Data publikacji:

Czarny sufit: wady i zalety. Aranżacje

Czarny sufit to świetny pomysł dla osób, które kochają niestandardowe wnętrza. Nowoczesne czarne sufity są jednak wymagające nie tylko względem powierzchni mieszkania, ale i jego wysokości. Pokój z czarnym sufitem najlepiej będzie prezentował się w mieszkaniach typu loft, w przestrzeni postindustrialnej przeznaczonej na cele mieszkalne oraz w kamienicach, gdzie zazwyczaj są bardzo wysokie mieszkania. Czarny sufit w salonie może być świetnym pomysłem na zaaranżowanie mieszkania na poddaszu. Sprawdź, czy warto zainwestować w czarny sufit. Dowiedz się, jakie ma wady i zalety!
czarny sufit

Czarny sufit – aranżacje

Pomysł na czarny sufit w jakimkolwiek wysokim pomieszczeniu wywoła wiele emocji u osób, które są zakochane w tej eleganckiej i ponadczasowej barwie. Ten kolor od razu zwraca uwagę, ale domagać się będzie perfekcji. Oznacza to, że sufit musi być nieskazitelny.
Nakładanie czarnej farby na spękane powierzchnie może wywołać niekoniecznie dobry efekt. Minimum dla takiego sufitu to płyta karton-gips. Nawet jeśli coś zacznie pękać, nie będzie tego widać spod takiej płyty. Co więcej, nie powinna to być zwykła farba akrylowa, gdyż taka nie zagwarantuje oczekiwanego rezultatu. Farba na taki sufit musi być z najwyższej półki cenowej. Najlepiej, jeśli będzie matowa.
Jeśli chce się mieć zachwycający czarny sufit, to nie można oszczędzać na materiałach służących do jego wykreowania. Nakładanie farby na sufit musi być bardzo dokładne. Czerń nie pójdzie na żadne kompromisy. Wszystkie błędy i braki w malowaniu będzie widać. Do tej czynności potrzebna jest zatem precyzja i cierpliwość. Można też stosować innowacyjne, ale dużo droższe rozwiązania, takie jak sufity napinane czarne.
Czarne sufity świetnie sprawdzą się w lokalach użytkowych. Mogą to być biura, galerie sztuki, pomieszczenia typu studio fotograficzne, instytucje kultury, pracownie artystyczne. Takie sufity z pewnością będą wybierać branże kreatywne, wielbiciele minimalizmu, a także obserwatorzy najnowszych trendów w aranżacji wnętrz różnego typu. Wymagania koloru czarnego na sufitach są takie same jak w przypadku lokali mieszkaniowych.
Oczywiście sam sufit w kolorze czarnym nie oznacza „całej roboty”. Otóż ta kolorystyka oczekuje również podłogi w czarnym wybarwieniu. Jeśli chodzi o ściany, to z samego założenia nie powinny być czarne, gdyż nadmiar tego koloru może zacząć przytłaczać. Na ścianach warto położyć jasne kolory lub kolory kontrastujące.
Taka kolorystyczna baza pozwala na ekstrawaganckie wyposażenie wnętrz. Tutaj aż się będzie prosić o designerskie meble, odważne kształty i kolory. Z pewnością mieszkanie nie będzie nudne. Dość często można zauważyć czarny sufit w sypialni i czarny sufit w kuchni. Można również zdecydować się na czarny sufit w przedpokoju.

Gdzie nie pasuje czarny sufit?

Jeśli chodzi o czarny sufit, w ogóle nie będzie dobrze się prezentować w mieszkaniach w blokach starego typu. Mieszkania w nich są zbyt niskie i zbyt małe, przez co farba w tym kolorze od razu wizualnie zmniejszy mieszkanie i po prostu domownicy zaczną czuć się przytłoczeni. Co gorsza, w blokach z wielkiej płyty występuje często problem z pękaniem sufitu.
Sufity w blokach ciężko jest doprowadzić do idealnego stanu, co nie oznacza, że nie jest to niemożliwe. Niestety, czerń nie jest odpowiednim kolorem do małych mieszkanek w blokach. Wyjątkiem są nowoczesne bloki typu apartamentowce, pod warunkiem że mieszkanie w nich jest duże i dość wysokie. Może to też być mieszkanie dwupoziomowe.
Natomiast mieszkańcy bloków z wielkiej płyty i tym podobnych budynków, którzy gustują w czerni, powinni zastosować odwrotne rozwiązanie. Czyli dla efektu wzrokowego powiększenia pomieszczeń ściany i sufity powinny być białe, podłoga bardzo jasna. Za to można ustawić czarne meble, przełamane wyrazistą kolorystyką. Trzeba też trzymać się zasady zachowania porządku – takiego mieszkania nie powinno się zagracać zbędnymi przedmiotami.

Dlaczego warto zainwestować w sufity napinane czarne?

Sufity napinane czarne gwarantują efekt WOW. O taki przecież chodzi każdej osobie, która decyduje się na czarny sufit. Obecnie nie ma nic doskonalszego od tego rozwiązania. Ten system zakryje wszystkie niedoskonałości na suficie. Produkty tego rodzaju są odporne na wilgoć. Co więcej, wykazują odporność na ogień. Na dodatek są dość łatwe w montowaniu. Sufit zaaranżowany za pomocą tego innowacyjnego systemu po prostu będzie wzbudzać zachwyt.
Sufity napinane zaczynają wypierać tradycyjne sufity podwieszane. Można się spodziewać, że z czasem pojawią się w wielu wnętrzach. Na razie ich największą wadą może okazać się cena. Na szczęście nie dla każdego koszt takiego sufitu stanowi przeszkodę.
Ciekawostką jest, że sufity napinane nie są wynalazkiem współczesności. Okazuje się, że podobne systemy (chociaż mniej zaawansowane pod względem technologicznym) były stosowane już w czasach starożytnych.
Zdjęcie: Envato Elements
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.