Data modyfikacji:

Czym myć i jak myc panele, żeby nie pozostawiać smug?

Trudno o relaks, gdy idealny porządek w domu lub mieszkaniu psują smugi na panelach. Jeśli i ty doskonale znasz ten problem, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, czym myć panele i jak to robić, by efekt w końcu był dokładnie taki, jakie oczekujesz.
czym myć panele

Jak myć panele, czyli kilka słów o technice

Wiele osób zastanawia się, czym myć panele podłogowe, żeby na dobre pozbyć się wiecznych smug. Tymczasem zanim przejdziemy do tej kwestii – parę słów o właściwe technice. To, w jaki sposób czyścisz podłogę, także m wielkie znaczenie dla ostatecznego efektu.
Po pierwsze, podłogę zawsze należy myć czystą. Błędem wielu osób jest tylko pobieżne odkurzenie albo wręcz zamiecenie podłogi przed wyczyszczenie jej mopem. Wystarczy bowiem zaledwie odrobina kurzu, piasku albo sierści, aby na świeżo umytej podłodze pojawiły się szpecące smugi. Podsumowując: jeśli ciągle dręczy cię pytanie, czym myć panele, żeby nie było smug, a jedynie zamiatasz przed użyciem mopa – wiesz już, w czym tkwi problem.
Po drugie, należy pamiętać, że panele podłogowe trzeba wycierać lekko wilgotnym mopem. Jeśli użyjesz bardzo mokrej nakładki albo szmatki, to nawet najlepszych i najdroższy płyn nie uchroni podłogi przed smugami.
W końcu po trzecie – na nic twoje starania i wysiłki, jeśli myjesz podłogę wszech paneli, a nie wzdłuż. Jedyna poprawna technika to ta druga.

Czym myć panele? Przegląd płynów

Czas na informacje dotyczące konkretnych preparatów. Czym myć panele, żeby nie było smug?

Płynem uniwersalny z odrobiną octu

To sposób, który praktykowały już nasze babcie. Musisz tylko wlać uniwersalny płyn do wody (pamiętając o proporcjach – nadmiar płynu także skutkuje smugami), a potem dodać ocet. W zależności od źródła, zalecana ilość octu to od 2 do nawet 10 łyżek na 5 litrów wody. Najlepiej jest po prostu poeksperymentować na tym polu.
Uwaga! Ocet w tak małych ilościach nie powinien być wyczuwalny. Jeśli jednak twój wrażliwy nos i tak go czuje, to możesz dodać do wody 2 krople olejku eterycznego o ulubionym zapachu.

Płyn do mycia naczyń

Czym myć panele, jeśli ocet z jakiegoś powodu nie wchodzi w grę? W takie sytuacji możesz sięgnąć po płyn do mycia naczyń. Pamiętaj jednak, aby po pierwsze – wlać go do zimnej wody, po drugie – nie tworzyć piany. Im więcej piany, tym więc smug.

Dedykowany płyn do paneli

Oczywiście możesz też sięgnąć po specjalistyczny płyn do mycia paneli podłogowych. W połączeniu z prawidłową techniką czyszczenia podłogi oraz odpowiednimi narzędziami (o tym poniżej), z pewnością osiągniesz satysfakcjonujący efekt.

Czym myć panele podłogowe? Wybór mopa

A może pytając: czym myć panele podłogowe, wcale nie masz na myśli rodzaju płynu, ale same akcesoria? Jeśli tak, to wiedz, że do wyboru masz:

Płaski mop

Jeden z najbardziej polecanych – jest dokładny, łatwo dotrzeć nim w różne zakamarki i nie pozostawia smug.

Mop obrotowy

Często polecany osobom, które w sieci pytają o to, czym myć panele podłogowe. Nie pozostawia smug, jest łatwy w użytkowaniu, a jeśli jest w zestawie z odpowiednim wiadrem – nie trzeba nawet dotykać wilgotnych elementów.

Mop sznurkowy

Najmniej polecany. Zostawia smugi i nie jest dokładny. Może sprawdzić się jednak jako gadżet do czyszczenia płytek balkonowych albo tych na tarasie.

Mop parowy

Tutaj opinie są bardzo podzielone. Niemniej jeśli zależy ci na idealnie błyszczących panelach, to lepiej wstrzymaj się z zakupem tego urządzenia. Mop parowy czyści bardzo dokładnie (a nawet zabija ponad 99% bakterii), ale pozostawia matową warstwę na podłodze.
Zdjęcie: Prostock-stud/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo