Data publikacji:

Dekoracyjne osłony na rury: inspiracje

Jak ukryć rury w mieszkaniu? Czy elastyczne maskownice do rur można wykorzystać, by w estetyczny sposób ukryć szpecąca pomieszczenie rurę? Jakie są maskownice do rur grzewczych? Dekoracyjne osłony na rury: inspiracje – w naszym artykule znajdziesz kilka pomysłów, by umilić przestrzeń wokół siebie.
dekoracyjne osłony na rury

Dekoracyjne osłony na rury – inspiracje 

Rury przy ścianie mogą oszpecić nawet najładniejsze pomieszczenie. Nie ukrywaj ich w przypadkowy sposób, a dobrze przemyśl aranżację. 
Jak zamaskować rury w mieszkaniu? Dekoracyjne osłony na rury to dość powszechne rozwiązanie, które znajdziesz w większości sklepów budowlanych i wykończeniowych. 
 • Maskownice do rur grzewczych są najłatwiejsze do nabycia. Dekoracyjne osłony na rury c.o. (centralnego ogrzewania) dopasuj do typu pomieszczenia, w którym je umieścisz. Jeśli jest to łazienka albo kuchnia, to osłonki muszą być wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. 
 • Rury w pokoju możesz zasłonić, wykorzystując osłonę z poliwęglanu – to jeden z najprostszych sposobów. Dostępne są gotowe maskownice w estetycznych kształtach. Są łatwe w montażu (poradzisz sobie, nawet kiedy nie lubisz majsterkować).
 • Jak ukryć rury pod sufitem? Maskownica do rur – inspiracje na przestrzeń przy suficie: listwy dekoracyjne będące jednocześnie fasetami oświetleniowymi, listwami karnisz owymi albo listwami ściennymi. Jeśli chcesz przy suficie poprowadzić wiązkę kabli, możesz za maskownicę użyć płyt gipsowo-kartonowych albo tuneli maskujących z karton-gipsu. 
 • Maskownica, osłona, obudowa rur pionów do małej łazienki – co wybrać? 

  Pionowe rury wodne będzie ci najłatwiej ukryć, gdy zdecydujesz się, by obudować je płytami gipsowo-kartonowymi albo sklejką wodoodporną. Pomaluj je farbą albo wykończ płytkami lub tapetą. Podczas układania płytek miej na uwadze fakt, że w razie awarii rur będzie potrzebne zrywanie kafelków. 

  Jak zamaskować rury grzewcze?

  Najpopularniejsze sposoby na to, jak zamaskować rury grzewcze, to:
 • pomalowanie rur farbą w kolorze ściany;
 • zastosowanie osłon z poliwęglanu lub bambusa (osłony z bambusa świetnie wpiszą się w każde pomieszczenie, gdzie znajdują się inne elementy wykonane z naturalnych materiałów);
 • obudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi, płytami fornirowanymi lub płytami MDF;
 • osłona na rury wykonana z tektury sprawdzi się w pomieszczeniach o małej wilgotności powietrza, np. w garderobie. 
 • Jak zabudować rurę od gazu pod sufitem?

  Pomogą ci elastyczne maskownice do rur. Dobra będzie także ażurowa maskownica do rur – dzięki przerwom kominiarz wychwyci ewentualne nieszczelności w rurach, przez które wydostaje się do pomieszczenia gaz. Innym pomysłem jest powieszenie wysoko pod sufitem szafki (np. zabudowa kuchenna – z perspektywy osoby stojącej przy blacie kuchennym rury będą niewidoczne). 
  Ażurowe osłony są też sprzedawane w rozmiarach, które zgrabnie ukryją nieestetyczny grzejnik. Z reguły takie osłony da się malować i lakierować samodzielnie, dobierając kolorystykę i rodzaj wykończenia zgodnie ze swoim gustem. Pamiętaj, że aby osłona ażurowa na grzejnik wyglądała dobrze, do wymiaru grzejnika dodać trzeba minimum 8 cm w szerokości i 8 cm w długości.
  Dekoracyjne osłony na rury – inspiracje: obecnie rynek materiałów wykończeniowych jest tak dobrze zaopatrzony w różnorodne maskownice do rur, że w pewnością wybierzesz coś ciekawego dla siebie do różnych pomieszczeń w swoim domu. Od łazienki, przez korytarz, po pokój gościnny. Inne sposoby, jak ukryć rury, to np. ścianka z lustrem, parawan, dekoracyjne firany i zasłony.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Ewa Doniec
  Ewa Doniec

  Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.