Data publikacji:

Chwasty w ogrodzie: jak sobie z nimi poradzić? 

Znów, jak co roku, zielsko w ogrodzie? Jak się pozbyć chwastów z ogrodu bez chemii? Co zrobić, żeby nie rosły chwasty w ogrodzie? Które środki na chwasty w ogrodzie zniszczą niechciane rośliny, a zachowają te, na których ci zależy? Przygotowaliśmy poradnik ogrodniczy: chwasty w ogrodzie – jak sobie z nimi poradzić? 
chwasty w ogrodzie

Jak się pozbyć chwastów z ogrodu bez chemii?

Domowe sposoby na pobycie się chwastów z działki i ogrodu. Bez chemii, czyli tanio i nie szkodząc przy tym środowisku naturalnemu. Te same wskazówki stosuj, gdy chcesz usunąć chwasty z warzywniaka.
  • Ocet – ekologiczny, bezpieczny dla ludzi oraz środowiska i zwierząt. A przy tym tani. Najbardziej popularna metoda na to, jak się pozbyć chwastów z ogrodu bez chemii
  • Potrzebne będą ocet spirytusowy, spryskiwacz, wodę i płyn do mycia naczyń. Przygotuj octową mieszankę do spryskiwacza, która będzie składać się w 2/3 z octu, w 1/3 z wody i z odrobiny (malutkiej ilości) płynu do naczyń. Spryskuj same chwasty, pomijając inne rośliny oraz trawnik. 
  • Mechaniczne wyrywanie chwastów z trawnika, ogródka i działki. A także z przestrzeni między kostką brukową. Pojedyncze chwasty łatwiej usuniesz przy użyciu wyrywacza do chwastów. To proste w konstrukcji narzędzie, łatwe w obsłudze które pomoże ci usunąć chwasty wraz z korzeniami! Ale możesz też powalczyć siłą własnych rąk – z tym że koniecznie pamiętaj tu o nałożeniu na ręce solidnych rękawic ochronnych i zabezpieczenie innych partii ciała, które przy plewieniu chwastów mogłyby zostać narażone na ukłucia. 
  • Jak wyrwać chwasty z kostki brukowej? Weź w dłoń skrobak do fug. Po co? On poradzi sobie z usuwaniem chwastów z wąskich oraz nawet z szerszych szczelin. Zakrzywiony klin to też dobry sposób na mchy porastające wjazd do garażu czy chodnik. 
  • Chwasty w ogrodzie: jak sobie z nimi poradzić? Jakie środki na chwasty w ogrodzie?

    Słyszałeś o paleniu chemicznym? To najbardziej efektywna metoda usuwania tych niechcianych gości. Nie oprą się jej nawet bardzo uciążliwe chwasty. W ogrodzie warto trzymać rękę na pulsie. Co za tym idzie? Jak najszybciej rozpocznij eliminację chwastów. 
    Są dwa rodzaje preparatów:
  • Kontaktowe środki na chwasty w ogrodzie – nie usuwają chwastów z korzeniami.
  • Systemiczne środki na chwasty w ogrodzie – usuwają chwasty z korzeniami, pozbawiają życia całą roślinę, wraz z jej trzonem. 
  • Pamiętaj, że herbicydy (co na chwasty w ogrodzie?) przeznaczone do zwalczania chwastów na trawnikach działają wybiórczo, nie przynosząc trawie szkody! To jest dobra wiadomość. O ile zrobisz to z głową. I wcześniej ze zrozumieniem przeczytasz i zastosujesz instrukcję od producenta preparatu. Dlaczego warto? Ponieważ niewłaściwe zastosowanie środków chemicznych może spowodować szkody w ogrodzie. Jeśli więc nie wiesz, jak dobrze podejść do zagadnienia, by zlikwidować mniejsze oraz trudne chwasty w ogrodzie, poproś o pomoc ogrodnika. 
    Jest jeszcze jedna rzecz, którą powinieneś wiedzieć o herbicydach (chemiczne środki na chwasty w ogrodzie). Mają one niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi oraz zwierząt. Mogą zatruwać wody gruntowe. 

    Co zrobić, żeby nie rosły chwasty w ogrodzie

    Czy znasz ten skuteczny sposób, by chwasty nie rosły na działce? Ta metoda ograniczenia ilości chwastów w ogrodzie to przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału. Co się dzieje z nieproszonymi gośćmi? Chwasty żółkną i giną! Plus dla ciebie jako ogrodnika! 
    Czego użyć, by chwasty w ogrodzie się nie pojawiały?
  • Jak zwalczyć perz w ogrodzie? Ściółka organiczna – kora, igliwie, zrąbki drzew usypane na grubość około 10 cm. Systematycznie ją uzupełniaj, ponieważ dolna warstwa rozkłada się, zamieniając w próchnicę. Sprawdzi się również bezbarwna i niezafoliowana tektura, a także słoma i skoszona trawa. Łatwo rozprzestrzeniające się, popularne chwasty w ogrodzie, zniwelujesz także przy użyciu kompostu oaz ziemi liściowej (obie muszą być wolne od chwastów!). 
  • Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? Ściółka nieorganiczna – to wszelkie włókniny ogrodowe, idealne, by chronić drzewa i krzewy przed inwazją chwastów. Rozłożoną włókninę przykryj warstwą kory albo żwiru, co zapobiegnie przesuwaniu się materiału oraz nada naturalność obszarowi, który chronisz przed chwastami. 
  • Rodzaje chwastów w ogrodzie

    To irytujące zielsko w ogrodzie, które burzy jego harmonię… Poznaj najczęściej występujące chwasty ogrodowe: 
  • trawa łąkowa jednoroczna (Poa Annua),
  • perz właściwy (Elymus Repens),
  • oset pnący (Cirsium Arvense),
  • gruba kura (Chenopodium Album),
  • starzec (Senecio Vulgaris),
  • rdestowiec ostrokończysty (Fallopia Japonica).
  • Jak rozpoznać chwasty?

    Wymieniliśmy sześć. A jest ich o wiele więcej. Czy wiesz, że na każdym metrze kwadratowym spulchnionej i wyrównanej ziemi skrywa się kilka tysięcy nasion dzikich roślin? To niesamowite! Usuwaj je jeszcze wtedy, kiedy są małe, bo mają płytki system korzeniowy i łatwo je wyrwiesz ręcznie. Jeśli jednak masz już nasiane i kiełkujące kwiaty jednoroczne, a jednocześnie wzrastające chwasty, to będziesz mieć problemy z rozpoznaniem, co upiększy twój ogród, a co będzie wizualnie szkodzić. 
    Jak temu zaradzić?
  • Zawsze oznaczaj miejsce, gdzie posiane są rośliny (etykietką z nazwą).
  • Jeśli nie masz pewności, czy daną roślinę wyrwać, czy zostawić – odczekaj 2–3 dni, aż nieco podrośnie. 
  • Przy pieleniu trzeba jak najszybciej oraz dokładnie wyrwać wszystkie chwasty kwitnące, by nie zdążyły się zawiązać i rozsiać nasion.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Ewa Doniec
    Ewa Doniec

    Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.