Data publikacji:

Ctenanthe - pielęgnacja, jaka ziemia, kwitnienie, rodzaje

Osoby, mające wcześniej okazję zetknąć się z interesującą rośliną pokojową o wdzięcznej nazwie Ctenanthe, inaczej 'Fishbone', wiedzą, iż posiada ona wiele walorów. Cechują ją, chociażby widoczne na pierwszy rzut oka, purpurowe od spodu liście z unikalnym ornamentem przypominającym rybi szkielet. Co ciekawe, liście te składają się na noc i przy odrobinie szczęścia można wówczas zauważyć ich delikatny ruch. Ponadto, uprawa Ctenanthe skutecznie oczyszcza powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje.
Ctenanthe
Tymczasem, planując ów zakup mamy do wyboru naprawdę sporo atrakcyjnych rodzajów Ctenanthe, jakie z powodzeniem dostaniemy w większych sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak wiedzieć, iż wszystkie wymagają lekko wilgotnego, żyznego, przepuszczalnego podłoża, optymalnie o lekko kwaśnym odczynie pH, oraz najlepiej wzrastają w jasnym półcieniu, a także temperaturze około 20–24 stopni Celsjusza przez cały rok. 

Najkorzystniejsze warunki uprawy Ctenanthe 

Wspomniana wyżej roślina, jako że, pochodzi z wilgotnych lasów Brazylii, zdecydowanie dobrze czuje się w odpowiednio dopasowanej, nieco podwyższonej wilgotności powietrza. Stąd, należy również rozważyć umieszczenie w pobliżu Ctenanthe nawilżacza powietrza lub postawienie jej na mokrych kulach kermazytu. Z kolei, skupiając się stricte na temacie podlewania, w grę wchodzi wyłącznie miękka woda o temperaturze pokojowej. Jaka zaś ziemia dla Ctenanthe? Podłoże, mimo że wilgotne nie może nigdy być mokre.
W okresie kwitnienia nasz egzotyczny przyjaciel, wywodzący się z Ameryki Południowej wymaga natomiast, szczególnej opieki. W przypadku rodziny Marantowatych czas ten przypada na wiosnę i lato, kiedy to karmienie nawozem mineralnym odbywa się w dwutygodniowych odstępach. Poza tym musimy pamiętać, że promienie słoneczne mogą palić liście i powodować blaknięcie koloru, dlatego Ctenanthe potrzebuje miejsca z jasnym światłem rozproszonym. 
            W jaki sposób pielęgnować w pełni rozwiniętą roślinę?- Otóż pielęgnacja w okresie wegetacji  opiera się głównie na monitorowaniu temperatury powietrza, która powinna wynosić 22 - 25 stopni. Trzeba także unikać przeciągów i podlewać dopiero w momencie, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Z drugiej strony, uprawa Ctenanthe nie jest ciężka, jeśli przestrzega się określonych wskazówek. Jej kwitnienie wydając nieduże, kłosowate, białe lub różowe, zwykle niesymetryczne i niezbyt dekoracyjne kwiaty, lecz i tak pełni funkcję ozdobną i jest niezwykle pożyteczna. 

Rodzaje Ctenanthe 

Najciekawsze odmiany Ctenanthe to między innymi: Amagris, Golden Mosaic, Fishbone, czy Tricolor. Każdą z nich charakteryzuje zaś osobliwy wygląd liści. Są to ostatnio bardzo modne rośliny, chociaż w naszym klimacie mogą być uprawiane tylko w doniczkach jako rośliny pokojowe. Z uwagi na specyficzne warunki utrzymania, mogą również sprawiać trudności w hodowli.
Jeżeli chodzi o Amagris, jej tempo wzrostu jest powolne, a osiąga ostatecznie do 40 cm wysokości, urzekając niskim i zwartym pokrojem. Golden Mosaic posiada z kolei piękne, dwubarwnymi liście osadzone na długich ogonkach. Opisując Fishbone, powierzchnia oliwkowej blaszki liściowej ozdobiona jest ciemno purpurowymi pasami, układającymi się we wzór, przypominający właśnie szkielet ryby. Tricolor natomiast, wraz z Variegatą cieszą się obecnie największą popularnością. 
            Ogólnie rzecz biorąc, absolutnie ponadczasowa Ctenanthe nadaje się zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Pięknie podkreśli minimalistyczne aranżacje i stanie się znakomitym tłem dla ozdobnych kwiatów. Wprowadzenie Ctenanthe do niewielkiej przestrzeni doda jej wyrazu, a w dużej roślina będzie stanowiła nietuzinkowy akcent. 

Choroby Ctenanthe 

Najczęstszym szkodnikiem, atakującym te rośliny są wełnowce. Gdy powietrze jest zbyt suche, ciężko też uniknąć przędziorka, więc zraszanie to konieczność! Trzecim zagrożeniem wydaje się zaś być wciornastek, którego łatwo wykryjemy po odrobinę większych przezroczystych plamach na liściu i malutkich czarnych kropkach jego odchodów. By zatem zapobiec chorobom naszych okazów, zaopatrzmy się lepiej w porządny spray przeciw szkodnikom.

Przesadzanie Ctenanthe

Biorąc jednocześnie na tapetę kwestię przesadzania Ctenanthe,  zauważmy, że młode rośliny przesadzamy corocznie, usuwając taką ilość starej ziemi, jaką da się usunąć bez uszkadzania korzeni. Z drugiej strony, starsze rośliny przesadzamy co 2 lata. Z racji tego, że Ctenanthe  lubi kwaśne podłoże, wybieramy to, przeznaczone do azalii, bądź ostatecznie do paproci. Możemy również przygotować ziemię samodzielnie, biorąc ją z dobrze uprawianego pola, używając do tego przynajmniej 2- letniego kompostu, jak i kwaśnego torfu i pozostałych, opisanych w podobnej instrukcji składników. Będąc posiadaczami gospodarstwa, zamiast kompostu możemy wykorzystać ziemię gnojową. 

Dlaczego Ctenanthe? 

Decydując się na ową piękność, nierzadko  doceniamy zwłaszcza jej elegancję i subtelny czar. Po pierwsze zaś, regularny wzór jodełki przyciąga spojrzenia i prezentuje się bardzo stylowo. Ctenanthe nie przepada za przestawianiem, więc idealnie wyeksponujemy ją na komodzie z dala od okna. 
            Większość osób stawia aktualnie dość mocno na zielone, proste w swojej konstrukcji rośliny, kosztem wielobarwnych, kwiecistych kompozycji. Panuje też generalne przekonanie, że im mniej, tym więcej, co znajduje zastosowania także we florystyce. Wystarczy bowiem postawić roślinę na ozdobnej półce, a od razu  zachwyci każdego. 
            Ctenanthe, jak reszta znanych  roślin sprzedawana jest bez ozdobnej osłonki, tylko w technicznej doniczce. Będziemy mieli więc ogromną frajdę, dobierając pasującą do niej osłonę. Stąd, na zasadzie kontrastu zestawiana jest ona z dekoracyjną, fantazyjną donicą np. o zaskakującym kształcie ludzkiej twarzy lub całkiem ascetyczną formą. Do wyboru, do koloru-opcji jest cała masa! 
Autor: Karolina Dzikas