Data publikacji:

Czarne łóżko w sypialni – aranżacje. Pomysły na czarne łóżko w sypialni

Czerń zdecydowanie nie kojarzy się większości z nas z kolorem, który pasowałby do sypialni. Jak się jednak okazuje, barwa ta zdobywa coraz większą popularność wśród osób urządzających to pomieszczenie. Radzimy więc, jak na wiele sposobów i w atrakcyjny sposób zaaranżować sypialnię z czarnym łóżkiem i wyposażeniem.
Czarne łóżko w sypialni – aranżacje.
W naszej kulturze czerń ma oczywiste konotacje związane ze śmiercią i żałobą, dlatego tak bardzo rzadko decydujemy się na urządzanie wnętrz, w których jest ona dominującym kolorem. Z drugiej strony jest również odbierana jako niezwykle elegancka barwa, kojarzona z indywidualnością, zdecydowaniem i odwagą. Czerń to też barwa neutralna, która świetnie współpracuje z wszystkimi kolorami, stanowiąc dla nich idealny kontrast lub tło.
Inną przeszkodą w jej popularyzacji jest też przekonanie, że jej duża ilość pomniejsza optycznie pomieszczenia i znacząco je przyciemnia. Oczywiście jest prawdą, ale sytuacje takie mają jednak miejsce głównie wtedy, gdy nie jest ona skonfrontowana w przemyślany sposób z innymi barwami i materiałami.

Sypialnia z czarnym łóżkiem – jakie aranżacje?

To, w jaki sposób zaaranżujemy czarne łóżko w sypialni, zależy w dużej mierze od tego, jak jest ono zbudowane. W innym wystroju odnajdzie się bowiem klasyczna czarna rama z kutego metalu, w innym natomiast nowoczesne dwuosobowe łoże z czarnym obiciem z tapicerowanej skóry lub aksamitu, a także minimalistyczna konstrukcja z prostym wezgłowiem. Czarne łóżko w pierwszej kolejności dopasowujemy więc do preferowanego wystroju wnętrza, a dopiero potem zajmujemy się dodatkami.
Najpopularniejsze obecnie rodzaje łóżek to modele:
 • drewniane – czarne łóżka tego typu są zazwyczaj pomalowane farbą w tym kolorze lub wykończone mocnym półprzezroczystym lakierem/bejcą. W zależności od wykończenia, pasują do większości aranżacji wnętrz, od klasycznej, przez glamour, po loftową;
 • metalowe – ich rama wykonana jest z lekkiego metalu. Czarne modele pasują głównie do stylu klasycznego, industrialnego, vintage, retro lub boho;
 • tapicerowane – komfortowe modele obite pianką meblową i pokryte skórą lub różnego typu tkaninami. W zależności od wykończenia tapicerki, czarne łóżka tego rodzaju odnajdą się świetnie w nowoczesnych i minimalistycznych klimatach, jak i w sypialniach w stylu glamour;
 • kontynentalne – bardzo wygodne łóżka z miękkimi brzegami, posiadające również wygodny w użyciu pojemnik na pościel. Czarne łóżka tego typu, ze względu na swój minimalizm, pasować będą do większości typów wnętrz.
 • Jakie połączenia kolorów i materiałów pasują do czarnego łóżka w sypialni?

  Przyjrzyjmy się teraz dokładnie, z jakimi kombinacjami kolorów oraz materiałów czarne łóżko w sypialni osiągnie najlepszy efekt.

  Biel

  Biało-czarna sypialnia to niezwykle atrakcyjna, a zarazem klasyczna propozycja. Połączenie obu kolorów sygnalizuję elegancję i harmonię. O charakterze pomieszczenia decyduje jego wykończenie i dodatki. Bardzo często spotkamy się więc w tym przypadku z biało-czarną tapetą, pościelą, zasłonami lub dywanami pokrytymi geometrycznymi wzorami, które uzupełnione są np. grafikami i plakatami na ścianach w tej samej kolorystyce.

  Złoto, srebro i miedź

  Czarne łóżko w sypialni w naturalny sposób komponuje się ze złotymi, srebrnymi lub miedzianymi kolorami i materiałami. Jest to połączenie kojarzone z klasycznymi aranżacjami wnętrz, ale także ze stylizacjami loftowymi, glamour lub art deco. Akcenty w barwach tych trzech metali pojawią się zatem w elementach konstrukcyjnych mebli w sypiali (np. nóżki foteli lub krzeseł) i lamp, na ścianach pod postacią ram luster i obrazów, a także ozdobnych dodatków.

  Odcienie szarości, kamień, beton i naturalne drewno

  Czarne łóżko pasuje idealnie do wnętrz industrialnych i minimalistycznych, które wypełnione są różnymi odcieniami szarości – od jasnych popieli po ciemne grafity. Na ścianach i podłogach uzupełniane są przez beton, drewno lub kamień. W tych surowych barwach przygotowujemy pościel oraz poduszki. W takiej sypialni czarne łóżko staje się automatycznie jej centralnym punktem, który przykuwa wzrok wchodzącego do środka.

  Róże i pastele

  Zestawienie czarnego łóżka z różową lub pastelową pościelą i ścianami to niewątpliwe bardzo fantazyjna i odważna aranżacja, świetnie pasująca do stylu glamour lub boho. W tym wypadku poleca się stosowanie ram tapicerowanych, które dla dodatkowego efektu WOW ozdobione są np. błyszczącymi guzikami w obiciu wezgłowia oraz mają wzorzystą kołdrę i poduszki.

  Pomarańcze, czerwienie i żółcie

  Czerń współgra też doskonale z żywymi i ciepłymi kolorami podstawowymi, przede wszystkim pomarańczami, czerwieniami oraz żółcią. Mebel będzie wyglądał niezwykle interesująco, stojąc bezpośrednio na tle ściany w którejś z tych barw. Kompozycję tę z łatwością możemy połączyć z bielą lub szarościami pościeli oraz innymi elementami wyposażenia wnętrza.
  Zdjęcie: Envato Elements