Data publikacji:

Chodnik do domu – aranżacje. Jaki chodnik do domu wybrać?

Jak wybrać chodnik do domu? Kieruj się gustem, sercem i portfelem. Decyduj rozsądnie i wybierz chodnik, który będzie funkcjonalny. Możesz go mieć nie tylko w mieszkaniu – chodnik przed domem w postaci stylowej wycieraczki lub prawdziwego chodniczka prowadzącego do drzwi wejściowych – jeśli taka perspektywa brzmi dobrze, zapraszamy do zapoznania się z podpowiedziami, jak wybrać chodnik.
Chodnik do domu
Gdzie najczęściej spotykamy chodnik? Oczywiście zaraz przy wejściu do mieszkania – w przedpokoju. Tu jeszcze jesteśmy w butach, dlatego chodnik w tym miejscu łatwo się brudzi i musi być często trzepany lub odkurzany. Ze względów praktycznych nie wybieraj więc zbyt jasnego chodnika do przedpokoju.

Chodnik do domu – aranżacje salonowe

Piękne, egzotyczne chodniki z wełny mogą być też ozdobą eklektycznie urządzonego salonu. Kolorowy chodnik może dobrze się komponować z długą kanapą lub narożnikiem. Możesz też ułożyć szeroki chodnik pod stołem w części jadalnej. Wybieraj modele, które łatwo będzie czyścić – spadające ze stołu okruszki mogą się wgnieść w dywan, dlatego często go odkurzaj. Chodnik może też prowadzić z części kuchennej do drzwi na taras – stworzy wówczas naturalny ciąg komunikacyjny i zasugeruje najlepszą trasę do wyjścia na dwór.

Chodnik do domu – aranżacje z naturalnych materiałów

W nowoczesnych wnętrzach królują dziś nawiązania do natury – duża ilość roślin doniczkowych, bambusowe naczynia kuchenne, bawełniane narzuty na kanapę, lniane zasłony i egzotyczne drewno na podłodze oraz ekologiczne farby na ścianach – właśnie takie elementy wyposażenia wybieramy coraz częściej, urządzając mieszkania. Poszukaj więc chodnika, który wpisze się w ten trend i również będzie wykonany z naturalnych materiałów – może to być tani, bawełniany chodniczek, który powstaje z fragmentów starych ubrań poddanych recyklingowi lub droższy z wikliny.

Futerkowy chodnik do domu

Bardzo modny obecnie trend to futro na podłodze. Wybierz futrzany chodnik do domu – aranżacje zachwycą wszystkich domowników. Futerkowe dywany są wyjątkowo miękkie i dają poczucie przytulności. Kupując wymarzony kolor, sprawdzaj, czy chodnik można prać w pralce – futrzaki łatwo się brudzą, dlatego co jakiś czas trzeba je gruntownie czyścić, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci i zwierzaki.

Chodnik do domu – wersja kuchenna

Chodnik ma wiele funkcji – wycisza pomieszczenie, sprawia, że jest przytulniejsze, zapewnia przyjemne wrażenia podczas chodzenia. Chodnik to wnętrzarski klasyk. Sprawdzi się też we współczesnych kuchniach łączonych często z salonem. Chodnik może leżeć obok wyspy kuchennej lub przy szafkach. Do kuchni także wybieraj chodniki, które łatwo da się wyczyścić.

Chodnik przed domem – dywanik z materiału czy płyty z betonu?

Masz dom, do którego drzwi wejściowych prowadzi ścieżka lub chodnik, który być może lata świetności ma już za sobą? Możesz wyłożyć go chodnikiem. Poszukaj modeli z syntetycznych włókien, podobnych do ratanu, z którego produkowane są meble ogrodowe. Solidniejsze będą oczywiście materiały, które przeznaczone są do konstrukcji chodników zewnętrznych – deska impregnowana, tarasowa lub jeszcze grubsza i odporna na ciężary deska kompozytowa. Funkcję spełniają też płyty chodnikowe z tradycyjnego betonu.

Polipropylenowy chodnik przed domem

Dobrym pomysłem na chodnik ogrodowy będzie mata z polipropylenu. Jest to tworzywo sztuczne, które nie tylko łatwo wyczyścić, ale nie chłonie ono wilgoci, dlatego nie ma zagrożenia, że spleśnieje pod wpływem deszczu czy rosy. Maty podłogowe są uniwersalne i mają wiele zastosowań – można je wykorzystać w domu – w łazience, kuchni i salonie, ale też na balkonie, tarasie, w ogrodzie, na campingu i na piaszczystej plaży.

Bambusowy chodnik do domu i do ogrodu

Lubisz rzeczy, które są uniwersalne? Wybierz bambusowy chodnik – jest naturalny, lekki, praktyczny i uniwersalny – możesz go używać zarówno w salonie i kuchni, ale też na balkonie i na schodach przed drzwiami wejściowymi. Skutecznie zapobiega ślizganiu się na deskach tarasowych, ochroni buty lub latem gołe stopy przed błotem, jest ładny i modny. Gdy się zmoczy lub zabrudzi, to łatwo go wyczyścisz szczoteczką, a dywan szybko wyschnie na słońcu.
Zdjęcie: Envato/Sina Saadatmand