Data publikacji:

Jakie są dobre lampy solarne do ogrodu?

W okresie wiosennym oraz letnim coraz chętniej spędzamy czas na zewnątrz. Nic dziwnego, ponieważ pogoda w końcu na to pozwala. Taras, ogród czy teren wokół domu to doskonałe miejsce do pracy przy komputerze, czytania książek i aktywnego spędzania czasu. W lecie przebywanie w ogrodzie jest przyjemne wieczorami, kiedy temperatury są niższe. Jedyne, czego wówczas nam trzeba, to dobrego oświetlenia. Na uwagę zasługuje szczególnie to określane mianem solarnego. Dowiedz się, jakie dobre lampy solarne do ogrodu warto wybrać.
Small Solar Garden Light, Lantern In Flower Bed. Garden Design.

Czemu warto oświetlić swój ogród lampami solarnymi?

Lampy w ogrodzie to możliwość rezydowania w nim o każdej porze dnia i nocy. Zapewnia nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko potknięć w czasie wieczornych powrotów do domu. Oprócz tego zapewnia wyjątkowo atrakcyjny klimat, o którym marzy każdy posiadacz ogrodu. Obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem w zakresie oświetlania ogrodu są lampy solarne. Nic dziwnego, ponieważ są bardzo praktyczne i tanie w eksploatacji. Wynika to z tego, że działają w sposób podobny do paneli fotowoltaicznych w dużo mniejszej skali. Lampy solarne wyposażone są w specjalne akumulatory, które magazynują zebraną w ciągu dnia energię, aby wykorzystać ją w nocy.

Dobre lampy solarne do ogrodu, czyli jakie?

Większość lamp solarnych ładuje się około 6 h w ciągu dnia, co umożliwia nieprzerwane świecenie przez 8–10 h w nocy. Wybierając oświetlenie, należy zwrócić uwagę na dotyczące czasu świecenia i ładowania deklaracje producenta. Być może czasami lepiej przeznaczyć większą ilość środków finansowych na odpowiednią lampę, by zapewnić sobie maksimum komfortu. Dobre lampy to takie, które będą maksymalnie odporne na trudne warunki pogodowe oraz uszkodzenia mechaniczne. Każdorazowo kupując taki produkt, trzeba pamiętać jednak o tym, że nie świecą one tak mocno jak lampy zasilane prądem. Nierzadko trzeba więc kupić kilka egzemplarzy więcej.

Dobre lampy solarne do ogrodu – rodzaje

Dobre lampy solarne do ogrodu to ogrom rozwiązań i możliwości. Można zdecydować się na wybór modeli, które wyposażone są w automatyczny detektor zmierzchu. Wówczas lampy włączają się, kiedy zajdzie słońce i działają do rana. Niektóre z nich można ustawić w taki sposób, by zapalały się i gasły o konkretnej porze. Żeby lampy miały taką funkcję, muszą być wyposażone jedynie w odpowiedni moduł. Ostatnią opcją są lampy solarne z czujnikiem ruchu. Tego rodzaju światła rozświetlają okolice tylko wtedy, kiedy wyczują ruch w pobliżu. Są świetnym rozwiązaniem dla osób, które wracają do domu późnym wieczorem, jednak niekoniecznie sprawdzają się, jeśli lubimy czytać wieczorami w ogrodzie.
Lampy różnią się od siebie nie tylko sposobem włączania i wyłączania, ale również miejscem montażu. Dostępne są egzemplarze ścienne, które można przymocować do elewacji lub te w postaci palików, które wbija się w ogrodzie. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają dodatkowego podłączania do sieci.

Jak wybrać dobre lampy solarne do ogrodu?

Wybierając dobre lampy solarne do ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, która pozwoli spełnić zapotrzebowanie na światło na danym terenie. Do wyboru zazwyczaj mamy akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe oraz litowo-jonowe. Te drugie są popularniejsze. Warto zwracać się w kierunku oświetlenia LED, które jest energooszczędne, co znaczy, że potrzebuje niewiele energii do tego, by wydajnie świecić. Dodatkową opcją w niektórych lampach, która zapewne ucieszy sporą rzeszę osób, jest możliwość doładowywania w pochmurne dni lamp ładowarką. Przed zakupem warto sprawdzić również temperaturę i kolor światła oraz dopasować je do swoich oczekiwań.

Dobre lampy solarne do ogrodu – kule czy kwadraty?

Ostatecznie nie bez znaczenia jest także estetyka, której również należy poświęcić trochę uwagi po przestudiowaniu wszystkich najważniejszych parametrów lamp solarnych. Do wyboru są najróżniejsze rodzaje lamp – kule, kinkiety, lampy wiszące, słupki i reflektory. Na rynku znajdziemy również małe lampki, wyglądem przypominające te, które wieszamy na choinkach. Tego rodzaju produkty mogą być świetnym sposobem na ozdobienie tarasu czy altanki. Najpopularniejsze odnośnie kształtów są zdecydowanie proste, kwadratowe słupki oraz kule ogrodowe, które są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu. Należy pamiętać o regularnym przecieraniu oświetlenia, gdyż brud może blokować dostęp lampy do światła słonecznego w ciągu dnia.
Wybierając lampy solarne, trzeba wcześniej pomyśleć również o ich trafnym rozmieszczeniu. Podstawą są główne alejki, po których poruszamy się w ogrodzie. Oświetlić trzeba również wejście do domu czy do garażu. Najwięcej światła powinno znaleźć się w miejscu, w którym planujemy wypoczywać. Musi być ukierunkowane w taki sposób, by umożliwiało np. czytanie czy bezpieczną zabawę.

Zalety lamp solarnych do ogrodu

Wśród największych zalet dobrych lamp solarnych do ogrodu można wymienić to, że są wyjątkowo tanie w eksploatacji. Głównym, a często nawet jedynym wydatkiem jest sam ich zakup. Ponieważ zasilane są energią słoneczną, a nie prądem, są samowystarczalne. Wystarczy ustawić je w odpowiednio nasłonecznionym w ciągu dnia miejscu i można cieszyć się światłem po zmroku. Dobre lampy wykonywane są z nierdzewnych materiałów, odpornych na wodę, wiatr oraz mróz. Trzeba jedynie sprawdzić ich klasę szczelności oraz ochronności, co uniemożliwia porażenie prądem. Montaż tego rodzaju oświetlenia jest wyjątkowo prosty – nie wymaga fachowej wiedzy ani sprzętu. Można przeprowadzić go w pełni samodzielnie.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!