Data publikacji:

Ciemnotka okrągłolistna – pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Rośliny doniczkowe pełnią funkcję ozdobną, wspaniale upiększając nasz dom, poprawiają nam humor, a do tego odgrywają pozytywną rolę w oczyszczaniu powietrza. Obok kwiatów czy kaktusów, możemy uprawiać też chociażby paprocie. Kreują one bardzo przyjemny nastrój w naszych czterech ścianach i przyjemnie urozmaicają wystrój pomieszczenia. Na rynku kwiaciarskim i ogrodniczym dostępnych jest wiele odmian tychże roślin. Przyjrzymy się ciemnotce okrągłolistnej – charakterystycznej paproci o wysokich walorach ozdobnych, łatwej w uprawie i pielęgnacji. 
roślinki
Ciemnotka okrągłolistna (Pellaea rotundifolia) pochodzi z Australii i Nowej Zelandii. Tam, w swoim naturalnym środowisku porasta zbocza oraz skaliste klify, a jako roślina ozdobna doniczkowa zdobyła popularność w zasadzie na całym świecie. Nic dziwnego, bowiem nie tylko ciekawie wygląda ze względu na swoje charakterystyczne, okrągłe listki, ale też jej uprawa nie może być uznana za kłopotliwą. Ciemnotka jest stosunkowo niewielka, osiągając wymiary z reguły 20-40 cm, dzięki czemu bez problemu wygospodarujemy dla niej miejsce nawet w niewielkim mieszkaniu i na wąskim parapecie. Ponadto, jest bezpieczna dla zwierząt i dzieci, ponieważ nie wydziela toksyn, co jest kolejnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność uprawy. 
Dlaczego jeszcze warto mieć w domu tę paprotkę? 

Ciemnotka okrągłolistna – jak wygląda? 

Jednym z głównych walorów ciemnotki okrągłolistnej jako rośliny ozdobnej jest jej charakterystyczny wygląd. Długie pierzaste liście – młode wznoszące się, z wiekiem zaczynają się ładnie wyginać – wyrastają po trzydzieści par na łodydze i tworzą miłą dla oka rozetkę. W miarę rozrostu zaczynają one zwieszać się z doniczki, można ją zatem postawić w jakimś wyżej położonym miejscu bez szkody dla paprotki. Bardzo atrakcyjnie roślina ta prezentuje się w podwieszanych pojemnikach. 
Liście składają się z małych okrągłych listków o lekko ząbkowanych krawędziach oraz ciemnozielonej barwie (stąd nazwa), których kształt odróżnia ten gatunek od innych paproci. Od góry są one błyszczące i skórzaste, natomiast powierzchnia ich dolnej części jest bardziej matowa oraz jaśniejsza. Na liściach można też dostrzec drobne, ale ostro włoski. 

Ciemnotka okrągłolistna – kwitnienie 

Jak wszystkie paprocie i rośliny pokrewne, ciemnotka okrągłolistna nie kwitnie (kwiat paproci występuje tylko w baśniach). Ma zarodniki w spodniej części listków – tam latem pojawiają się skupiska nasionek. Mają one brązową barwę i mogą wyglądać jak objaw choroby, ale stanowią zjawisko naturalne dla paproci, więc nie powinny wzbudzać niepokoju. 
Kiedy zaczną one występować, roślina nie wymaga innych niż standardowe zabiegów pielęgnacyjnych. 

Ciemnotka okrągłolistna – jakie rodzaje? 

Na polskim rynku kwiaciarskim dostępny jest jeden rodzaj omawianej rośliny – Pellaea rotundifolia. 

Ciemnotka okrągłolistna – jak uprawiać, jaka ziemia, jaka pielęgnacja? 

Pellaea jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, co stanowi jej wielką zaletę. Pamiętać tylko trzeba, że w odróżnieniu od większości gatunków paproci, jakie cieszą się popularnością w Polsce, nie pochodzi ona z lasów tropikalnych, dlatego trzeba zapewnić jej nieco odmienne warunki niż w przypadku innych paprotek. 
Czego zatem potrzebuje ta roślinka? 
Ciemnotka okrągłolistna preferuje ciepłe, ale nie gorące powietrze. Optymalne dla niej temperatury wynoszą 21-23 stopnie Celsjusza latem (w wyższych może zmarnieć) i około 15 stopni zimą. Zdecydowanie nie toleruje mrozów, toteż powinniśmy ją trzymać tylko w pomieszczeniach zamkniętych; latem można wystawić paprotkę na balkon. 
Lubi raczej rozproszone światło, lepiej rośnie w delikatnym cieniu niż w pełnym słońcu. Dlatego dobrze jest postawić lub albo podwiesić pojemnik z nią przy ścianie wschodniej, północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Latem doniczka z ciemnotką okrągłolistną znaleźć się może też na parapecie północnym. 
Jeśli chodzi o podłoże, to dla tej paprotki najlepsze będzie wilgotne i dobrze przepuszczalne, o odczynie lekko wapiennym. Co ciekawe, nie powinniśmy stosować typowej ziemi do paproci. Ciemnotka preferuje ziemię uniwersalną dla roślin doniczkowych, zmieszanej z drobnym żwirkiem i keramzytem, do której dodać należy pół łyżeczki wapna, np. sproszkowanej kredy szkolnej. 
Ciemnotka nie wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Podlewamy ją odstaną wodą w temperaturze pokojowej. Robimy to, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Można też od czasu do czasu lekko zrosić jej liście, pamiętając, żeby nie przesadzić z wilgotnością powietrza – nadmierna może okazać się szkodliwa dla tej paprotki. Nie musimy jednak tego robić, gdyż roślina ta całkiem nieźle znosi suszę. 
Pielęgnacja również jest bardzo łatwa, nie wymaga zastosowania specjalistycznych zabiegów. Poza regularnym nawadnianiem, wystarczy usuwać zwiędłe i stare liście. Raz na jakiś czas, najlepiej na wiosnę, warto wzmocnić ciemnotkę nawozem wieloskładnikowym. 
Autor: Adam Magdoń