Data publikacji:

Dom 35 m2 – aranżacje. Jak urządzić dom 35 m2

Dom 35 m2 to w dzisiejszych czasach pomysł nie tylko na domek letniskowy, ale pełnoprawne miejsce do życia. Idea tiny house to odpowiedź na wysokie ceny mieszkań oraz coraz droższe życie w dużym mieście. Budowa taniego domu bez pozwolenia pozwala także uniknąć biurokracji oraz wieloletniego kredytu. Jak jednak urządzić mały dom, by był w pełni funkcjonalny? Sprawdź nasze pomysły na aranżacje domu 35 m2.
dom 35m2 aranżacje

Rzeczywista powierzchnia do aranżacji

Teoretycznie urządzenie domu 35 m2 nie powinno sprawić większego problemu, bowiem taką powierzchnię ma wiele mieszkań M2 i to nie tylko w peerelowskiej wielkiej płycie. W rzeczywistości jednak 35 m2 dotyczy powierzchni zabudowy wraz ze ścianami, które należy odliczyć. Z prostokąta o wymiarach 7 × 5 m do dyspozycji pozostanie więc nieco mniej i warto wziąć to pod uwagę, wybierając aranżację domu 35 m2.
Nie oznacza to jednak, że musisz godzić się na ciasnotę. Istnieje wiele sposobów na to, by optycznie powiększyć powierzchnię małego domu i sprawić, że będzie ona funkcjonalna. Zacznij od rezygnacji ze zbędnych ścian działowych, a te, które pozostaną, wykonaj w technologii zabierającej jak najmniej miejsca.

Styl domu 35 m2

Duże znaczenie w odbiorze aranżacji domu 35 m2 ma przyjęty styl. Wnętrze utrzymane w ciemnej, eleganckiej stylistyce może sprawiać, że budynek stanie się w odbiorze jeszcze mniejszy niż jest w rzeczywistości. Aby utworzyć przestronne, przytulne wnętrze, postaw na bardziej minimalistyczne oraz naturalne stylistki. Świetnie sprawdzą się oczywiści styl rustykalny lub góralski. Oba garściami czerpią z natury, a ich motywem przewodnim jest jasne drewno. Równie dobrze zaprezentuje się styl skandynawski oraz każdy inny utrzymany w jasnych barwach.

Taras, czyli przedłużenie salonu

Jednym ze sposobów na zapewnienie sobie dodatkowej przestrzeni jest wykonanie dużego tarasu. To naturalne przedłużenie salonu, które wiosną i latem może stać się głównym miejscem odpoczynku. W przypadku domu 35 m2 taras będzie nie tylko miejscem rekreacji, ale także przyjęć, pracy lub zabawy. Aby połączyć salon z tarasem, warto zdecydować się na duże okna balkonowe. Po ich otwarciu utworzysz jedną dużą przestrzeń, zapewniającą miejsce dla wszystkich domowników. Oczywiście najbardziej praktyczny będzie taras zadaszony, który spełni swoją rolę również podczas deszczu. Zimą możesz go zamienić w ogród zimowy i zaoszczędzić na ogrzewaniu domu.

Ogrzewanie domu 35 m2

Skoro o ogrzewaniu mowa, warto pomyśleć o nim w kategoriach aranżacji domu 35 m2. Przeznaczanie cennego miejsca na kotłownię lub składowisko opału mija się z celem, dlatego kotły na węgiel lub pellet nie są najpopularniejszym wyborem. Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Jeśli działka uzbrojona jest w gaz, dobrym wyborem może okazać się ogrzewanie gazowe. Kocioł gazowy nie zajmuje wiele miejsca i może być powieszony na ścianie, np. w łazience. Dodatkowo dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, dzięki któremu nie tylko zapewnisz wysoki komfort termiczny, ale i pozbędziesz się grzejników ze ścian.
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest natomiast ogrzewanie domu 35 m2 kominkiem typu koza. Wymaga to oczywiście przygotowywania drewna oraz regularnego dokładania do paleniska, ale jest znacznie tańsze od ogrzewania elektrycznego. Jeśli natomiast wybierasz grzejniki elektryczne, ciekawym pomysłem jest zastosowanie promienników sufitowych. Przestrzeń przy ścianach bywa na wagę złota.

