Data publikacji:

Dom z płyty OSB: jak zbudować domek narzędziowy z płyt OSB?

Mały i zgrabny budynek na narzędzia to podstawa każdego gospodarstwa domowego. Wiele osób zastanawia się, jakie materiały wykorzystać do budowy takiej konstrukcji. Dobrym i prostym w wykonaniu przy własnych możliwościach jest domek z płyty OSB. Jak zbudować taki domek?
domek z osb

Domek z płyty OSB

Czym jest płyta OSB? Płyta OSB to materiał, który jest coraz częściej wykorzystywany do budowania garaży i różnego rodzaju pomieszczeń gospodarczych. Tworzywo to to drewnopochodna płyta kompozytowa z wiórami orientowanymi – zwana OSB. Płytę OSB można wykorzystać na wiele sposobów, na przykład do budowy dachu, ścianek, przy ociepleniach i drobnych konstrukcjach, takich jak pomieszczenia gospodarcze czy większe budy dla psów.

Domek z płyty OSB – jak zbudować?

Przede wszystkim należy zacząć od skompletowania wszystkich potrzebnych elementów i narzędzi. Zanim przejdziemy do budowy takiego domku, przygotujmy łączniki, bloczki służące za podstawę domku, drzwi lub okna, przez które będzie można wychodzić. W żadnym budynku nie może zabraknąć również dachu oraz, jeśli będziemy chcieli doprowadzić tam światło, instalacji elektrycznej. Co dalej?
Jeśli zastanawiasz się, jak zbudować na działce domek z płyty OSB, to już tłumaczymy. Na samym początku należy wylać płytę fundamentową, która będzie podłożem do montażu całej konstrukcji. Szkielet budynku najczęściej wykonywany jest z prostych, drewnianych słupów, a następnie obija się go płytami OSB. Brzmi całkiem prosto, ale zanim przystąpimy do samodzielnego wykonania budynku, lepiej zgłębić temat i poczytać różne porady i pomocne wskazówki. Jeśli jednak nie czujemy się dobrze w tej dziedzinie, najlepiej będzie zlecić to zadanie odpowiednim specjalistom i poszukać firmy, która zajmuje się profesjonalnym budowaniem konstrukcji z płyt OSB. Można również pokusić się o kupno gotowego już domku z płyty OSB, który wystarczy tylko złożyć. 

Gotowy domek z płyty OSB – ceny

Jeśli chodzi o ceny gotowych domków z płyt OSB, to są one nieco wyższe niż zrobienie go własnymi siłami. Wiadome jest jednak, że kupując gotową konstrukcję, zaoszczędzimy sporo czasu oraz nerwów. Domek z płyty OSB to koszt, który wynosi ponad pięć tysięcy złotych. Cena uzależniona jest zwłaszcza od wymiarów oraz użytych materiałów. W tym momencie ceny wszystkich materiałów konstrukcyjnych i budowlanych rosną z dnia na dzień, więc koszty takiego przedmiotu również mogą się mocno wahać. Trzeba wiedzieć, że im ładniejszy, estetycznie wykonany, trwały oraz większy domek wybierzemy, tym więcej zapłacimy. Mimo wszystko jest to wygodny i szybszy sposób realizacji.

Plusy posiadania domku na narzędzia z płyty OSB oraz dla kogo są polecane

Budynki tego typu sprawdzą się na pewno przy domach jednorodzinnych do przechowywania takich sprzętów jak kosiarka, podkaszarka czy cała skrzynia z narzędziami. Znajdzie się w nich miejsca również na rowery, skuter i większe zabawki.
Podobne zastosowanie domku na narzędzia będzie na działce. Ogródki działkowe zazwyczaj oddalone są nieco od mieszkań, w których i tak większość przedmiotów do zadbania o działkę najzwyczajniej się nie zmieści. Dlatego warto zainwestować w konstrukcję, w której wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy będzie można spokojnie schować i zabezpieczyć.
Niektóre z branż mogą wyposażyć swoje firmy w domki z płyty OSB, w których będą mogły przechowywać mniejsze maszyny, sprzęty, a także materiały.
Podobnie większe gospodarstwa rolne dysponujące wyspecjalizowanymi narzędziami do pracy czy przydatnymi przedmiotami do dbania o plony oraz zwierzęta mogą wykorzystać do ich zabezpieczania budynki gospodarcze zbudowane z płyty OSB.

Plusy domków narzędziowych z płyty OSB

  • Sami możemy wybrać rozmiar, który nas zadowala. Nie musimy decydować się na duży budynek, konstrukcja może być niewielka. W zależności od naszych aktualnych potrzeb przechowywania i zabezpieczania narzędzi oraz przedmiotów.
  • Budynki z płyty OSB są lekkie i bardzo łatwe w konstrukcji, dlatego też polecane jest budowanie ich na własną rękę. 
  • Robiąc samemu taki domek, możemy sporo zaoszczędzić. 
  • Materiały oraz wykończenie to dość niski koszt w porównaniu do murowanych i drewnianych budynków gospodarczych.  
  • Płyta OSB może spokojnie być wystawiona na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, pogodowych i atmosferycznych, ponieważ wykazuje się dobrą trwałością i odpornością. Nie jest podatna na wilgoć, co jest bardzo istotne przy tego typu budynkach.
  • Domek na narzędzia z płyty OSB można dowolnie wykańczać według własnej estetyki i upodobań. 
  • Domek narzędziowy z płyty OSB – co z wykończeniem? 

    Domki całoroczne wykonane z płyty OSB dają możliwość dowolnego wykończenia ich wnętrza. Podłoga może zostać pokryta zarówno płytkami, panelami, jak i zwykłą wykładziną. Jedynym zastrzeżeniem co do podłoża z płyty OSB są przerwy pomiędzy łączeniem – muszą one zostać zachowane. Ściany mogą zostać pomalowane farbą lub zwykłym impregnatem z połyskującym wykończeniem.

    Domki całoroczne z płyty OSB – co warto wiedzieć?

    Przed przystąpieniem do konstruowania bądź kupna takiego domu, należy dokładnie sprawdzić, czy nasz zamysł będzie zgodny z przepisami prawa. Trzeba pamiętać, że budynek gospodarczy, który nie wymaga pozwolenia na budowę, musi być wolnostojący. Najlepiej skonsultować taką inwestycję z pobliskim wydziałem architektury i budownictwa lub zarządem ogródków działkowych, na których chcemy postawić domek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!