Data publikacji:

Czyszczenie katalityczne piekarnika. Jak to zrobić? Co to jest?

Nowoczesne piekarniki zaskakują coraz większą liczbą funkcji oraz trybów pracy. Jedną z najbardziej interesujących jest z pewnością możliwość skorzystania z automatycznego czyszczenia katalitycznego. Tłumaczymy, na czym ono polega i czy rzeczywiście może zastąpić z powodzeniem proces ręcznego szorowania i mycia piekarnika.
czyszczenie katalityczne
Nic nie przynosi tak wielkiej dumy, jak sukces osiągnięty we własnoręcznym przygotowaniu soczystej pieczeni lub aromatycznego ciasta. Nagrodą jest nie tylko satysfakcja, ale też świetny smak potraw oraz uśmiech na twarzach najbliższych osób. Dzisiejsze urządzenia AGD wyposażone są w masę przeróżnych trybów i funkcji, które dodatkowo ułatwiają i przyśpieszają pracę nad posiłkami.
Przez długi czas automatyzacji nie ulegała jednak jedna z najtrudniejszych czynności w kuchni, chodzi mianowicie o szorowanie piekarnika. Wymaga ona od nas żmudnego usuwania zalegających we wnętrzu urządzenia tłustych i spalonych zabrudzeń. Rozwiązaniem tego problemu stała się wprowadzona względnie niedawno funkcja czyszczenia katalitycznego.

Na czym polega czyszczenie katalityczne?

Technologia czyszczenia katalitycznego stworzona została z myślą o osobach często korzystających z piekarnika, które do tej pory poświęcały sporo wysiłku, by zachować jego wnętrze w odpowiednim stanie. Funkcja pozwala kompletnie zautomatyzować ten proces. Jest to możliwe dzięki specjalnym emaliowanym wkładom katalitycznym montowanym na wewnętrznych ścinach komory urządzania. Porowata powierzchnia wkładów pokryta jest siatką mikrootworów, które wyłapują i pochłaniają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak drobne kawałki potraw czy tłuszcz.
Wystawiony na wysoką temperaturę i uwięziony w ściankach piekarnika bród niszczony jest podczas zwykłej pracy urządzenia. Jego pozostałe resztki są następnie zwęglane podczas automatycznego procesu tzw. dopalania katalitycznego, który następuje po wyjęciu potraw z wnętrza komory. Sprzęt nagrzewa się wówczas do temperatury od 300 do 350 stopni Celsjusza. W takich warunkach wszystkie zanieczyszczenie są zamieniane w drobny popiół, który usuwamy z łatwością przy pomocy zwykłej ściereczki nasączonej wodą.
To jednak nie koniec. Producenci zalecają, by po pięciu cyklach pracy piekarnika włączyć także zasadniczy tryb czyszczenia katalitycznego. Nagrzewamy wówczas urządzenie do temperatury około 250 stopni Celsjusza i włączamy termoobieg. Operacja ta pozwoli na definitywne usunięcie najbardziej upartego brudu. Po wychłodzeniu wnętrza czyścimy je szmatką, usuwając zalegający pył.

Konserwacja piekarnika z funkcją czyszczenia katalitycznego

Wkłady katalityczne używane przy czyszczeniu mają ograniczony czas życia. W zależności od częstotliwości pieczenia powinniśmy wymieniać je co kilkanaście lub kilkadziesiąt miesięcy. Zwróćmy uwagę na to, że są one delikatne i mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Są wrażliwe w szczególności na zadrapania i zarysowania, przez to przy usuwaniu zwęglonych zanieczyszczeń nie używamy w żadnym wypadku szczotek lub ostrych zmywaków.
Zdjęcie: DragonImages/Envato Elements