Data modyfikacji:

Czym pryskać drzewka owocowe na wiosnę?

Przedwiośnie to doskonały moment, by zadbać o ogrodową roślinność, a w szczególności o drzewa owocowe. Ich odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie przed chorobami oraz szkodnikami sprawi, że w pełni sezonu będziemy cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem drzewek, lecz również ich owocowym urodzajem. Każdy ogrodnik (nawet ten amatorski) powinien więc wiedzieć, czym pryskać drzewa owocowe na wiosnę. Przygotowaliśmy poradnik, w którym tłumaczymy, jakie środki do oprysku wybrać oraz kiedy najbezpieczniej będzie wkroczyć do ogrodu lub sadu ze spryskiwaczem.
prysaknie drzewek owocowych wiosną

Dlaczego należy pryskać drzewka owocowe wiosną?

Jeśli odpowiednio nie zadbamy o drzewka owocowe, narazimy je na choroby lub kontakt ze szkodnikami. To właśnie dlatego tak ważna jest świadoma ochrona drzew. Śliwy, jabłonie, czereśnie i inne drzewka owocowe mogą dotknąć rozmaite choroby bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. Niewłaściwie na rozwój i wzrost roślin wpływać będzie również kontakt ze szkodnikami (m.in. popularnym przędziorkiem, larwami misecznika oraz kwieciakiem jabłkowcem).
Nim odpowiemy na pytanie, czym pryskać drzewka owocowe na wiosnę, trzeba najpierw wiedzieć, dlaczego należy to robić. Przed okresem kwitnienia, kiedy rośliny nie mają jeszcze liści, zabezpiecza się je na cały rok właśnie przed szkodnikami oraz chorobami. To profilaktyczne działanie należy powtarzać co roku właśnie w okresie przedwiośnia, a więc w końcówce lutego lub w pierwszej połowie marca.

Jakie środki do oprysku drzew owocowych wybrać?

W sklepach i hurtowniach ogrodniczych czekają na nas zarówno ekologiczne, jak i chemiczne środki do wiosennych oprysków drzew owocowych. Do najpopularniejszych chemicznych preparatów zaliczymy miedzian (tlenochlorek). Co ważne, można stosować go profilaktycznie, a także na drzewkach już zainfekowanych chorobami.
Osoby, które zastanawiają się, czym pryskać drzewka owocowe na wiosnę, najczęściej wybierają właśnie miedzian ze względu na jego zalety. Działa bakterio- oraz grzybobójczo, a ponadto wyróżnia go niska toksyczność. Miedzian wykorzystywany do wiosennych oprysków roślin w znikomym stopniu zagraża również pszczołom, więc jego stosowanie nie powinno negatywnie wpływać na funkcjonowanie ekosystemu.
Podczas opryskiwania trzeba pamiętać, że preparat powinien równomiernie pokryć całe drzewo. Jeśli pracujemy miedzianem, traktujemy rośliny punktowo i aplikujemy środek na każdą gałązkę z pąkami. Preparatami olejowymi z kolei spryskujemy drzewka bardzo obficie. To właśnie dlatego tak ważne jest, by zawsze szczegółowo zapoznać się z instrukcją użytkowania danego środka.

Kiedy pryskać drzewka owocowe na wiosnę?

Najlepszy moment na opryski drzewek owocowych to przedwiośnie. Trzeba jednak pamiętać, że w kalendarzu ogrodnika nie ma konkretnego terminu, który uchodziłby za najbardziej dogodny. Na początku marca mogą pojawić się przymrozki, a one z kolei są przeciwwskazaniem do wykonania oprysku. Każdy, kto chce zabezpieczyć swoje drzewa owocowe, powinien indywidualnie kontrolować ich stan, a także obserwować temperaturę panującą na zewnątrz.
Jakie warunki sprzyjają pryskaniu drzewek owocowych na wiosnę? Najlepiej, jeśli podczas pracy będzie nam towarzyszyć bezwietrzna pogoda, temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza, a na gałązkach drzew widoczne już będą pędy. Ogrodnicy rekomendują wykonywać opryski wieczorem.
Warto jeszcze przeanalizować, kiedy i gdzie absolutnie nie można wykonywać oprysków. Przede wszystkim drzew owocowych nie zabezpieczamy wtedy, gdy kwiaty już rozkwitły, a wokół nich zbierają się pszczoły. Niedozwolone jest także korzystanie z oprysków chemicznych w bliskim sąsiedztwie uli, jezior oraz stawów hodowlanych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka