Data publikacji:

Piękna i trująca difenbachia - jak ją uprawiać, aby cieszyła przez długie lata

Szukasz rośliny o pięknych, ozdobnych liściach? Wiesz, że miejsce, w którym ma stać, nie ma idealnego oświetlenia. Koniecznie zwróć uwagę na difenbachię, wspaniałą roślinę o niezwykle dekoracyjnych, najczęściej zielono-kremowych liściach. Wybierz odmianę, która najbardziej przypadnie ci do gustu i która będzie najlepiej rosła w twoich warunkach. Poznaj jej tajemnice, dowiedz się, co difenbachia lubi i czy łatwo się ją uprawia, a także dlaczego trzeba przed nią chronić dzieci i zwierzęta. 

Difenbachia - rodzaje i pochodzenie

Difenbachia pochodzi z tropikalnej Ameryki. Dziko rośnie od Argentyny i Paragwaju aż do Meksyku. Należy do ciekawej rodziny obrazkowatych. 
Rośliny mają zwykle wzniesiony pokrój. Osiągają od 10 cm do 2 m wysokości, w zależności od gatunku i odmiany. Najbardziej dekoracyjne u difenbachii są liście. Z reguły zielone obrzeże otacza biały, kremowy lub żółty środek. Są też odmiany, których zielone liście są nakrapiane jasnymi plamkami. 
Kwiat difenbachhii to charakterystyczna dla obrazkowatych kolba, zwykle o kremowym kolorze. Owocami są czerwone, kuliste jagody. W warunkach domowych difenbachia kwitnienie inicjuje rzadko. Najczęściej zdarza się to, gdy roślina stoi w sporym cieniu. 
Obecnie znanych jest 57 gatunków tej pięknej rośliny. Wyhodowano także wiele interesujących odmian, które są dużo lepiej przystosowane do uprawy w warunkach domowych. Do wyjątkowo urokliwych odmian należą m.in. Tropic Snow o ciekawym, paskowanym wzorze czy Camilia, mająca duże, kremowe liście o zielonych obwódkach. 

Aby zawsze była piękna - difenbachia pielęgnacja i uprawa 

Już od 150 lat w różnych pomieszczeniach króluje dinfenbachia, uprawa jej jest stosunkowo prosta. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad, a kwiat odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.  
Gdzie postawić difenbachię? Mimo że pochodzi z tropikalnych lasów, nie wymaga specjalnego traktowania. Stanowisko powinna mieć jasne, bo wtedy wybarwienie liści będzie wyjątkowo piękne, ale postawienie jej w pełnym słońcu zwykle kończy się poparzeniem liści. Dlatego najlepsze będzie rozproszone światło, choć roślina zniesie nawet cieniste miejsce. Wtedy jednak jasne przebarwienia będą mniej wyraźne.  
Difenbachię bezwzględnie należy chronić przed przeciągami. Bardzo tego nie lubi. Więc jeśli słabo rośnie, choć jest dobrze pielęgnowana, sprawdź, czy nie stoi w przeciągu. 
Najlepsze temperatury dla difenbachii to 20-25 stopni latem i 15-18 zimą. Jeśli temperatura spadnie poniżej 15 stopni, to roślina to wprawdzie przetrzyma, ale może zrzucić dolne liście. Łatwiej też wtedy o różne choroby. 
Difenbachia uwielbia wilgotne powietrze. Najlepszym rozwiązaniem jest wsypanie do podstawki warstwy kamyków, wlanie tam wody i ustawienie na tym doniczki. Parująca woda zapewni odpowiednie nawilżenie powietrza, a korzenie nie będą miały zbyt mokro. 
Duże liście difenbachii warto co jakiś czas przetrzeć miękką, wilgotną ściereczką, aby usunąć kurz. Roślina będzie też wdzięczna za spryskiwanie oraz za delikatny prysznic od czasu do czasu.  

Jaka jest najlepsza ziemia - difenbachia i jej potrzeby

Do uprawy difenbachii najlepsza jest żyzna, przepuszczalna ziemia o lekko kwaśnym odczynie. Może to być uniwersalne podłoże ogrodnicze, do którego dobrze jest dodać nieco perlitu, wermikulitu lub innej substancji, która sprawie, że ziemia będzie luźniejsza. Difenbachia dobrze będzie rosła także w mieszance torfu, ziemi kompostowej i wermikulitu. Na dnie doniczki musi być dobra warstwa drenażu. 
Jak podlewać difenbachię, żeby zapewnić jej optymalną ilość wody? Roślina lubi wilgotne, ale nie mokre podłoże. Latem podlewaj ją nawet 2 razy w tygodniu, a także wtedy, gdy zewnętrzna warstwa ziemi jest sucha. Zimą wystarczy zwykle raz w tygodniu. Bardzo ważne jest, aby woda do podlewania nie była zimna. Powinna mieć temperaturę pokojową lub nawet odrobinę wyższą.  
Nie możesz też zapominać o zasilaniu. Należy to robić raz na 2 tygodnie od marca do października. Zimą roślina odpoczywa i nie potrzebuje nawożenia.  
Do nawożenia najlepsze będą płynne nawozy, które są przeznaczone do roślin o ozdobnych liściach. Mają one tak dobrany skład, aby zapewnić wszystkie niezbędne składniki do rozwoju okazałych liści. 

Difenbachia może być niebezpieczna 

Czy wiesz, że difenbachia zawiera trujące toksyny? Wprawdzie sok tej rośliny nie zawiera strychniny, jak twierdzi wiele osób, ale zawarte w nich związki chemiczne, enzymy i kwasy sprawiają, że kontakt z difenbachią może być nieprzyjemny.  
Jakie są objawy? Przy kontakcie ze skórą może się pojawić stan zapalny ze świądem i pieczeniem, a nawet pęcherze. Zwykle te symptomy znikają po 24 godzinach. O wiele nieprzyjemniejsze są skutki zetknięcia się soku z błonami śluzowymi, np. w jamie ustnej. Występuje silne podrażnienie, ból i drętwienie, a do tego zwykle pęcherze. Jeśli sok dostanie się do strun głosowych, to najczęściej następuje ich paraliż, a w efekcie nie można mówić. Utrata zdolności mówienia może trwać nawet 10 dni.  
Zatarcie oka kończy się zwykle bólem, łzawieniem i nadwrażliwością na światło. Przy zjedzeniu rośliny, w zależności od ilości pojawią się mdłości, biegunki, a nawet może dojść do zaburzeń rytmu serca i paraliżu. 
Z tego powodu wszelkie prace przy difenbachii najlepiej wykonywać w rękawiczkach. Jeśli w domu są dzieci czy zwierzęta, to donicę musisz ustawić tak, aby była poza ich zasięgiem. Dla nich difenbachia jest szczególnie groźna. 
W razie kontaktu trzeba od razu umyć ręce i przepłukać oczy czy jamę ustną (bez połykania). W przypadku spożycia najlepiej skontaktować się z lekarzem. 

Zapewnij zdrowie ulubionej difenbachii 

Wiesz już, jak pielęgnować difenbachię, aby pięknie rosła. Zdarza się jednak, że coś się z rośliną dzieje. Czy wiesz, co wtedy robić? 
Żółknięcie i opadanie liści jest najczęściej skutkiem zbyt silnego podlewania. Korzenie zaczynają gnić, a roślina zrzuca liście. Zwykle wtedy wystarczy przestawić roślinę w cieplejsze miejsce i ograniczyć podlewanie. Z kolei zanikanie jasnych przebarwień i całkowite zielenienie liścia świadczy, że difenbachia potrzebuje więcej światła. 
Difenbachię atakują też nieraz choroby grzybowe i szkodniki roślin doniczkowych. Do ich zwalczania najlepsze są specjalistyczne preparaty, dostępnie w dobrych sklepach ogrodniczych. Przy ich stosowaniu musisz zachować szczególną ostrożność i dokładnie przestrzegać instrukcji. 

 

 

Autor: Redakcja Ceneo