwia to szybko i efektywnie ogrzewać pomieszczenia lub przestrzenie o kubaturze od 20 do około 250 m2. Taka moc pozwala w szybkim czasie podnieść temperaturę nawet w największych pomieszczeniach.

nagrzewnica olejowa

Jakim paliwem jest zasilana nagrzewnica olejowa?

Do zasilania nagrzewnicy olejowej jest wykorzystywany olej opałowy. To płynna substancja o wysokiej kaloryczności, czyli mówiąc prościej – dużej zawartości energii, która zostanie uwolniona w trakcie kontrolowanego procesu spalania.

Alternatywnie do zasilania większości nagrzewnic olejowych może być wykorzystywana nafta, olej napędowy (diesel) lub biopaliwo. Znacząco ułatwia to korzystanie z tego sprzętu podczas klęsk żywiołowych, pozwalając szybko rozpocząć osuszanie. Należy jednak pamiętać, by zapoznać się z dokumentacją techniczną producenta danej nagrzewnicy olejowej i używać odpowiedniego materiału opałowego.

Czy nagrzewnica olejowa jest bezpieczna?

Tak, dobra nagrzewnica olejowa jest całkowicie bezpieczna. Większość nowoczesnych urządzeń tego rodzaju jest fabrycznie wyposażona w systemy zabezpieczające przed przegrzaniem, które automatycznie wyłączają urządzenie w przypadku przekroczenia bezpiecznego poziomu temperatury.

Nagrzewnice olejowe renomowanych producentów posiadają również czujniki płomienia, które monitorują proces spalania, gwarantując jego prawidłowy przebieg. W przypadku wykrycia zgaśnięcia płomienia urządzenie natychmiast odetnie zasilanie.

Jednak podczas korzystania z nagrzewnicy olejowej jest niezbędne zachowanie odpowiednich środków ostrożności, które zapobiegną ewentualnym wypadkom.

Zdecydowanie najważniejszym z nich jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczenia, w którym będzie używana nagrzewnica olejowa. Jest to ważne, ponieważ podczas spalania oleju opałowego powstają spaliny, których wdychanie byłoby szkodliwe dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Alternatywnym rozwiązaniem jest podłączenie do nagrzewnicy olejowej specjalnej rury wydechowej. Pozwoli ona odprowadzać wszystkie potencjalnie niebezpieczne substancje na zewnątrz pomieszczeń. Takie rury mogą mieć od kilku do kilkunastu metrów, tym samym zapewniając możliwość ustawienia nagrzewnicy olejowej w praktycznie dowolnym miejscu danego budynku.

Należy również pamiętać o tym, by nie zbliżać się bezpośrednio do dyszy nagrzewnicy olejowej ani nie dokładać do niej rąk. Bezwzględnie zabronione jest również ustawianie urządzenia grzewczego w bezpośrednim sąsiedztwie łatwopalnych substancji oraz zbiorników z gazem.

Przed uruchomieniem olejowej nagrzewnicy trzeba też dokładnie zapoznać się z dołączoną do niej instrukcją obsługi. Jest też ważne, aby uruchamiać urządzenie w odpowiedniej kolejności – najpierw upewnić się, że zbiornik paliwa jest pełny, a następnie włączyć nagrzewnicę zgodnie z instrukcją. Po zakończeniu pracy należy pamiętać o bezpiecznym wyłączeniu urządzenia i pozostawieniu go do ostygnięcia przed przeniesieniem lub czyszczeniem.

Autor: Artykuł sponsorowany