Data publikacji:

Daglezja – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia

Daglezja tworzy szpalery oraz świetnie sprawdza się w formie soliter. Uprawa daglezji nie jest zbyt trudna. Jeśli zapewnisz drzewu podstawowe wymagania i będziesz przeprowadzać najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne, to zagwarantujesz roślinie możliwość pełnego rozwoju. A jest na co patrzeć, bo daglezja to jeden z najpiękniejszych iglaków. Daglezja – pielęgnacja, odmiany, wymagania, jaka ziemia.
Daglezja

Daglezja zielona – podstawowe informacje

Czym charakteryzuje się daglezja zielona (inaczej znana jako: jedlica Douglasa)?
  • Jest zimozielona.
  • Ma miękkie i gęste igły. Mają one 2–3 cm długości, są zielone i połyskujące, wyraźnie spłaszczone i wąskie, z jasnymi paskami woskowego nalotu na spodniej stronie. Rozdarte wydzielają jabłkowo-pomarańczowy aromat.
  • Jest długowieczna. Może dożyć do 700 lat.
  • To jeden z najszybciej rosnących iglaków i wzrasta do 40 m wysokości! W Ameryce Północnej, skąd pochodzi, osiąga ponad 100 m wysokości!
  • Tworzy oryginalne szyszki: specyficzne, haczykowate i silnie wydłużone trójdzielne łuski nasienne.

Daglezja – odmiany, które warto mieć w ogrodzie

Wszystkie odmiany daglezji, które wymieniamy poniżej, charakteryzują się wysoką odpornością na mróz i suszę. Z powodzeniem mogą być nasadzane i uprawiane niemal we wszystkich ogrodach w Polsce.
Ciekawe odmiany daglezji zielonej, które możesz z powodzeniem zasadzić w dużym i małym ogrodzie:
  1. Daglezja zielona sina – odmiana ta, czyli glauca, osiąga niższy wzrost (około 20 m) i ma grubsze, srebrzyste i nastroszone igły. To doskonałe drzewo do nasadzeń w ogrodach w rejonach o ostrzejszym klimacie, bo jest bardzo odporna na mróz i suszę.
  2. Daglezja Pendula – o silnie zwieszających się pędach bocznych, czyli tak zwanym płaczącym pokroju. Wzrasta do 15–20 m. Oraz jej wersja Glauca Pendula – o srebrzystych igłach (niektórzy określają je jako niebieskozielone), również pokroju płaczącym, wysokości od 2–5 m do 10 m.
  3. Daglezja odmiany Fletcheri – karłowata daglezja, polecana do małych ogrodów, szczególnie jako iglak do ogrodów skalnych. Rozpoznasz ją po spłaszczonym, poduchowatym, nieregularnym pokroju i powolnym wzroście. Te rośliny po 10 latach osiągają około 50 cm wysokości, a maksymalnie rozrastają się do 1–1,5 m wysokości.
  4. Daglezja Hofman – 4-metrowej wysokości drzewko, tworzy wąską koronę z delikatnie przewieszającymi się bocznymi gałęziami. Cecha charakterystyczna to również igły pokryte intensywnym niebieskim nalotem.

Daglezja – wymagania potrzebne drzewu do dobrego życia

Chcesz, aby w twoim ogrodzie rosła daglezja? Jaka ziemia zapewni drzewu dobry rozrost? Daglezja lubi gleby gliniasto-piaszczyste, żyzne, próchnicze, głębokie i umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie. Źle rośnie na glebach suchych, zbyt piaszczystych i ubogich w składniki pokarmowe.
Jakie stanowisko dla daglezji? Daglezja – uprawa uda się najlepiej, gdy drzewo będzie rosnąć na stanowisku słonecznym, ale jeśli posadzisz ją w miejscu zacienionym, to także dobrze się rozwinie. Najlepiej umieść ją w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. To jest dużo bardziej istotne dla drzewa niż ilość słońca.
Młode egzemplarze potrzebują sporej ilości wody w okresach suszy. To ważne, bo inaczej drzewo, które nie zdążyło silnie rozwinąć systemu korzennego, szybko obumiera. O dorosłe daglezje nie musisz się martwić w czas suszy. Mają one bardzo silnie rozbudowany i sięgający głęboko w ziemię system korzeniowy, więc same radzą sobie z niedoborem wody.
Nawożenie daglezji – czy drzewo tego potrzebuje? Daglezja zielona nie potrzebuje częstego nawożenia. Wystarczy raz wiosną zastosować uniwersalny nawóz do iglaków. Co więcej, daglezja uprawiana na glebach regularnie wzbogacanych kompostem nie wymaga dodatkowego nawożenia mineralnego.

Daglezja – pielęgnacja przez przycinanie

Czy i jak przycinać daglezję? Jest jedna bardzo ważna rzecz, którą zapamiętaj koniecznie, jeśli masz daglezję w ogrodzie. Podczas przycinania daglezji nie należy skracać jej przewodnika. Jeśli jednak to zrobisz, pędy drzewa zaczną rosnąć w górę. Roślina zacznie wyglądać jak miotła.
Jak więc przycinać daglezję? Pędy skracaj o 1/3 lub 1/2 długości. Rób to raz w roku. Wczesną wiosną (luty–marzec) lub pod koniec lata (sierpień–wrzesień).
Cięcie formujące nie jest konieczne w przypadku odmian daglezji o zwisających pędach. Te odmiany lubią cięcie sanitarne, czyli usuwanie przemarzniętych i suchych gałązek na wiosnę.
Których daglezji nie przycinać radykalnie? Starszych niż 15-letnie. Dlaczego? Bo będą chorowały. Jak więc mądrze przycinać stare daglezje? Starać się nie usuwać więcej niż 30% korony, a jeśli potrzebne są radykalne zmiany w wyglądzie drzewa, to lepiej rozłóż cięcie na dwa sezony. Warto to zrobić, by jednorazowo nie osłabiać drzewa drastycznym cięciem korony.

Czy można przesadzać daglezję?

Daglezja, podobnie jak inne drzewa o palowym systemie korzeniowym, nie toleruje przesadzania. Posadź ją tam, gdzie widzisz ją w miejscu docelowym. Daglezję z doniczek na miejsce stałe można wysadzać w dowolnym terminie. W przypadku gdy zamierzasz grupować dwa lub więcej drzew albo planujesz sadzenie rzędu żywopłotów, pozostaw minimalny odstęp 4,5–6 metrów między młodymi daglezjami. 

Daglezja – kwitnienie oraz zapach daglezji

Kiedy kwitnie daglezja? Na przełomie maja i czerwca. Żółte kwiaty męskie zebrane są w kotki wyrastające w kątach igieł. Kwiaty żeńskie mają postać małych szyszeczek zlokalizowanych na końcach bocznych pędów w najwyższej części drzewa.
Jak pachnie daglezja? Igły po przełamaniu pachną cytrusowo.
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.