Otwarta kuchnia – sposób na przestronną przestrzeń

Połączenie kuchni z salonem to najprostszy sposób na powiększenie domu. Rezygnując ze ściany działowej, zyskujesz wiele cennego miejsca, a wnętrze staje się przestronne i jaśniejsze. Oczywiście w dalszym ciągu można optycznie oddzielić strefę salonową od aneksu kuchennego, np. wysokim blatem, półwyspem, odmienną kolorystyką, stołem czy zabudową meblową. Dzięki temu nie będziesz mieć wrażenia, że odpoczywasz w kuchni. W takim przypadku warto postawić jednak na stonowaną zabudowę kuchenną, która nie będzie gryźć się z przytulnym salonem.

Przestrzeń do przechowywania

Mankamentem małych mieszkań i domów jest niewielka przestrzeń do przechowywania rzeczy. Trzymanie akcesoriów kuchenny, odkurzacza, dokumentów czy sprzętu elektronicznego na wierzchu sprawi natomiast wrażenie bałaganu, dlatego warto wygospodarować jak najwięcej miejsc do przechowywania. Wbrew pozorom może być ich bardzo dużo.
Podstawą będą oczywiście szafy oraz zabudowy meblowe. Postaw na duże szafy z drzwiami przesuwnymi i wykorzystaj miejsce aż do sufitu. Jeśli w aranżacji domu 35 m2 pojawią się wnęki, wykonaj w nich zabudowę meblową. Co ciekawe, szafki i regały mogą być niewidoczne – wystarczy, że wybierzesz proste fronty bez klamek. Dużo cennego miejsca możesz wygospodarować w kuchni. Wybierając mniejszą lodówkę, płytę kuchenną, zmywarkę lub wąski zlewozmywak, pozostanie więcej miejsca na blat roboczy i szafki. Zamiast klasycznych szafek z drzwiczkami polecamy szuflady – lepiej wykorzystują całą głębokość mebli i ułatwiają dostęp do akcesoriów.
Przestrzeń do przechowywania uzyskasz też w innych miejscach. Łózko z wysuwanymi szufladami lub podnoszonym stelażem to niemalże druga szafa. Zabudowa pod schodami prowadzącymi na antresolę to idealne miejsce na pomieszczenie gospodarcze. Zamiast zwykłej umywalki łazienkowej wybierz tę z wbudowaną szafką, a klasyczne lustro zastąp płaską szafką z lustrem. Im więcej przedmiotów uda Ci się schować przed wzrokiem, tym przestronniejsze będzie wnętrze domu.

Podstaw na wielofunkcyjność i kompaktowość

Niebagatelne znaczenie w aranżacji małego domu ma wielofunkcyjność urządzeń i mebli. Salon domu 35 m2 bywa często sypialnią, dlatego upewnij się, że kanapa ma funkcję rozkładania. Równie ważne jest to, by rozkładanie jej było łatwe i szybkie, a uzyskane w ten sposób łóżko – wygodne. Planując zakup stołu do jadalni, wybierz taki model, który sprawdzi się także jako kuchenny blat oraz biurko do pracy. Zamiast zajmujących wiele miejsca schodów możesz wykorzystać schody kręcone, schody modułowe lub nawet drabinę.
Mała ilość miejsca wymusza także ograniczenie gabarytów mebli. Powszechnym błędem jest zakup zbyt dużych, rozbudowanych kanap, krzeseł czy foteli. O ile w dużym salonie meblowym wyglądają one naturalnie, to w małym domu mogą przytłoczyć wnętrze i popsuć funkcjonalność pomieszczenia. Na zakupy udaj się więc z miarką, by nie zaskoczyć się negatywnie po powrocie do domu. Nie mniejsze znaczenie ma to, że zbyt masywne meble będą po prostu źle wyglądać.

Łóżko na antresoli

Choć dom 35 m2 bez pozwolenia może mieć tylko jedną kondygnację, bez poddasza użytkowego, jest sposób na to, by wyraźnie powiększyć przestrzeń. Przepisy nie zabraniają bowiem stworzenia antresoli, która nie jest uznawana za kondygnację. Nie określają także jej powierzchni, więc pozostawiony prześwit może być minimalny. Antresola oczywiście zupełnie zmienia zasady gry, bo mocno zwiększa możliwości aranżacyjnej. To na niej może znaleźć się sypialnia oraz miejsce do pracy, dzięki czemu cały parter staje się strefą dzienną. Odbija się to oczywiście na wysokości domu. Aby korzystanie z antresoli było wygodne, zewnętrzne ściany powinny mieć przynajmniej 4 m wysokości. Wraz z dwuspadowym dachem dom może więc osiągnąć nawet 7 m wysokości w kalenicy, czyli tyle, ile ma długości. Na szczęście stylistyka nowoczesnej stodoły jest dziś niezwykle modna, więc uzyskanie schludnej bryły nie jest problemem.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik