Data publikacji:

Dlaczego tuje brązowieją na jesień?

Tuje to jedne z najpopularniejszych iglaków zdobiących przydomowe ogródki, tarasy, a także balkony. Łatwe w uprawie i odporne na skrajne warunki pogodowe – mogą być wspaniałymi zielonymi ozdobami przez wiele sezonów. Właściciele tui mogą okazjonalnie zauważać zmianę w zabarwieniu gałązek, zwłaszcza wraz z nadejściem chłodniejszego okresu. Dlaczego tuje brązowieją na jesień i jak temu zapobiec?
Dlaczego tuje brązowieją na jesień

Czy tuje brązowieją na jesień?

Jeśli zauważyłeś, że twoje tuje brązowieją od środka wraz z nadejściem jesieni, najprawdopodobniej nie musisz się tym przejmować. To naturalne zjawisko, które ma związek ze zmniejszającym się nasłonecznieniem. Gałązki, które znajdują się wewnątrz korony, mają najmniejszy dostęp do światła słonecznego, wskutek czego obumierają. Ich miejsce szybko zajmą nowe, świeże igiełki.
Co robić, gdy na jesień tuja brązowieje w środku? Wystarczy, że regularnie będziesz usuwać uschnięte gałązki, aby ułatwić pozostałym dostęp do światła oraz prawidłową cyrkulację powietrza.

Dlaczego tuje brązowieją w środku – pozostałe przyczyny

Zmiana pory roku to niejedyny powód, dla którego tuje zmieniają swoje zabarwienie. Brązowienie gałązek może mieć związek z poważniejszymi problemami. Należą do nich:

Zbyt gęste nasadzenie roślin

Gdy kilka tui znajduje się zbyt blisko siebie, blokują sobie wzajemnie dostęp do światła słonecznego. Przez to ich gałęzie mogą brązowieć bez względu na porę roku. Ponadto, zbyt gęsto nasadzone tuje rywalizują o wodę i składniki mineralne. Pamiętaj, że optymalną odległością, jaka powinna dzielić tuje, jest 50–60 cm.

Nadmiar nawozu

Innym powodem brązowienia tui jest nadmierne stosowanie preparatów nawozowych. Należy pamiętać, że zbyt duże dawki środków mineralnych mogą szkodzić roślinom, powodując ich obumieranie. Stosując nawóz do tui, zawsze trzymaj się ściśle wskazówek producenta.
Jeśli podejrzewasz, że twoja tuja otrzymała zbyt dużo nawozu, intensywnie podlewaj ją przez kilka dni. Woda przyspieszy wypłukiwanie nawozu z gleby.

Brązowienie tui a przesuszenie

Twoje tuje mogą tracić piękny wygląd także przez niedobór wody. Charakterystycznym tego objawem jest zmiana zabarwienia gałęzi nie tylko w środku rośliny, ale i w jej pozostałych częściach. Pamiętaj, że w ciepłych porach tuje wymagają codziennego podlewania. Jako rośliny zimozielone wymagają podlewania także zimą (podczas dodatnich temperatur).

Choroby tui powodujące brązowienie

Infekcje grzybicze mogą przyczyniać się do brązowienia gałęzi tui. Oprócz zmiany zabarwienia zauważysz wówczas wodniste plamy na pędach, rozchodzące się w kierunku pnia. Aby uratować roślinę, należy sięgnąć po specjalnie dopasowany preparat grzybobójczy i stosować go zgodnie z zaleceniami. Zwykle na wyleczenie zaatakowanej tui wystarczą 2–3 tygodnie.

Preparaty na brązowienie tui

W sklepach internetowych znajdziesz specjalne nawozy do tui, które ograniczają ich brązowienie. Środki te dostarczają roślinie magnez, który jest istotny dla prawidłowego zabarwienia igieł. Preparaty na brązowienie tui stosuje się najczęściej doglebowo, przed intensywnym podlaniem rośliny.

Brązowienie tui – podsumowanie

Okresowe brązowienie gałązek tui jesienią to naturalne zjawisko, związane ze zmniejszającą się ilością światła słonecznego. Jeśli jednak twoje tuje brązowieją w innych częściach roku, może to oznaczać, że są przesuszone, chore lub zbyt ciasno nasadzone.
Zdjęcie: Evanto Elements