Data publikacji:

Cicha pralka: na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Regularne pranie ubrań to jeden z obowiązków, z którego nie sposób zrezygnować. Dlatego też największe firmy specjalizujące się w produkcji sprzętu AGD prześcigają się w oferowaniu klientom coraz to nowszych patentów technologicznych, dzięki temu naprawdę cicha pralka nie jest już mrzonką. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.
cicha pralka
Poszukując nowej pralki, najczęściej wybieramy urządzenia w atrakcyjnej cenie, odznaczające się dużą pojemnością bębna oraz niskim zużyciem energii elektrycznej. Bardzo często o zakupie przesądza także liczba oferowanych przez model programów oraz opcji konfiguracyjnych. Stawiając na różnego rodzaju nowinki, pomijamy jednak bardzo często niezwykle istotny temat głośności pracy sprzętu.
„Cicha pralka” to na szczęście już nie tylko eufemizm, ale realnie istniejąca klasa produktów, które swoje istnienie zawdzięczają postępowi technologicznemu i zażartej konkurencji na rynku.

Na co zwracamy uwagę przy wyborze cichej pralki?

Głośna pralka może stać się sporym utrapieniem, zwłaszcza jeżeli mamy dużą rodzinę i jesteśmy skazani na codzienne wykonywanie prania. Co więcej, sprzęt ten nierzadko ustawiany jest również w kuchni. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że pomieszczenie to często połączone jest z salonem, szybko zauważymy, jaki mogą sprawiać problem w normalnym funkcjonowaniu. Na problem nakłada się również to, że pranie robimy zazwyczaj wieczorem lub rano, kiedy wracamy lub dopiero wybieramy się do pracy.
Szukając cichej pralki, w pierwszej kolejności powinniśmy zapomnieć o modelach ładowanych od góry. Konstrukcja ich silnika, bębna oraz klapy niestety nie sprzyja tłumieniu dźwięków. Są one również znacznie mniej popularne, tak więc konstruktorzy nie czują presji, by specjalnie poprawiać ich właściwości akustyczne. Ciche pralki znajdziemy więc przeważnie wśród urządzeń z drzwiczkami od frontu, chyba że zdecydujemy się na najmniejsze i najwęższe modele ładowane od góry.
Wytwórcy i dystrybutorzy sprzętu AGD mają w obowiązku podawać informacje o głośności pracy pralek. Zazwyczaj podają te informacje w decybelach, osobno dla normalnego prania oraz wirowania. Ile zatem decybeli ma cicha pralka? Sprzęt, który zaliczamy do tej grupy, wytwarza zazwyczaj maksymalnie 55 dB podczas zwykłego prania oraz mniej niż 70 dB w trakcie wirowania. Ogólnie rzecz biorąc więc, im wartości te będą niższe, tym lepiej.
Produkty większości liczących się marek oferują konsumentom dodatkowe opcje wpływające na jej cichą pracę. Chodzić tu może np. o nieco inne konstrukcje bębna oraz silnika, które zapobiegają powstawaniu dodatkowych dźwięków. Producenci chwalą się też zastosowaniem materiałów wyciszających hałasy i tłumiących drgania. Popularna jest również implementacja cichego programu prania nocnego.

Zewnętrzne czynniki wpływające na głośność pralki

Może okazać się, że po ustawieniu w mieszkaniu pralka będzie pracować znacznie głośniej niż zapewniał o tym producent. Na problem ten składa się zazwyczaj kilka czynników. Niezwykle istotne jest w tym przypadku właściwe wypoziomowanie urządzenia, co zapobiegnie jego nadmiernym wstrząsom. Należy unikać również stawiania sprzętu w rogu pomieszczenia, które wzmocni generowany przez nie hałas.
Na cichszą pracę mogą liczyć właściciele pralek do zabudowy tłumiącej nieprzyjemne odgłosy. W tym wypadku warto jednak upewnić się, by wszystkie elementy obudowy były dobrze do siebie dopasowane.
Zdjęcie: choreograph/Envato Elements