Data publikacji:

Cissus - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje 

Rośliny z rodzaju Cissus to pnącza przeznaczone głównie do uprawy doniczkowej. Wato dowiedzieć się więcej na temat ich pielęgnacji, tego jaką ziemię preferują. Wszyscy zainteresowani ich uprawą dowiedzą się, jak kwitnie cissus. Przedstawmy również najpopularniejsze gatunki. Dzięki naszemu poradnikowi dobrze przygotujesz się do uprawy cissusa. 
cissus

Cissus - pielęgnacja

Warto wiedzieć, że cissus jest rośliną, która nie lubi ostrego słońca. Najlepiej czuje się w półcieniu. Cissusy najlepiej sprawdzają się do uprawy doniczkowej i można je uprawiać w temperaturze od 15-24 stopni Celsjusza. Oczywiście w zimie ich wymagania nie są tak wygórowane i optymalna temperatura wynosi pomiędzy 10 a 18 stopni Celsjusza.  
Minimalna temperatura dla uprawy cissusów to 7 stopni Celsjusza. Roślinę trzeba regularnie podlewać, ale nie można jej przelewać. Do podlewania można używać odstanej, letniej wody. Należy uważać, by nie przelewać rośliny, gdyż liście zaczynają żółknąć i opadać. Dlatego najlepiej podlewać ją, gdy ziemia w doniczce już przeschnie. Tę zasadę należy stosować cały rok.  
Co warto jeszcze wiedzieć na temat rośliny jaką jest cissus? Uprawa zakłada także zrównoważone nawożenie. Powinno się je stosować od marca do sierpnia, przy czym należy pamiętać o stosowaniu specjalnego nawozu dla roślin zielonych. W pielęgnacji cissusa bardzo ważne jest także stosowanie podpór.  
W końcu mamy do czynienia z rośliną pnącą. Zatem cissus może się piąć po kratce, siatce czy też paliku porośniętym mchem. Podporę należy zapewnić już w pierwszych dniach od posadzenia rośliny. Ważne jest bowiem, by jego pędy nie poplątały się i nie zdeformowały.  
Aby cissus utrzymał swoją krzewiastą formę istotne znaczenie ma również jego przycinanie. W przypadku gdy roślina traci liście od dołu niezbędne jest bardziej radykalne cięcie.   

Jaka ziemia - cissus i jego przesadzanie  

Cissus jako roślina pnąca potrzebuje dość częstego przesadzania. Otóż wyrasta do naprawdę okazałych rozmiarów i wtedy trudno jest go przesadzać do nowej doniczki i po prostu wybiera się górną warstwę ziemi. Przy sadzeniu cissusa można stosować uniwersalną ziemię do kwiatów doniczkowych i dodać do niej torf ogrodniczy. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać proporcja podłoża dla cissusa. Otóż idealne składa się z ziemi kompostowej, torfu i piasku, a proporcja tych składników powinna wynosić 4:1:1. A jaki powinien być odczyn gleby przy uprawie cissusa? Otóż najlepiej jeśli wynosi pomiędzy 5,5 a 6,5 pH.       

Cissus - rodzaje, czyli poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany   

Cissusy świetnie prezentują się w uprawie doniczkowej jako rośliny postawione na wysokich półkach. Do najpopularniejszego gatunku z rodzaju cissus należy cissus australijski. Jest szybkorosnącym pnączem i może wspinać się zarówno po kratkach, jak i podporach. Ma jasnozielone i ząbkowane na brzegach, połyskujące liście, a jego pędy osiągają 3 metry długości. Kolejnym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę jest cissus rombolistny.  
Ma ciekawy kształt i wygląd liści, które prezentują się niezwykle dekoracyjnie. Otóż są one z góry ciemnozielone, a od spodu czerwone i pokryte drobnymi włoskami. Wśród tego gatunku można znaleźć odmiany, które mają trójklapowane liście. Można tu wymienić choćby Ellen Danica. Kolejny gatunek, który jest popularny w uprawie doniczkowej to cissus różnobarwny.  
Ten gatunek ma zaostrzone liście ze srebrno-różowym wzorem. Ten ostatni wymaga dużo ciepła i zarazem wilgotności i tak naprawdę nie nadaje się do uprawy domowej. Potrzebuje bowiem zarówno ciepła, jak i wysokiej wilgotności.  

Na jakie choroby narażony jest cissus?  

Decydując się na uprawę cissusa, należy wiedzieć, że pnącze narażone jest na wiele chorób biologicznych. Otóż mogą wystąpić żółte plamy na liściach. Aby uniknąć przesychania rośliny, konieczne jest jej zraszanie. Problemy związane z plamami mogą pojawić się w przypadku zbyt dużego nasłonecznienia, czyli niewłaściwego stanowiska, ale to zawsze można zmienić, aby uratować roślinę.  
W przypadku owalnych plam z czarnymi kropeczkami mamy do czynienia z plamistością liści cissusa. Gdy już takie objawy choroby grzybowej się zauważy, należy ja najszybciej usunąć zniszczone pędy. Ponadto należy roślinę kilkakrotnie opryskać biopreparatem. Oczywiście, gdy prowadzi się uprawę doniczkową cissusa, roślinę należy wystawić na zewnątrz, na podwórko czy balkon i wtedy dopiero przystąpić do zabezpieczania. Nie można robić tego w domu.  
Szare plamy z pylącym nalotem są znakiem, że cissus został zaatakowany przez szarą pleśń. Jeśli większość rośliny jest zajęta ową pleśnią, to nie pozostaje nic innego jak ją wyrzucić ją, z kolei gdy dopiero rozpoczęła się inwazja grzyba, wtedy można go jeszcze uratować, ale trzeba od razu użyć biopreparatu. Szkodnikami dla cissusa są także mączniak prawdziwy i rzekomy.  
O pojawieniu się mączniaka rzekomego świadczą żółte, nieregularne plamy. Z kolei mączniaka prawdziwego nie można nie zauważyć, gdyż na powierzchni rośliny tworzy się biały, mączysty nalot, który później zaczyna ciemnieć. W tym przypadku także sprawdzą się biopreparaty.  
Na szkodniki należy wybrać odpowiednie preparaty owadobójcze. Mogą pojawić się przędziorek szklarniowec, który powoduje mozaikowe przebarwienia na liściach. Z innych szkodników można wymienić także wełnowiec cytrusowiec, mszyce, a także wciornastki. Znajdziesz preparaty biobójcze, które zwalczać będą nie jednego szkodnika, a całe mnóstwo.  

Cissus kwitnienie - co warto wiedzieć?  

Cissus może być niezwykle dekoracyjną rośliną nie tylko ze względu na liście. W warunkach domowych kwitnie bardzo rzadko. W naturze kwiaty również nie są okazałe i raczej niepozorne. Są ukryte w gęstwinie liści. Cissus to niewątpliwie ciekawe pnącze, na którego uprawę warto się zdecydować. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednią ziemię ogrodniczą, torf, nawozy oraz środki ochrony roślin. Ważne jest też zadbanie o stanowisko w półcieniu.  
Autor: Dorota Wachholz